Novinárka Lenka má z vianočných rozprávok najradšej Mrázika. Poznáte ju z obrazoviek TV Markíza. Pochádza z Hrnčiarskych Zalužian

Lenka Varinská s manželom Petrom

Na Vianoce nemôže chýbať v rodine novinárky Lenky Varinskej (za slobodna Perželovej), ktorá pochádza z Hrnčiarskych Zalužian, živý stromček, linecké koláče, parížske rožky, päť kíl majonézového šalátu a tradičný kyseľ s „lapieňmi“ od starkej, alebo inak nazvané langoše. Známa tvár z obrazoviek TV Markíza má z vianočných rozprávok najradšej Mrázika. Predsavzatia do nového roka si Lenka zvyčajne nedáva. Podľa jej slov sa človek dokáže zmeniť počas celého roka, keď má tu potrebu. Jej najväčším želaním je, aby boli všetci hlavne zdraví.

V súčasnosti si užíva materskú dovolenku s dcérkou Lyriannkou. Lenkin manžel Peter Varinský je moderátorom markizáckych Športových novín. V detstve dodržiavali v jej rodine v Hrnčiarskych Zalužanoch isté tradície. „Vždy pred večerou na Štedrý deň sme chodievali všetci spoločne na cintorín, potom sme sa pomodlili pri stromčeku a nasledovala večera. Po nej sme si rozbalili darčeky a pred polnocou sa vybrali na omšu do vedľajšej dediny,“ ozrejmila pre vobraze.sk Lenka Varinská (31).

V rodinke, ktorú si založila, si našli tradície, v ktorých vidia zmysel. „Sviečky napríklad zapaľujeme jedine doma. Po večeri chodíme zakvačiť kamarátom na bráničku darčeky, a keď sa vrátime domov, zázračne aj nám niečo pribudne pod stromčekom. Nehráme to však vôbec na Ježiška a ani na žiadne iné imaginárne postavy. Skôr sme k dcérke úprimní a veľa sa bavíme o tom, kto ten Ježiško bol, prečo si ho ľudia pripomínajú a zároveň sa v tom celom snažíme zachovať aj čaro z objavovania darčekov,“ priblížila Štedrý deň Lenka Varinská.

Pred rokom a pol vstúpila do stavu manželského s Petrom Varinským. Na svoje nové priezvisko si zvykla podľa jej vyjadrenia pomerne rýchlo. „A to hlavne z toho dôvodu, že moje rodné priezvisko skomolil takmer každý druhý človek,“ poznamenala. Spoločne s manželom a dcérou Lyriannkou (3) prežívajú krásne chvíle. „Aby sme nič nezakríkli, hovoríme, že sa máme vďačne. Užívame si to, čo máme a čo nám bolo dopriate,“ uviedla Lenka. Bývajú pri Bratislave.

Od prvého momentu si užíva neopísateľný dar, ktorý jej bol dopriaty, a to stať sa rodičom. Je to pre ňu najväčšia radosť a do konca života bude za tento moment vďačná. Verí, že deti sú zrkadlom správania dospelých, a preto jej slovník vylučuje pojem ako dobré a zlé dieťa. „Za každým zlým správaním dieťaťa sa skrýva len jeho nenaplnená potreba. Snažíme sa teda správať a hovoriť tak, aby sme boli tou najlepšou verziou seba. A keď vidíme, že sa Lyruška pridáva, máme z toho radosť,“ vysvetľuje Lenka. Zažíva obdobie plné lásky a nových vecí, kedy môže spolu s dcérkou rásť a napredovať. Po ukončení materskej dovolenky by sa rada vrátila do televízneho prostredia, ktoré jej spoločne s reláciou Reflex prirástlo k srdcu.

Kým je dcéra Lyrianka v škôlke, Lenka sa s nadšením venuje pečeniu kváskových chlebov, dokonca aj tých bezlepkových. „ Miesim a patlám sa s múkou, a keď príde Lyruška, snažím sa už venovať jej,“ doplnila Lenka.

Lenka zakotvila v Markíze v roku 2012. Najprv bola redaktorkou spravodajského portálu tvnoviny.sk, neskôr prispievala reportážami do Televíznych novín, odkiaľ prešla do Reflexu. Jej novinárske začiatky sú späté s regionálnou televíziou GTV v Rimavskej Sobote.

Zdroj: Dominika Husárová, foto: album L. Varinskej