Tisovčan Róbert Bertoš moderuje počasie na TV JOJ

Róbert Bertoš

Chcel sa stať vojenským pilotom. Tisovčan Róbert Bertoš moderuje počasie na TV JOJ a na JOJ 24. Ako uviedol pre vobraze.sk, s predpoveďou počasia začínal na portáli TV Pravda. „Neskôr som prešiel do Ranných novín na TV JOJ. Aktuálne moderujem počasie v Novinách o 12:00 na TV JOJ a počas celého dňa v správach na TV JOJ 24. Moja práca však nespočíva len v moderovaní. Samotnú predpoveď si pripravujem vždy sám a podľa najaktuálnejších informácií. Predpoveď nikdy nečítame z čítačky, ale vždy ju prinášame či opisujeme z hlavy,“ priblížil dvadsaťšesťročný Bertoš.

Jeho kolegami sú ostrieľaní meteorológovia Peter Jurčovič a Miriam Jarošová. „S kolegami sa mi pracuje skvele, sú mi vždy nápomocní a veľkou oporou. Častokrát mi však povedia aj nejakú kritiku, ale vďaka nej sa viem zlepšovať a posúvať ďalej,“ poznamenal. Vo večernom vysielaní Najlepšieho počasia sa zatiaľ neobjavil. „Na to musím ešte nazbierať ďalšie skúsenosti. Bol by som však rád, keby sa mi to niekedy v budúcnosti podarilo.“

Bertoš netají, že veľa jeho známych i príbuzných bolo veľmi prekvapených z toho, akú má prácu, pretože vedeli, že nemá rád kamery či fotoaparáty. „Práve v tom je ten najväčší paradox. Rodina a príbuzní sú však na mňa v súvislosti s mojou prácou hrdí,“ skonštatoval. Podľa jeho slov mu kamaráti, keď je zlé počasie, niekedy napíšu, „čo to za počasie vybavil“. Kritiku od príbuzných i známych dostáva skôr k jeho prejavu na obrazovke a berie to v dobrom.

„Nie som v moderovaní profesionál. Je to pre mňa všetko ešte nové, keďže sa objavujem na obrazovkách len rok. Môžem však povedať, že ma táto práca veľmi baví a to najmä z toho dôvodu, že to nie je len o výstupe na obrazovke, ale viac-menej o samotnej tvorbe predpovede počasia,“ priblížil meteorológ Róbert.

Hodlal lietať na vojenských stíhačkách
Je absolventom Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti. Jeho kroky potom viedli na Leteckú fakultu Technickej univerzity v Košiciach. „Bakalársky titul mám z odboru profesionálny pilot. Následne som nastúpil na inžiniersky odbor manažment leteckej dopravy, toto štúdium trvalo dva roky. Počas štúdia na vysokej škole som absolvoval niekoľko semestrov z meteorológie, z ktorej som neskôr absolvoval aj štátnu skúšku,“ referoval Bertoš. Doplnil, že meteorológii sa venoval aj vo voľnom čase, lenže predsa len viac inklinoval k letectvu. „Chcel som sa stať vojenským pilotom a lietať na vojenských stíhačkách. Už v priebehu vysokoškolského štúdia som sa uchádzal o miesto v Ozbrojených silách SR, konkrétne išlo o pozíciu pilota nadzvukových lietadiel, ale, bohužiaľ, neúspešne,“ povedal.

Róbert Bertoš v kokpite lietadla

„V čase covidu bolo uplatnenie v sektore letectva a vôbec celkovo v mojom odbore veľmi náročné. Z toho dôvodu som sa rozhodol opustiť rodné mesto a odísť do Bratislavy, kde som si poslal životopis a žiadosť o prijatie na rôzne pozície. Najviac ma zaujalo pracovné miesto meteorológa. Dostal som sa na pohovor. Vtedy som ešte ani netušil, že táto práca bude spojená s moderovaním v TV JOJ. Spoločnosť Meteopress, pre ktorú teraz už pracujem, vyžadovala, aby som dokázal samostatne vypracovať aktuálnu predpoveď počasia podľa dostupných zdrojov. Keďže som sa tomu venoval počas štúdia i vo voľnom čase, dokázal som ju bez väčších problémov pripraviť,“ opísal Róbert Bertoš.

Pilotoval športové lietadlá
Prijali ho, no čakali na neho ešte kamerové skúšky. „To ma mierne zaskočilo, pretože dovtedy som nemal absolútne žiadne skúsenosti s kamerami či vystupovaním pred väčším počtom ľudí. Kamerovými skúškami som úspešne prešiel a s predpoveďou počasia som začínal na spomínanom portáli TV Pravda,“ uviedol rodák z mesta pod Hradovou. Priznal, že má pri vystupovaní pred kamerami veľkú tému.

V minulosti hrával futbal. V súčasnosti sa venuje thajskému boxu, udržiava si ním kondíciu. „Mojou najväčšou záľubou je letectvo. Na lietanie nikdy nezanevriem. Dúfam, že budem mať čas, aby som si opäť sadol do kokpitu lietadla a zalietal si,“ vyjadril sa Bertoš. Dodal, že ako pilot má skúsenosť s malými športovými lietadlami, na ktorých má nalietaných niekoľko desiatok hodín.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album R. Bertoša a L. Slatinskej, reprofoto TV JOJ, TV Pravda

Hnúšťanka si ako študentka práva vyskúšala kasting do seriálu Pán profesor