Život s umením je nádherný, hovorí učiteľka hry na klavíri Čarnoká. Poznať ju môžete z rôznych podujatí

Eva Čarnoká je učiteľkou klavíra na Základnej umeleckej škole v Rimavskej Sobote. Čoskoro oslávi svoje 35. výročie v pozícii pedagóga na nej. Zástupkyňou je tam už 20 rokov. Za klavírom ju môžeme vidieť v obradnej sieni, a to nielen pri sobášoch, ale aj iných akciách a rovnako na pódiu v kultúrnom dome. Angažuje sa v Zbore pre občianske záležitosti. Má však aj iné aktivity.

Odjakživa ju lákal zvuk klavíru. Vyskúšala si aj zborový spev či hranie na zobcovej flaute, po čom túžila. Eva Čarnoká priznáva, že v mladosti neraz cvičila s plačom a veľmi jej pomohol jej bývalý učiteľ Tibor Lehotský. Ten v nej videl veľký talent a rodičom vnukol ideu, aby poslali Evu študovať na košické konzervatórium. Ona okrem hudby zvažovala prácu v lekárni. Myslí si však, že učiteľský smer jej bol osudový vzhľadom na povolanie jej rodičov. Obaja učili na základnej škole. „Rodičom som nesmierne vďačná za všetko, čo mi umožnili a kam ma nasmerovali,“ spomína s láskou pre vobraze.sk Eva Čarnoká (54).

Žiakom ZUŠ sa snaží pomáhať a podporovať ich talent, ktorý obohacuje detskú dušičku. „Život s umením je nádherný,“ zdôraznila rodáčka z Rimavskej Soboty. „Som vždy veľmi pyšná, keď môžem svojho žiaka zapísať na koncert, kde môžeme ukázať, čo sa naučil,“ skonštatovala milovníčka hudobných autorov z obdobia romantizmu. Je hrdá na to, že niektorí jej bývalí žiaci uspeli v hudobnom svete a zostali verní hudbe. Týka sa to napríklad Jozefa Gödriho alebo Diany Cibuľovej. Milo Čarnokú potešilo, keď sa pred jej dverami objavila bývalá žiačka a poprosila ju, aby hrala na klavíri počas jej svadobného večera na haličskom zámku. „Som veľmi rada, keď si na mňa moji žiaci aj po toľkých rokoch spomenú,“ dodala s úsmevom.

Evu Čarnokú charakterizuje ochota a len málokedy odmietne príležitosť zahrať na klavíri, ak ju niekto požiada. V roku 2015 získala Cenu mesta Rimavská Sobota, ktorú s pokorou a vďakou prijala. Svoje povolanie nevníma
ako stereotypné. Každý deň je kreatívny a prinesie jej nové skúsenosti. Aktuálne sa spolu s kolegami chystajú na učiteľský koncert, ktorý sa uskutoční 26. marca v Dome kultúry v Rimavskej Sobote. Verí, že hudba, ktorú pripravujú, ulahodí ušiam a ukáže zručnosti, ktoré získali a rokmi práce zveľadili.

V speváckom zbore Bona fide pôsobí ako korepetítorka, celý svoj profesionálny život sa angažuje v Zbore pre občianske záležitosti. Medzi jej najväčšie zážitky patrí vystupovanie v Paríži v rámci Európskeho dňa hudby či hudobná spolupráca s rimavskosobotským bábkovým súborom Badido. S jeho členmi sa zúčastnila na festivale kresťanského divadla v nemeckom Hannoveri. Nezabudnuteľné zážitky má na spoluprácu so sólistom Štátnej opery v Banskej Bystrici Jánom Zemkom, sólistom Opery SND Gustávom Beláčekom alebo na spoluprácu so Stanislavom Bartkom, pedagógom zo Súkromného konzervatória Pink Harmony vo Zvolene.

Vďačne pomôže hrou na klavíri zoskupeniam ako Spevácky zbor Blaha Lujza, spevácky zbor Dúha, Katolícky spevácky zbor Blahoslaveného Zoltána Meszlényiho, Vokálne kvarteto, ktoré pôsobí pri MsKS, v pozícii korepetítorky spolupracuje aj so speváckym zborom Andante z Tornale.

Hudobný svet ju obklopuje z každej strany. Angažuje sa v Kruhu priateľov vážnej hudby, ktorý pôsobí pri MsKS v Rimavskej Sobote a organizuje koncerty hudobnej jari a jesene. „Najväčším zadosťučinením pre nás je, keď tieto koncerty navštívia diváci,“ poznamenala.

Podpora od rodiny jej nikdy nechýbala. „Všetky aktivity mi toleruje a vždy aj tolerovala moja milá rodinka, manžel Roman a dcéra Juliana, ktorí majú k umeniu tiež veľmi blízko,“ hovorí Eva Čarnoká. Jej manžel Roman sa vo voľnom čase venuje ochotníckemu divadlu a je aktívnym darcom krvi. Dcéra Juliana navštevuje posledný ročník na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde študuje hru na klavíri. Profesijne pôjde pravdepodobne v šľapajach svojej mamy. Ako pedagogička totiž pôsobí na ZUŠ v Brne. „My rodičia sme na ňu veľmi hrdí,“ poznamenala Eva.

Za svoj veľký relax považuje rodičovský dom vo Fiľakove, kde sa stará o záhradu a zvieratká svojich rodičov. Oddychuje pri čítaní kníh spisovateľa Arthura Haileyho, romantických knihách, rada si pozrie krimi série Hercula Poirota či Columba. Jej koníčkom sú aj ručné práce ako napríklad háčkovanie a vyšívanie.

Zdroj: Sophia Mária Sojková, foto: album E. Čarnokej