Žiaril zápasník Ďurčo a esá naplnili očakávania. Lokomotíve R. Sobota pribudli štyri tituly

Filip Ďurčo (vpravo) na stupni víťazov

Trojlístok zástupcov Lokomotívy Rimavská Sobota získal zlato na majstrovstvách Slovenska v zápasení voľným štýlom. Prvenstvo si na nich vybojovali Filip Ďurčo (do 57 kg), Khrystyna Basych (do 53 kg) a Akhsarbek Gulaev (do 86 kg). Republikový šampionát seniorov sa v tomto štýle konal uplynulú sobotu v Banskej Bystrici. V nedeľu tam zas prebiehali zápolenia na národným majstrovstvách v grécko – rímskom štýle. Mladík Ďurčo preukázal výbornú formu a vybojoval si majstrovský titul aj v ňom. Strhol na seba pozornosť v meste pod Urpínom druhýkrát.

Khrystyna Basych a Akhsarbek Gulaev sú najväčšími esami rimavskosobotského oddielu. O pár dní sa predstavia na majstrovstvách Európy, ktoré sa uskutočnia v rumunskej Bukurešti. „Od nich som titul na majstrovstvách Slovenska očakával. Khrystyna mala v jej hmotnosti jednu súperku, nad ktorou v dvoch zápasoch jednoznačne zvíťazila na technickú prevahu. Akhsarbek štartoval vo vyššej váhe a kraľoval v nej s prehľadom. Nedal súperom šancu. Na ME sa prvýkrát predstaví práve vo váhe do 86 kg,“ povedal pre vobraze.sk predseda ZO Lokomotíva R. Sobota Jozef Radnóti. Ako dodal, prekvapil Filip Ďurčo, ktorý je prvý rok vekom juniorom. K premiérovému titulu vo voľnom štýle medzi mužmi pridal následne na druhý deň prvý titul medzi klasikmi. Rozšíril svoju doterajšiu zbierku zlatých medailí z mládežníckych kategórií.

Akhsarbek Gulaev rozšíril svoju zbierku titulov

„Filip Ďurčo si počínal suverénne v obidvoch štýloch. Bol presvedčivý na žinenke. Jeho titul v grécko – rímskom štýle je ešte väčším prekvapením, keďže tam boli aj zápasníci, ktorí sa špecializujú na tento štýl,“ skonštatoval Radnóti. Ďurčo sa už predstavil na dvoch vrcholných mládežníckych podujatiach, na majstrovstvách Európy do 15 rokov i na európskom šampionáte do 17 rokov.

Khrystyna Basych získala titul

Šéf Lokomotívy ďalej uviedol, že Nikolas Dubský (do 57 kg) obsadil vo voľnom štýle tretie miesto a na bodovaných priečkach sa umiestnili Nikolas Berki (do 57 kg), Pavol Rapčan (do 70 kg) a Lukáš Benda (do 97 kg), všetky traja obsadili zhodne piate miesto.

V grécko – rímskom štýle bral zlato spomínaný Filip Ďurčo (do 60 kg), ale na medailové pozície prenikli aj ďalší zástupcovia Lokomotívy. „Striebro si priniesol Koloman Farkaš (do 55 kg) a bronz Pavol Rapčan (do 72 kg),“ doplnil Jozef Radnóti. Poznamenal, že na bodovanom piatom mieste skončili Nikolas Dubský (do 55 kg) a David Balog (do 67 kg).

„Som nadmieru spokojný s dosiahnutými výsledkami našich zápasníkov. Štyri tituly prekonali moje očakávania. V hodnotení družstiev sme obsadili vo voľnom štýle tretie miesto. Konečne nám to vyšlo a prebojovali sme sa medzi tri najlepšie družstvá. V predchádzajúcich rokoch sme sa medzi ne nedostali. V grécko – rímskom štýle sme v hodnotení tímov skončili štvrtí, môžeme s tým byť spokojní,“ hodnotil predseda ZO Lokomotíva R. Sobota Jozef Radnóti.

Zdroj: vobraze.sk, foto: FB ZO Lokomotíva R. Sobota