Manželia Perdikovci sa zoznámili vďaka folklóru. Janka bola príslušníčkou Policajného zboru

Peter a Janka Perdikovci sú manželmi už 37 rokov. Spoznali sa vo folklórnom súbore Rimavan, kde obaja tancovali. Ako hovoria, folklór ich spojil a vďaka nemu zažili ako tanečný i manželský pár prekrásne roky. Janka bola roky príslušníčkou Policajného zboru, jej manžel pracuje v DDS Femina Veľký Blh.

Janka Perdiková (57) pochádza z Nižného Skálnika, Peter (56) z Rimavskej Soboty. Ich srdcovkou bol od mladých čias folklór, vďaka ktorému sa spoznali a neskôr sa stali aj manželmi. „Zoznámili sme sa vo FS Rimavan v roku 1985, padli sme jeden druhému do oka, začali sme spolu chodiť a o rok sme sa zosobášili. Ja som bola študentka na vysokej škole, manžel na povinnej vojenskej základnej službe v Komárne. Najskôr sa nám narodila dcéra Petra, neskôr syn Jakub. Žili sme na Skálniku u mojich rodičov, potom sme sa presťahovali do Rimavskej Soboty. Tam sme strávili 36 rokov a dnes bývame opäť na Nižnom Skálniku,“ priblížili pre vobraze.sk manželia Perdikovci.

Vo FS Rimavan odtancovali desiatky vystúpení na domácej a zahraničnej scéne. Janka začala chodiť do Rimavanu v roku 1982 preto, lebo sa jej folklór páčil, bol jej srdcu blízky, aj keď z jej rodiny nikto v súbore nepôsobil. Petra zlanáril do radov súboru Štefan Baláž v roku 1980 a od tej doby bol jeho členom. Počas tohto dlhého obdobia si odniesli množstvo pekných spomienok a spoznali veľa nových priateľov. Ako tvrdia obaja, boli to najkrajšie roky ich života, majú kopec zážitkov a úprimných i srdečných priateľstiev, ktoré pretrvávajú až doteraz. Najviac im v pamäti spomedzi vystúpení však utkvelo to v Nemecku a v neďalekej Detve. „Každý rok sme chodievali za socializmu na festival do východného Nemecka. Bola to dlhá cesta, takže v autobuse kopec zábavy a spevu. Nemci to mali radi a bol to pre nich zážitok. Samozrejme, domáce vystúpenia, tých bolo hrozne veľa. V Detve to bol obrovský zážitok, súbor tam vystupoval v plnej sile. Tancovalo tam pätnásť až sedemnásť párov, bolo to veľkolepé pred vynikajúcim publikom,“ zaspomínal si manželský pár.

Aj keď už v súčasnosti nie sú aktívnymi členmi folklórneho súboru, folklórom stále živú. Počas voľného čas radi zavítajú s partiou na rôzne vystúpenia a festivaly, kde si vychutnávajú folklór z pozície diváka. Deti v ich folklórnych šľapajach nepokračujú, aj keď sa ich snažili viesť týmto smerom.

Mnoho ľudí pozná Janku Perdikovú aj ako bývalú príslušníčku Policajného zboru. Pôsobila v ňom 25 a pol roka, počas ktorých prešla rôznymi pozíciami. Pred odchodom do výsluhového dôchodku bola zástupkyňou riaditeľa na Obvodom oddelení vo Veľkom Blhu, čo je jedna z vyšších funkcií, ktoré príslušníčka nežnejšieho pohlavia v Rimavskosobotskom okrese doteraz zastávala.

V uniforme a vo výkone bola vo Veľkom Blhu od roku 2008. Predtým robila vyšetrovateľku na Okresnom riaditeľstve PZ v R. Sobote. Ako spomenula, pohodlnejšie je chodiť v civile, ale uniforma vzbudzuje záujem. „Teraz to už nie je až také zaujímavé, ale keď som začínala, tak nás žien bolo len pár. Určite uniforma pristane žene, teraz ich je už omnoho viac, ale nie je to až tak raritné,“ priblížila.

V Policajnom zbore najdlhšie robila vyšetrovateľku. „Charakter práce je tam úplne iný. Aj jedno, aj druhé bolo zaujímavé. Robiť vyšetrovateľku je rozmanitá a zaujímavejšia práca. Stretávala som sa s mnohými prípadmi, ľuďmi. Bol tam veľmi dobrý kolektív. Na obvodné oddelenie som ale nezanevrela. Neľutujem, že som robila policajtku. Je to pekná práca,“ doplnila.

Aj keď jej snom bola práca s folklórom a v kultúre, nakoľko vyštudovala teóriu kultúry na Univerzite Komenského v Bratislave, tak krátko pred vstupom do zboru pracovala na Okresnom národnom výbore a v Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote. „Začínala som na okresnom riaditeľstve PZ v skupine prevencie kriminality. Neskôr som sa stala vyšetrovateľkou. Posledných trinásť rokov som bola zástupkyňou riaditeľa vo Veľkom Blhu,“ zhrnula Perdiková.

Jej manžel Peter má zamestnanie v sociálnej sfére, ktorú aj vyštudoval na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pracuje v Domove sociálnych služieb Femina vo Veľkom Blhu, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. „K tejto práci som sa dostal tak, že ma oslovila súčasná riaditeľka Jana Marková, s ktorou som pred tým pracoval na úrade práce. Potrebovala tam človeka, na ktorého sa môže spoľahnúť a ktorému dôveruje. Momentálne tam zastávam funkciu vedúceho prevádzkovo-ekonomického úseku a zároveň zástupcu riaditeľky. Podo mňa spadá komplet celá prevádzka a chod zariadenia.“

Voľný čas sa manželia snažia tráviť s rodinou a vnúčatami. Radi sa pravidelne stretnú s kamarátmi pri dobrej káve a pripomenú si pekné chvíle z folklórnych čias. No každý z nich má aj svoj koníček. Peter počas zimných mesiacov lyžuje a v lete sa prevetrá na svojej motorke. Janka má v obľube turistiku, bicyklovanie, a keďže sa presťahovali do rodinného domu, tak prácu okolo domu a v záhrade. No obaja neohrdnú žiadnou aktivitou, ktorá sa im naskytne, pokiaľ im to čas dovolí.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album J. Perdiková