Zručný remeselník Maciak si prevezme Cenu mesta v Tisovci. Za výnimočný výrobok považuje sochu zbojníka Surovca

Zručný remeselník Ján Maciak sa stane laureátom Ceny mesta v Tisovci. Ocenenie si prevezme počas tohtotýždňových Dní mesta. Podľa jeho slov je rád, že mu poslanci mestského zastupiteľstva udelenie Ceny mesta schválili. „Nie som človek, ktorý by bažil po nejakej sláve, ale potešil som sa,“ povedal pre vobraze.sk sedemdesiatročný Ján Maciak. Narodeniny mal v priebehu tohto mesiaca. Okrúhle jubileum oslávil v kruhu rodiny a potom i s priateľmi. „S rodinou sme boli na salaši Zbojská, kde sme si objednali občerstvenie a zabavili sme sa. S priateľmi to bolo na chalupe, kde žijem väčšinu leta,“ uviedol šikovný umelec. Ako darček dostal pobyty v kúpeľoch, ktorým sa potešil, lebo rád pláva. Podotkol, že materiálne veci ho už nezaujímajú. „Najdôležitejšie je zdravie, lebo keď ho máte, je aj chuť do práce, a keď je práca, tak sú aj nejaké príjmy a potom je to v pohode,” dodal. Vyzdvihol aj význam priateľstva medzi ľuďmi. „Keď sa stretnete s ľuďmi, aj s ostatnými remeselníkmi, a keď sa vám neobrátia chrbtom, ale podajú vám ruku, alebo že si máte čo povedať, tak to je dôležité,” domnieva sa Tisovčan. Roky sa venuje rezbárstvu, remenárstvu a prackárstvu. Má jedného syna a vnučku. Manželka ho navždy opustila pred štyrmi rokmi.

Aktuálne dokončil dve nové sochy – Maťka a Kubka. Tie budú ozdobou nového salaša v Jasnej, ktorý tam otvárajú. Vyrábal ich približne dva týždne. Výrobky remeselníka z Tisovca sa zdobí kvalita i precíznosť. Niektoré sa dostali až k významným osobnostiam. „Drevený obraz Detvanca dostal odo mňa bývalý prezident Ivan Gašparovič a exprezident Rudolf Schuster fujaru. Teraz posledne brali pre amerického veľvyslanca pastiersku tašku. A ešte za socializmu som robil pre jedno veľvyslanectvo v Prahe vodníka,” prezradil. Za najvýnimočnejší výrobok, ktorý doteraz zhotovil, považuje štvormetrovú sochu zbojníka Jakuba Surovca. Tá stojí na salaši Zbojská. „Je to preto, že sa narodil v Tisovci, zbojníčil medzi Tisovcom a Breznom a popri salaši Zbojská vedie náučný chodník, ktorý nesie jeho meno,” poznamenal Ján Maciak, ktorý si myslí, že skutočne dobrý remeselník musí mať v prvom rade aspoň trošku nejaký talent, predstavivosť a trpezlivosť.

Všetok voľný čas mu vyplní remeselnícka práca, ktorej sa každý deň venuje aj šesť hodín. Iné hobby nemá. Kedysi bol jeho veľkou záľubou šport. A to predovšetkým lyžovanie, tomu sa venoval aktívne. „Robil som aj pri vleku i vedúceho lyžiarskeho strediska v Tisovci. Od jesene do jari to bola moja veľká záľuba, ktorej som sa venoval dosť intenzívne,“ uviedol Maciak. Nejaké veľké ciele si už nedáva. „Robím, čo ma baví a to ma aj napĺňa, ” skonštatoval. Pracoval v Slovenských lúčobných závodoch v Hnúšti a neskôr v Mestskom podniku v Tisovci, kde robil energetika a tiež vedúceho bytového hospodárstva.

Tisovčan Maciak vyrezáva sochy. Vyrába kožené opasky i kapsy

Zdroj: vobraze.sk