V obvode Lučenec kandiduje na poslancov BBSK týchto 34 záujemcov

Úrad BBSK

Voliči v okrese Lučenec zvolia piatich poslancov do Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Kandiduje do neho 34 adeptov. Lučenecký okres predstavuje v rámci BBSK volebný obvod číslo šesť. V krajskom zastupiteľstve ho v prebiehajúcom volebnom období zastupujú Attila Agócs, Pavol Baculík, Peter Csúsz, Branislav Hámorník a Juraj Pelč. Poslanecký zbor bude naďalej celkovo tvoriť 49 volených zástupcov občanov. Šesť z nich bude z okresu (obvodu) Rimavská Sobota, dvaja z Poltárskeho a traja z Revúckeho okresu. Voliči rozdajú nanovo karty 29. októbra. Okrem volieb do orgánov samosprávnych krajov sa v tom istom termíne uskutočnia tiež komunálne voľby. O hlasovací preukaz nie je možné požiadať. Voliči dostanú vo volebnej miestnosti dve obálky a štyri hlasovacie lístky. Do modrej obálky pre krajské voľby umiestnia voliči dva lístky s modrými pruhmi. Jeden sa týka volieb do zastupiteľstva vyššieho územného celku a druhý jeho predsedu. Hlasuje sa krúžkovaním. Následne modrú obálku vložia do modrej volebnej urny.

Pre voľby do orgánov samosprávy miest a obcí je určené biela obálka a biela volebná schránka. Hlasovací lístok je neplatný, ak ho volič vloží do nesprávnej obálky alebo do nesprávnej schránky na hlasovanie.


Zaregistrovaní kandidáti na poslancov vo volebnom obvode Lučenec:

Deväť uchádzačov o kreslo predsedu

O funkciu predsedu BBSK má záujem deväť kandidátov, niektorí kandidujú ako nezávislí, ale zároveň majú podporu politických strán. O kreslo šéfa tohto vyššieho územného celku bojujú: moderátor Michal Albert (KSS), študent vysokej školy Maroš Čupka (Socialisti.sk), podnikateľ Rudolf Huliak (Národná koalícia/nezávislí kandidáti), poslanec parlamentu Marek Kotleba (Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko), podpredseda samosprávneho kraja Ondrej Lunter (nezávislý), dopravný expert Marek Modranský (nezávislý), riaditeľ dopravnej spoločnosti Adrian Polóny (nezávislý), katolícky politológ Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku) a poslanec parlamentu Miroslav Suja (Republika).

Zdroj: vobraze.sk, BBSK, ministerstvo vnútra, foto: FB BBSK