Dragijský pomáha Dukle Praha k návratu do prvej ligy. Kondičnému trénerovi z R. Soboty robí radosť dcérka

Michal Dragijský s manželkou Monikou a dcérkou Viktóriou

Michal Dragijský z Rimavskej Soboty sa snaží z pozície kondičného trénera prispieť k tomu, aby futbalisti Dukly Praha opäť hrali prvú ligu. Domnieva sa, že futbalisti Dukly už vedia, čo môžu od neho v zimnej či letnej príprave očakávať. „Hráči, s ktorými dlhšie pracujem, však vedia, že nepatrím k trénerom, ktorí nejako výrazne rozlišujú medzi prípravným a súťažným obdobím. V profesionálnom športe hráči potrebujú neustále stimul, aby sa zlepšovali, nestačí tvrdo trénovať v príprave a myslieť si, že z toho budú „žiť“ počas celej sezóny. Snažím sa byť na hráčov náročný aj počas súťaže, aj keď je pravda, že celkový objem je v prípravnom období predsa len vyšší. Hráči chápu, že kvalitná kondičná pripravenosť je základným predpokladom ich výkonnosti,“ povedal pre vobraze.sk tridsaťtriročný Michal Dragijský.

Po jesennej časti druhej ligy sa nachádza pražská Dukla v tabuľke na druhej priečke. Lídrom je MFK Vyškov. „Druhá liga je nevyspytateľná a náročná súťaž. Zálusk na postup do najvyššej súťaže si robia viaceré tímy. Patríme k nim, samozrejme, tiež. Predsezónny cieľ znel jasne – zabojovať o postup,“ skonštatoval Dragijský. Tešiť ho môže nielen jesenné ťaženie mužstva, ale radosť mu robí tiež dcérka Viktória, keďže sa stal prvýkrát otcom. Jeho manželka pochádza z Prešova.

Postupové ambície
Odchovanec MŠK Rimavská Sobota začal pôsobenie v Dukle Praha, keď ešte účinkovala v prvej lige. „Ambície postúpiť máme v podstate odvtedy, ako sme opustili prvú ligu. Z viacerých príčin sa nám ten návrat doteraz nepodaril. Budeme však robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme tento ročník dotiahli do úspešného konca a vrátili prvú ligu na Julisku,“ uviedol s tým, že ich však ešte čaká veľa práce, aby mohli v lete oslavovať. Verí, že je v ich silách postúpiť.

Michal Dragijský (vľavo), tréner Petr Rada (vpravo)

„Najväčší podiel na umiestnení mužstva majú hráči. Ja som tam na to, aby som im poskytol servis potrebný pre ich výkon najmä z pohľadu kondície. Som súčasťou realizačného tímu a podieľam sa na celkovom tréningovom procese čiastkovými úlohami. Som vďačný, že môžem byť súčasťou Dukly už šiestu sezónu. Snažím sa pristupovať dennodenne k svojim povinnostiam zodpovedne, aby som hráčom poskytol kvalitný servis v rámci tréningového procesu. K tomu, aký mám podiel na jesennom účinkovaní mužstva, by sa mali radšej vyjadriť iní,“ uviedol absolvent odboru telesná výchova a biológia na FTVŠ Univerzity Komenského v Bratislave. Doktorandské štúdium potom absolvoval v odbore kinantropológia na Univerzite Karlovej v Prahe.

Kouč výraznou osobnosťou
Trénerom Dukly je Petr Rada, ktorý bol v minulosti aj kormidelníkom českej reprezentácie. „Je to veľká osobnosť českého futbalu, čo je cítiť na každom kroku. Som vďačný, že mám možnosť zbierať skúsenosti pri tak úspešnom a skúsenom trénerovi. Od začiatku je naša spolupráca bezproblémová,“ priblížil Dragijský. Ako dodal, vedia sa na všetkom s koučom dohodnúť a v tréningovom procese má svoj priestor na realizáciu. Podľa jeho slov vidieť a cítiť, že Rada futbalom žije. „Myslím si, že mu ako duklistovi veľmi záleží na tom, aby sa klub vrátil do prvej ligy a dáva nám to všetkým najavo, čo je správne a zároveň motivujúce. Veľa ľudí ho pozná ako búrliváka a občas svojej povesti neostane nič dlžný, ale v rámci nášho kolektívu je to pohodový človek, s ktorým zažívame aj veľa srandy.“

Hrá futbal i futsal
Michal poukázal na to, že v aktuálnom ročníku nielenže nie je v kádri Dukly žiadny slovenský futbalista, ale nie je v ňom ani žiadny iný legionár. „Teda okrem mňa ako člena realizačného tímu,“ podotkol s úsmevom.

Zápasy prežíva podľa jeho vyjadrenia hlavne vnútorne. „V prípade gólov a víťazstiev sa dokážem prejaviť aj navonok, ale priebeh zápasov sa snažím prežívať s chladnou hlavou, aby som nepôsobil na striedačke ako rušivý element. Prehnané negatívne emócie pri rôznych sporných situáciách by mohli z môjho pohľadu negatívne ovplyvniť aj hráčov a ich mentálne nastavenie v hre. Môj cieľ je motivovať ich pozitívne,“ uviedol Dragijský.

Medzi jeho hráčske zastávky patrili aj Dukla Banská Bystrica, Baník Kalinovo, MŠK Tisovec, OFK Dunajská Lužná, ale pôsobil aj v Rakúsku. Na Slovensku hrával i futsal a na reprezentačnej úrovni plážový futbal. „Futbal stále aktívne hrávam v nižšej súťaži za C – tím Dukly. Od jesene minulého roka som si k tomu ešte pridal tretiu najvyššiu súťaž v Česku vo futsale,“ ozrejmil.

Manželka zo športového prostredia
Manželku Moniku spoznal v Prahe. „Venovala sa atletike, hrávala však tiež futbal, obliekala si aj dres Sparty Praha i pražského Bohemiansu a neskôr súťažila na pretekoch Spartan Race. Svadbu sme mali v septembri 2022 neďaleko Prešova a po necelom roku sa nám v Prahe, kde žijeme, narodila druhého septembra minulého roka dcérka Viktória. Som rád, že nemusím dochádzať a každý deň sa po práci teším domov za mojimi dievčatami,“ prezradil Dragijský.

Po jesennej časti strávil s manželkou a dcérou Viktóriou tri týždne v Rimavskej Sobote. „Snažili sme sa dobehnúť s najbližšími čas, keď sme spolu neboli a zdieľať s nimi našu radosť z dcérky. Prvé Vianoce s ňou sme potom strávili pri manželkinej rodine v Prešove. Dcérka ich ešte, samozrejme, intenzívne neprežívala, ale pre nás rodičov už mali Vianoce predsa len iné čaro.“ Ako mi idú otcovské povinnosti? „Odporúčal by som sa opýtať mojej manželky, ale myslím si, že dobre. V podstate zvládam všetko okrem dojčenia (s úsmevom). Snažím sa venovať maličkej, koľko sa len dá. Všetky spoločné chvíle sú pre mňa radosťou a potešením,“ odvetil Michal Dragijský.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Dragijského