Nagaj je fyzioterapeutom v slovenskej i českej basketbalovej reprezentácii. Hrával futbal v rodnom Tisovci

Bývalý futbalista MŠK Tisovec pôsobí na reprezentačnej úrovni v basketbalovom prostredí. A to rovno v dvoch krajinách. Michal Nagaj sa stal v novembri minulého roka súčasťou realizačného tímu basketbalovej reprezentácie žien. Je v ňom fyzioterapeutom. Rodáka z Tisovca oslovil nový tréner Sloveniek Martin Pospíšil. „Nie je to pre mňa prvýkrát, že som súčasťou slovenskej ženskej reprezentácie, keďže som sa už zúčastnil na európskom šampionáte v Prahe, ktorý sa konal v roku 2017. V tom čase to bola pre mňa hlavne veľká skúška na takom fóre. Bol som rád, že sa mi splnil tento sen, a to hneď v prvom roku môjho pôsobenia na poste fyzioterapeuta. Dnes som hlavne hrdý, že znovu mám príležitosť reprezentovať Slovensko v zahraničí,“ uviedol pre vobraze.sk dvadsaťdeväťročný Michal Nagaj.

„Pred tým, než vymenovali Maťa Pospíšila do funkcie hlavného trénera reprezentácie, sme mali rozhovor aj o tom, že ak sa ním stane, či budem v realizačnom tím hlavným fyzioterapeutom,“ povedal Nagaj, ktorý zastával túto funkciu tiež v extraligovom družstve žien Piešťanské Čajky. „Keďže sa dobre poznám s Maťom z nášho spoločného pôsobenia v tíme Piešťanských Čajok, tak som vedel, do čoho pôjdem, ak to zoberiem. Nechcem, aby to nejako vyznelo zle, ale už to nebolo o peniazoch, alebo o tom, že to potrebujem mať v životopise,“ ozrejmil s tým, že od novembra je fyzioterapeutom tiež v českej reprezentácii mužov. „Vybral si ma hlavný tréner Diego Ocampo a manažér reprezentácie Jiří Welsch,“ dodal.

Za riekou Moravou má väzby
V Česku má za sebou anabázu ako fyzioterapeut v mládežníckych reprezentačných kolektívoch basketbalistov. „Dva roky som bol v kategórii U18 a potom tri roky v družstve U20. S osemnástkou som absolvoval dvakrát majstrovstvá Európy, postúpili sme do A – divízie a s dvadsiatkou raz, rovnako sme postúpili do A – divízie,“ priblížil Nagaj. Na Slovensku bol zas v realizačnom tíme basketbalovej reprezentácie dievčat do 18 rokov. „Rok som bol jeho súčasťou. Bol som s touto reprezentáciou na ME v B – divízii. Dejiskom šampionátu bol v roku 2017 Dublin,“ poznamenal.

Účinkovať v reprezentačných celkoch Slovenska a Česka zároveň nie je všedná záležitosť. „Je to dosť špecifické. Uvidíme, ako to bude prebiehať. Ja osobne som s tým v pohode, mám už vytvorené väzby aj v Česku, takže to beriem po tých rokoch tak, akoby som pôsobil na Slovensku. Fandím im rovnako,“ skonštatoval Michal, ktorý žije v Nitre.

Triumf v pohári i Stredoeurópskej lige
Počas jeho anabázy v piešťanskom tíme basketbalistiek, nezažil radosť z titulu. „Obsadili sme druhé miesta v extralige, ale vyhrali sme prvýkrát v histórii pre Piešťanské Čajky Slovenský pohár a prvenstvo sme vybojovali v medzinárodnej Stredoeurópskej lige.“

Individuálne spolupracuje s rôznymi športovcami. „Boli medzi nimi napríklad rôzni futbalisti, cyklisti, atléti, MMA bojovníci,“ naznačil Nagaj. Kto na neho zanechal najväčší dojem? „Nechcem nikoho uraziť, ale možno český basketbalista Tomáš Satoranský,“ odvetil. „Budem sa v Nitre sťahovať do väčšieho športového centra, kde som jeden z dvoch investorov, takže si aktuálne otvorím ako fyzioterapeut svoj vysnívaný priestor,“ avizuje fyzioterapeut s vysokoškolským vzdelaním.

Arabské dobrodružstvo
Michal pracoval i v exotickom arabskom svete. „Bol som rok fyzioterapeutom vo futbalovom klube Al-Ettifaq. Išlo o A-tím účinkujúci v najvyššej súťaži v Saudskej Arábii. Klub sídli v meste Dammám, blízko Bahrajnu. Hodnotím to ako veľké dobrodružstvo a splnený sen. Mal som možnosti sa do Saudskej Arábie vrátiť, ale pre rôzne okolnosti sa to nezrealizovalo. Ktovie, možno sa to niekedy v budúcnosti podarí,“ uviedol. V arabskom svete mu najviac imponovalo teplo, slnko a hlavne jedlo shawarma. „Keby sa dalo, prinesiem ho domov na tony,“ podotkol s úsmevom.

Tvrdí, že si splnil skoro všetky pracovné sny pred tridsiatkou. „Aktuálny sen je rozbehnúť spomínaný gym v Nitre a konečne sa na chvíľu niekde usadiť. Aj keď neviem, ako dlho mi to vydrží,“ doplnil Michal Nagaj. Podľa jeho slov by ho ešte lákalo skúsiť nejaké zahraničie. „Muselo by to byť niečo zaujímavé a lákavé pre mňa a moju rodinu, keďže už to nie je len o mne.“ Dodal, že jeho manželka hrávala basketbal a v súčasnosti je basketbalovou trénerkou.

Z trávnikov sa vytratil
Kopačky si už Michal Nagaj neobúva v súťažných zápasoch. „Po návrate zo Saudskej Arábie som začal opäť hrávať futbal, bavilo ma to, ale bolo dosť cítiť, že som skoro štyri roky netrénoval a išiel som si sem – tam zahrať malý futbal. Futbalové ihrisko bolo zrazu pre mňa veľmi veľké a potreboval som viac času, tréningov a hlavne dôvery od trénera, ktorú som úplne nedostal. A tak som kopačky odložil. Uvidíme, dokedy to tak bude. Keď však vychádzam z mojej vyťaženosti v poslednej dobe, tak to bolo celkom dobré rozhodnutie,“ skonštatoval Nagaj. S futbalom začínal v Tisovci, v mládežníckom veku hájil farby Podbrezovej, odkiaľ sa potom vrátil do mesta pod Hradovou. Medzi jeho hráčske zastávky patrí PFK Piešťany a v minulej sezóne TJ Slovan Nitra – Chrenová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Nagaja