Talentovaný Soboťan Vratko priťahuje pozornosť hrou na husliach

Svojím talentom je v Rimavskej Sobote známy už niekoľko rokov. V uplynulých týždňoch stihol s folklórnymi súbormi, v ktorých účinkuje, odprezentovať Slovensko a slovenský folklór na dvoch festivaloch v zahraničí. Pre huslistu Vratka Mančušku predstavuje práve folklór žáner, ktorý si zahrá s najväčšou chuťou a uvoľnenosťou. Klasickú hudbu naopak interpretuje rozvážne a s rešpektom.

Aktívny arzenál hudobných nástrojov
Kedysi bol okruh hudobných nástrojov, na ktoré si Vratko zahral, širší ako v súčasnosti. Na rozozvučanie fujary, drumble a šesťdierkovej pastierskej píšťalky momentálne už veľa príležitostí nemá, no nezanevrel na ne a opráši ich vždy, keď mu ostane voľná chvíľa. „Istým nástrojom som zostal verný doteraz a stále ich považujem za svoj „aktívny arzenál“. Popri husliach sú to najmä ústne harmoniky, ktorých mám hneď niekoľko kvôli špecifickým tóninám, ktoré na nich viem zahrať. Do tejto skupiny nedávno pribudol ešte jeden nástroj, a to violová kontra, ktorá vo folklórnej hudbe spolu s kontrabasom dopĺňa harmonický sprievod,“ objasnil pre vobraze.sk Vratko Mančuška (18).

Reprezentácia na medzinárodnej úrovni
Nadaný Soboťan je členom ľudovej hudby Háj, ktorá spadá pod rimavskosobotský FS Háj. Okrem toho účinkuje aj v mládežníckych zoskupeniach DFS Hájik a DFS Hájiček. „Pôsobíme taktiež mimo Rimavskej Soboty, ako súčasť ĽH Haviar v Rožňave. S muzikantmi z Haviara sme sa stretli asi pred tromi rokmi na letnom tábore ľudových hudieb, kde sme sa dosť zblížili a spojením našich síl vznikla spolupráca trvajúca dodnes,“ uviedol Vratko.

Minulý mesiac navštívil s folklórnymi súbormi Severné Macedónsko a Turecko. „Severné Macedónsko sme v júli navštívili spolu s detským folklórnym súborom Hájik, doplnení o DFS Bambuchy z Gemerskej Polomy. Náš týždenný zájazd sme strávili v dedinke blízko mesta Ohrid. Do Turecka sme vycestovali s FS Háj a dvanásť dní bolo naším útočiskom mesto Istanbul, konkrétne jeho mestská časť Büyükçekmece,“ priblížil Vratko Mančuška. V Severnom Macedónsku mal festival komornejšiu atmosféru, vďaka čomu stihol spoznať viaceré miestne kultúrne a prírodné pamiatky. „V Turecku to bola už trochu iná káva, keďže išlo o festival s účastníkmi zo sto krajín sveta, z ktorých 27 účinkovalo so svojimi folklórnymi súbormi. V tomto prípade išlo tiež o súťažné vystúpenia, na ktorých sa nám darilo dobre, no temperament a konkurencia ostatných súborov boli obrovské,“ podotkol talentovaný hudobník a pokračoval: „Najviac emotívne vystúpenia neboli tie na veľkých pódiách, ale tie komornejšie. Konkrétne mi utkvelo v pamäti jedno, na sídlisku v Turecku, kde bola vzájomná energia medzi divákmi a účinkujúcimi enormná. Užili sme si to my a súdiac podľa aplauzu aj diváci.“

Úspešné ťaženie
Spolu s ostatnými členmi FS Háj úspešne reprezentoval Vratko náš región vlani na celoslovenskej úrovni. „V rámci ľudovej hudby a tanca sa nám podarilo s FS Háj získať zlaté pásmo na celoštátnej súťažnej prehliadke súborov Jazykom tanca 2022 vo Zvolene. Vďaka tomuto umiestneniu sme sa so súborom dostali do širšieho povedomia a môžeme mu (ne)priamo vďačiť za bohatý program na prebiehajúce leto,“ ozrejmil šikovný folklorista.

Takisto je známy aj tým, že nezaháľa ani ako študent Gymnázia I. Kraska v Rimavskej Sobote. „Tu by som spomenul strieborné pásmo na celoslovenskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín 2022, kde som recitoval poviedku od Michala Hvoreckého. Bol to pre mňa silný zážitok, keďže na celoštátnom kole v Dolnom Kubíne som mal premiéru a moje umiestnenie spomedzi takej konkurencie považujem za osobný úspech.“

3D tlač, rozvojový projekt DofE a letné tábory
Vratko Mančuška sa snaží svoj voľný čas využívať čo najefektívnejšie, čoho dôkazom sú jeho voľnočasové záľuby. „Okrem cvičenia hry na husliach sa venujem mojim ďalším záľubám z oblasti informatiky, a to 3D tlači i všetkému s tým spojenému. Som taktiež zapojený v rozvojovom projekte DofE, ktorý zahŕňa športovú aktivitu, rozvoj talentu a dobrovoľníctvo a vyžaduje značnú časť môjho voľného času. Stále sa snažím vyhradiť určitú časť voľna na rodinu, keďže čas strávený v jej kruhu je ten najvzácnejší,“ poznamenal.

Aj prebiehajúce leto je odrazom širokej škály jeho záujmov. „Toto leto je pre mňa naozaj pestré. Pomimo spomínaných festivalov som strávil plodné tri dni na muzikantskom tábore v Ždiari, kde som sa od výborných lektorov naučil kopu nových melódií.“ Ďalší tábor podobného charakteru absolvuje Vratko ešte počas prázdnin. „Tento tábor bude trvať až týždeň, uskutoční sa na Teplom Vrchu a zúčastním sa na ňom ako animátor, čo pre mňa znamená väčšiu zodpovednosť a novú skúsenosť. Koncom leta ešte absolvujem štvordňovú dobrodružnú expedíciu, ktorá tiež spadá pod už spomínané DofE. Zostávajúce dni chcem využiť na zopakovanie si potrebných vecí do školy a pracovanie na mojich dlhodobých cieľoch v rozvojovom projekte,“ avizuje Mančuška.

Profesionálne zameranie a umelecké plány
V hudobnej oblasti získal Vratko mnohé skúsenosti, no nad umeleckým smerom štúdia na vysokej škole neuvažuje. Od septembra nastúpi do maturitného ročníka. „Moje budúce zameranie štúdia si vyberám z dvoch alternatív – technický smer alebo medicína. Hudbe sa však budem naďalej venovať vo voľných chvíľach a navždy zostane mojím koníčkom číslo jedna,“ vysvetlil výborný študent. „Hudba a umenie sprevádzajú môj život už od škôlky, preto ich považujem za neoddeliteľnú súčasť môjho bytia. Je veľmi ťažké predstaviť si, kde by som teraz bol, ak by sa naše cesty vtedy neskrížili. Hudba mi pomáha zlepšiť náladu, a zároveň je pre mňa spôsobom vyjadrenia emócií.“

Napriek získaným oceneniam a dosiahnutým úspechom si Vratko stále zachováva disciplínu a pokoru. „Najväčší úspech nevidím jednorazovo, ale ako niečo, čo stále pretrváva, deje sa a nie je tak úplne dosiahnuteľné. Tým niečím je pre mňa každodenný život, či už spojený s hudbou, školou alebo hocičím iným. Každodenne dosahujem niečo, čo ma nejakým spôsobom posúva vpred. Zatiaľ nemôžem povedať, že som uspel, ale môžem povedať, že som o krôčik vpred k tomu, aby to raz tak bolo,“ nechal sa počuť Vratko Mančuška.

Zdroj: Simona Kántorová, foto: album V. Mančušku