
Už 22 rokov pôsobí Janka Miháliková ako farárka v Evanjelickom cirkevnom zbore v Rimavskom Brezove. Okrem toho, že píše a zabezpečuje realizáciu schválených projektov na záchranu historických pamiatok v správe cirkevného zboru, sprevádza turistov a odhaľuje tajomstvá ukryté v stredovekých nástenných maľbách.
Pôvodne povinnosť spravovať historické pamiatky sa u rodenej Tisovčanky zmenila postupom času na záľubu. V správe administrovaného cirkevného zboru majú štyri gotické kostoly. „Prišlo to prirodzene. Pred vyše dvadsiatimi rokmi ma oslovili pamiatkari z Lučenca, s ktorými som začala spolupracovať a učiť sa od nich,“ spomína na začiatky pre vobraze.sk Janka Miháliková. Postupne sa pustila do písania projektov na obnovu striech, okien na gotických kostoloch a reštaurovanie fresiek, kazetového stropu, oltára či organu. „Takýmto spôsobom som hlbšie prenikla do poznania bohatstva nášho dedičstva. Najviac ma zaujalo reštaurovanie malieb. Stredoveké nástenné maľby sa nazývajú aj Bibliou pauperum – Bibliou chudobných. Ich úlohou nebolo len dekorovať kostol, ale predovšetkým vzdelávať stredovekých ľudí. Tak ako v minulosti aj v súčasnosti obrazy vykladajú určité posolstvo,“ ozrejmila evanjelická farárka.
K umeniu aj maľovaniu mala Miháliková blízko, ale nikdy sa im hlbšie nevenovala. Ako sama priznala, až keď začala písať projekty, zistila, že ju fascinuje hľadať význam jednotlivých malieb a aplikovať ich na život súčasného človeka. „Stredoveký človek rozumel jednotlivým zobrazeniam na stenách kostolov. Dnes je dôležité, aby ľudia dostali ich správnu interpretáciu. Inak totiž ide len o obrazy, na ktorých sú stvárnené rôzne postavy,“ vysvetlila Miháliková, ktorá sa návštevníkom „tlmočí“ zo sakrálneho jazyka do profánneho, zrozumiteľného dnešnému človeku. Myslí si, že ľudia oceňujú, keď obrazy interpretuje tak, aby aj teologická časť bola podaná v pochopiteľnej forme.
Skúsená farárka pôsobí od roku 2003 v ECAV v Rimavskom Brezove, pod ktorý patria filiálky Likier, Kyjatice, Rimavská Baňa, Rimavské Zalužany a Lehota nad Rimavicou. Ďalej administruje aj v zbore v Kraskove s filiálkami Lukovištia a Babinec. Spolu ide o deväť obcí so štyrmi gotickými kostolmi, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. „Polročne vypracujem rozpis služieb Božích tak, aby sa aspoň raz za mesiac konali služby v každej obci. Okrem služieb Božích navštevujem v obciach ľudí v rámci pastorálnych návštev a riešim nielen duchovné, ale aj hospodárke záležitosti,“ doplnila Miháliková.



Je prvou absolventkou Evanjelického gymnázia v Tisovci (1997). Ako prezradila sympatická farárka, už na konci základnej školy mala k viere blízko, práve preto si zvolila štúdium na EGT v rodnom Tisovci. „Keď som sa v treťom ročníku rozhodla pre teológiu, mala som v pláne venovať sa jej po vedeckej stránke. Zaujímalo ma štúdium Písma Svätého, cirkevných dejín, filozofie,“ spomína Miháliková. „Rodičia na moje rozhodnutie ísť študovať teológiu, zostali ticho, bez slov. Až neskôr som sa od nich dozvedela, že sa o mňa báli. Uvedomovali si totiž, že štúdium teológie je náročné, o to viac byť možno raz ženou farárkou,“ podotkla Miháliková. Pre praktickú službu v evanjelickej cirkvi sa Janka Miháliková nakoniec rozhodla až po výzvach a povzbudeniach vyučujúcich na bohosloveckej fakulte.
Popri službe v cirkevnom zbore učí dva dni v týždni aj anglický jazyk na Evanjelickej základnej škole Zlatice Oravcovej v R. Sobote. Je absolventkou rozširujúceho štúdia na Filozofickej fakulte UKF v Nitre, kde študovala anglický jazyk a literatúru. „Aktuálne pracujem na dizertačnej práci, ktorú mám odovzdať budúci rok. V rámci doktorandského štúdia tiež absolvujem publikačnú a prednáškovú činnosť.“


Vo voľnom čase si Janka Miháliková rada zájde v lete na turistiku, ale obľubuje aj plávanie. V okolí navštevuje nádrž Teplý vrch a kúpalisko Kurinec. V zime sa rada korčuľuje. Na záľuby sa ale podľa jej vlastných slov v nabitom programe hľadá čas veľmi ťažko.
Gotické kostoly vyhľadávajú ročne stovky turistov. V súčasnosti sú v letných mesiacoch (júl – august) stanovené presné dni v týždni a hodiny, počas ktorých sú návštevníkom k dispozícii lokálni platení sprievodcovia. Janka Miháliková si veľmi pochvaľuje aj spoluprácu so starostami obcí, v ktorých slúži.

Rada by sa vrátila k denným detským táborom, ktoré ECAV v R. Brezove organizoval do roku 2019. Potešilo ju, že sa im prostredníctvom značky Európskeho dedičstva otvorili dvere k spoluorganizovaniu koncertov, festivalov, nočných prehliadok čo umožňuje zvýšenie návštevnosti kostolov. „Touto cestou chcem pozvať všetkých ľudí, ktorí ešte nenavštívili Rimavský okruh Gotickej cesty, aby si našli čas a spoznali sakrálnu krásu a kultúrne bohatstvo v našom regióne,“ dodáva Miháliková s tým, že kde sa jedny dvere zatvoria, Pán Boh otvorí iné.



Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Janka Miháliková