Od cimbalu k medicíne. Mladý lekár Ján Deme z Klenovca je finalistom na ocenenie Roma Spirit

Ján Deme z Klenovca pochádza z lekárskej i muzikantskej rodiny. Ako očný lekár pôsobil v Prahe na jednej z najväčších súkromných očných kliník. V súčasnosti sa vrátil do regiónu.  

Na detstvo v rodnej obci si spomína ako na bezstarostný svet, spojený s hudbou a futbalovým ihriskom. Jeho snom bolo stať sa archeológom. Neskôr vplyvom rôznych okolností začal túžiť po vede spojenej s prácou s ľuďmi. Ako pre vobraze.sk Ján Deme (30) priblížil, myšlienka súvisiaca s medicínou sa u neho začala formovať približne v desiatich rokoch. V tomto období začal študovať na osemročnom gymnáziu v Hnúšti.

Pre štúdium medicíny sa pevne rozhodol v šestnástich rokoch. Rodičia plne podporovali jeho štúdium a nesnažili sa ho profesionálne ovplyvniť. Inšpiráciu našiel v rodine, ako hovorí on sám. „Najväčším vzorom mi bol bratranec môjho otca, ktorý bol kardiológ a počas štúdia som s ním riešil otázky z chémie, biológie či medicíny.“

Nebol jediným lekárom v ich rodine. Brat jeho starej mamy Ján Cibuľa bol prvým rómskym lekárom v Československu a v roku 2001 bol nominovaný na Nobelovu cenu za mier. Patril k najvýznamnejším postavám svojej doby a dlho pôsobil v zahraničí. Jeho sestra bola prvou rómskou lekárkou.

S prípravou na vysokú školu nezaháľal a v poslednom maturitnom ročníku začal s aktívnou prípravou na medicínu. Vďaka jeho vytrvalosti a talentu bol prijatý na medicínu v Košiciach.

Prvý rok strávil aklimatizovaním sa, začal si zvykať na život vysokoškoláka na internáte. Ani v tomto období nezaháľal a štúdium naplno využil. Počas štúdia sa jeho videnie budúcnosti pomaly menilo a on videl jasnejšiu cestu, stať sa očným lekárom. „Je to malý odbor s priestorom na manuálnu prácu a chirurgiu, obsahuje veľa konzervatívnej medicíny a vedy. Ide o veľmi progresívny obor a ponúka dobrý kompromis medzi osobným životom a prácou,“ priblížil Ján Deme. Po úspešnom ukončení štúdia odcestoval na Erasmus + do Chorvátska.

Prvá práca sa mu naskytla v malom českom mestečku Břeclav, kde pôsobil pár mesiacov. Neskôr sa v roku 2019 presunul do Prahy, kde pracoval na jednej z najväčších súkromných očných kliník. „Hneď som mal možnosť zistiť, ako to funguje vo väčšom meste, nabral som tam veľa skúsenosti a spätne to hodnotím ako skvelú voľbu pre absolventa medicíny“. Keďže je Deme veľmi aktívny aj vo voľnom čase, rád vyhľadáva aktivity spojené s pohybom ako lezenie po stenách alebo salsa. Praha mu ponúkla širokú škálu možností na rozvoj, ktorú naplno využil.

Zmena podľa mladého lekára prišla po troch rokoch, kedy sa mu naskytla ponuka pracovať v rodnom regióne. Keďže mal možnosť na novej pozícií rozšíriť svoje skúsenosti v odbore, tak sa rozhodol vrátiť. Príležitosť využil na očnej klinike v Rimavskej Sobote ako očný lekár. Zmena prostredia mu dala možnosť vidieť veci z novej perspektívy a objaviť ďalšie možnosti v lekárskej praxi.

Dostal sa medzi finalistov ocenenia Roma Spirit 2024. „Bol som z toho dosť prekvapený, o to viac ma prekvapí, ak sa táto nominácia premení na reálnu výhru. Veľmi som váhal či do toho idem, pretože si myslím, že  zatiaľ nie som v statuse toho, aby som to ocenenie dostal. Domnievam sa, že je to skvelá skúsenosť a príležitosť spoznať nových ľudí. Okrem iného je to dobrá vec, ktorá môže inšpirovať ďalších,“ hovorí Ján Deme, ktorého húževnatosť a vytrvalosť je inšpiráciu pre mnohých, ktorí chcú v živote niečo dosiahnuť. Ján sa rozhodol svoje úsilie pretaviť do pomoci druhým tým, že im pomôže vidieť veci jasne. Veď, predsa zrak je  jeden z najdôležitejším orgánom, ktorým vnímame okolitý svet. Svet, ktorý nie je čiernobiely a  ponúka pestrú škálu farieb.

Ján ma ambície sa ďalej rozvíjať v lekárskej práci či už ide o výskum v obore, alebo ďalšie štúdium. Premýšľa o európskej atestácii z oftalmológie. Skúška sa robí v angličtine, raz ročne prevažne v Paríži alebo online.  Je to atestácia platná v odbore, ktorá je medzinárodne uznávaná pre celú Európu.

Svoje zručnosti si Ján Deme obohatil hrou na klavíri na Základnej umeleckej škole Hnúšti. Ku klavíru pridal ďalší nástroj – cimbal. Inšpiráciou pre ľudovú hudbu bol jeho otec Ján Deme starší, ktorý hra na husliach a bol aktívnym členom FS Vepor z Klenovca. Ľudová hudba mu prirástla k srdcu. Hra na cimbale mu priniesla nové možnosti umeleckého rozvoja. Spolu s ďalšími talentovanými hudobníkmi založili kapelu a začali účinkovať ako mladá ľudová hudba z Klenovca. Cimbal v Janovom svete ostal dodnes a je pre neho špecifickou formou relaxu a výborným cvičením na koncentráciu. Je absolventom programu Divé maky a jeho podpora začala, keď mal 14 rokov. Bol prijatý ako hudobný talent v hre na klavíri a cimbale. Neskôr sa stal študijným talentom, keďže medicína bola jeho prioritou.

V kategórii kultúra je finalistkou ocenenia Roma Spirit 2024 aj Oľga Bodorová z Rimavskej Soboty. Bývalá riaditeľka Gemersko-malohontského múzea sa etnológii venuje aj v dôchodkovom veku. Stále tvorí i publikuje. Jej práca dokumentuje dokumentuje bohatú kultúru Rómov, od architektúry po každodenný život a prepája minulosť s prítomnosťou.

Kategóriu spoločnosť a zamestnávateľ zastupuje spoločnosť, Deaf Group z Lučenca či Dušan Deme tiež z Lučenca.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Ján Deme