Navštívili sme náučný chodník Ipeľ. Vedie ponad lyžiarske stredisko Kokava Línia + foto a video

Lúky a pasienky v okolí Kokavy sú ako stvorené na prechádzku. V minulosti išlo o zalesnenú krajinu, ktorú zmenili kolonisti. V rázovitej vidieckej oblasti sa nachádza lyžiarske stredisko Kokava Línia, ktoré je najbližšie umelo zasnežované v okolí Rimavskej Soboty a navštevujú ho vo výraznej miere ľudia zo širšieho regiónu. Blízkosti lyžiarskeho strediska je i náučný niekoľkokilometrový chodník Ipeľ, ktorý poskytuje možnosť relaxu v prírode počas celého roka. Ponúka krásne výhľady, obzvlášť v čase inverzie v týchto dňoch, kedy je v nížinách hmla. Pohladiť môžete kone, pokochať sa môžete aj voľne sa pasúcim dobytkom. Stretli sme tam niekoľko turistov i rodiny s deťmi, ktoré si boli púšťať šarkanov. Viac o lúkach či neľahkom pastierskom a lazníckom živote nad vodnou nádržou Málinec sa dozviete z informačných tabúľ .

Náučný chodník je vyznačený od chaty Strojár, okolo chaty Ipeľ, penziónu Family, obce Šoltýska a Ďubákovo s výhľadom do doliny Ipľa. Ako sa dozvedáme z jednej z náučných tabúľ, oblasť Šoltýsky bola osídlená kolonistami koncom 18. storočia. Pre prežitie statku bolo cez dlhú zimu potrebné na lúkach „dorobiť“ veľké množstvá sena. Pôvodné lesné oblasti boli premenené na poľnohospodárske.

Okolie má v súčasnosti veľký potenciál v tradičnej agroturistike. Okrem možností zjazdového i bežeckého lyžovania má lokalita výborné podmienky pre rodinnú rekreáciu, nenáročnú, ale atraktívnu turistiku, hubárstvo, zber liečivých rastlín a ekoturistiku.

Lúky poniže Šoltýsky boli vybrané, ako jedna z možných lokalít náhradného presídlenia susednej obce Ďubákovo v prípade plánovanej výstavby vodnej nádrže.

Zdroj: vobraze.sk