Učí v škole a pripravuje reportáže. Barbora pochádza z Utekáča

Barbora Bystrianska v popredí

Barbora Bystrianska (26) z Utekáča pracuje ako externá redaktorka v Rádiu Regina, rozhlasový okruh RTVS. Poslucháčom prináša zaujímavé reportáže najmä z okresu Rimavská Sobota. Zároveň učí na strednej škole v Banskej Bystrici.

Ako sama Barbora vraví, byť redaktorkou bol odjakživa jej sen. V Rádiu Regina začala pracovať ešte počas štúdia na vysokej škole. Spomína si, že sa k tomu dostala vďaka šťastnej náhode. „Život mi ju priniesol zrejme preto, lebo som si túto prácu vytúžila. Popri štúdiu som si totiž privyrábala v jednej reštaurácii na námestí v Banskej Bystrici. Raz sa tam prišli najesť redaktorky a redaktori z Rádia Regina. Keď sme sa rozprávali, spomenuli, že sú z Reginy. Ja som sa ich opýtala, či by som ako študentka slovenčiny mohla u nich nejakým spôsobom praxovať alebo brigádovať. Bolo jedno čo, len aby som proste bola v tom prostredí a mohla sa niečo naučiť, keďže som nebola z toho žurnalistického fachu. Slovo dalo slovo, prišla som tam a postupne som sa učila od tých najlepších,“ priblížila pre vobraze.sk Bystrianska.

V Regine sa venuje predovšetkým témam z kultúry, školstva a folklóru, tradíciám a tiež remeslám, ku ktorým má blízky vzťah cez jej mamu, ktorá sa venuje tkaniu i pradeniu. Týždenne spracuje asi tri-štyri témy.

Prekvapil ju zberateľ minerálov
Mladá redaktorka prináša poslucháčom zaujímavé reportáže najmä z Rimavskosobotského okresu. Snaží sa venovať témam, ktoré sú niečím nové a atraktívne. Medzi tie najzaujímavejšie Barbora zaraďuje aj nedávnu reportáž z detského tábora v Klenovci, kde priamo remeselníci učili deti starým remeslám, aby tieto remeslá nevymreli. „Z troška inej oblasti by som spomenula reportáž z Rimavskej Soboty, kde som navštívila tamojšiu soľnú jaskyňu, ktorá funguje už 17 rokov a málokto o nej tuší. Z tých najatraktívnejších je aj reportáž, keď som bola za pani v Rimavských Zalužanoch, ktorá má 86 rokov a stále tká. Seje si sama doma ľan a spracúva si ho, čo je úžasné.” Na otázku, či ju nejaký respondent niečím prekvapil, odpovedá, že to bol jeden pán z Hnúšte, ktorý zbieral minerály a nerasty. „Našla som ho narýchlo, keďže mi vypadol jeden iný pán a musela som zohnať náhradu. Prišla som k nemu domov a on tam mal maličké múzeum nerastov. Každý nerast bol na takom podstavčeku a mal ich vo vitrínach, ktoré boli podsvietené. Vôbec som netušila, že taký mladý človek bude zbierať minerály a bude ich mať tak “premakané”. Bolo to veľmi zaujímavé.”

Baví ju robiť s mladými ľuďmi
Barbora zároveň učí slovenčinu i občiansku náuku na Strednej priemyselnej škole Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici. Študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ako prezradila, pôvodne vôbec nechcela byť učiteľkou, jej snom vždy bolo stať sa redaktorkou. „No keďže som vyštudovala takú školu, pripadalo mi zvláštne neskúsiť to. Aj keď som si myslela, že nebudem vedieť učiť a ovplyvňovať toľko mladých ľudí, tak v konečnom dôsledku som veľmi šťastná, že som začala učiť.“

Svojich študentov si pochvaľuje. „Nechcem nič prifarbovať, ale naši žiaci sú skvelí. Zatiaľ som nemala problém, že by ma ako mladú učiteľku nerešpektovali. Aj keď je to elektrotechnická škola, vždy sa medzi nimi nájdu traja-štyria, ktorých zaujíma slovenský jazyk. Chodíme dokonca aj na olympiády. Som veľmi rada, že učím práve na tejto škole,“ skonštatovala Bystrianska.

Redaktorská i učiteľská práca sa podľa nej atraktivitou vyrovnajú. Čo sa týka učiteľstva, veľmi ju baví robiť s mladými ľuďmi, lebo sú jej srdcu blízki. „Stále žasnem nad tým, akú majú chuť niečo robiť aj mimo školy, pretože všetci si myslia, že sú znudení a nič sa im nechce robiť. Nie je to tak, len treba chcieť s nimi robiť.” Na redaktorskej práci ju fascinuje to, akí ľudia sú okolo nás a koho zaujímavého môžeme stretnúť. „Dáte sa s nimi do reči napríklad niekde na ulici a prídete na to, že je to úžasný človek a môžete s ním niečo nahrať.”

Zdroj: vobraze.sk, foto: album B. Bystrianskej