Kepeňová absolvovala pešo cestu z Porta do Santiaga de Compostela. Oslávila okrúhle narodeniny

Namiesto oddychu sa vybrala na dlhú pešiu túru. Speváčka Petra Kepeňová, pochádzajúca z Rimavskej Soboty, ktorá sa zviditeľnila v druhej sérii speváckej šou Slovensko hľadá Superstar, dovolenkovala netradične. Absolvovala totiž Svätojakubskú púť z portugalského Porta do Santiaga de Compostela v Španielsku.

Petru Kepeňovú inšpirovala jej veľmi dobrá kamarátka, ktorá prešla túto cestu dvakrát. „Raz ma zavolala na jeden festival v Bratislave, kde sa stretávajú ľudia, ktorí si vymieňajú zážitky z rôznych ciest. Vďaka nej som nazrela do takýchto cestovateľských tém. Keďže som veriaca, už predtým som počula o Santiagu de Compostela, aké má to miesto duchovný charakter a že sa tam organizujú púte či zájazdy. Tak som sa začala pohrávať s myšlienkou, že by som to skúsila,“ uviedla pre vobraze.sk bývalá superstaristka.

Petra ozrejmila, že s kamarátkou išli pobrežnou trasou, ktorá začína v Porte. Zvolila si ju preto, lebo predpokladala, že ju vzhľadom na svoju kondičku zvládne. Ďalším dôvodom bolo, že Pyrenejský polostrov ju vždy fascinoval. „V živote som nebola ani v Portugalsku a ani v Španielsku, čiže touto cestou som si vlastne splnila obidva tieto sny. Po ďalšie to bolo preto, lebo mám fóbiu z hmyzu a rôznych plazov, a preto som nechcela veľké prevýšenia na takúto prvú skúsenosť,“ hovorí s úsmevom speváčka. Prešla po vlastných takmer 300 kilometrov.

Na ceste strávila dokopy jedenásť dní, od 25. júla do 4. augusta. Denne prešla priemerne 30 kilometrov. Po ceste obdivovala prírodu či krásnu architektúru domov a kostolov. S kamarátkou stretávali viacerých pútnikov, niektorých aj opakovane, pretože každý mal vlastné tempo. Pochádzali z rôznych kútov sveta, od Ameriky, Európy, Ázie až po Austráliu. Ako Kepeňová doplnila, na trase bolo veľmi veľa možností ubytovania. Prespávali v turistických ubytovniach – tzv. albergue. V každej bola kuchyňa, sprcha, práčka a väčšinou aj wifi. „Väčšinou sú tie izby zdieľané, takže vo veľkej miestnosti bolo napríklad desať poschodových postelí, kde sa vyspalo dvadsať ľudí. Niektoré izby však boli aj menšie a stalo sa nám, že sme mali aj samostatnú izbu,“ povedala speváčka.

Identifikátorom, že ide o pútnika, je takzvaný kredenciál, čo je akýsi pas pútnika, kde zbiera pečiatky. Ten je dôkazom, že pútnik prešiel určitú trasu. Ako speváčka podotkla, pečiatky dostávali aj v ubytovniach. „Poslednú pečiatku dáva katedrála v Santiagu de Compostela. Tam zároveň dostane človek aj certifikát o absolvovaní púte. Kredenciál je teda potvrdenie o tom, že pútnik bol na tých miestach. Sú tam uvedené aj dátumy, podľa ktorých si ich potom overujú,“ vysvetlila speváčka, ktorá na púti zažila aj náročné chvíle. Jedna bola, keď si naplánovali, že sa chcú za deň dostať do španielskeho Viga. „V kombinácii s tým, koľko kilometrov sme prešli a ešte aj toho, aká to bola náročná trasa, bol ten deň strašne ťažký. Cítila som, aké mám ubolené nohy a opuchnuté päty. Dokonca nám do toho aj pršalo. V ten deň sme išli nejakých štrnásť hodín, “ spomína Petra Kepeňová. Ani raz nepomyslela na to, že by sa vzdala a púť nedokončila. „Som človek, ktorý čo začne, tak to aj dokončí,“ zdôraznila.

Podľa jej slov však nechýbali ani zaujímavé zážitky. Najviac v nej rezonovala ten, keď nemali zarezervované ubytovanie a prišli do jedného malého mestečka. „Hostiteľ nám povedal, že už nemá miesto na posteliach, ale vie nám ponúknuť spanie na matracoch. Boli sme za to rady, lebo ďalšia ubytovňa bola vzdialená osem kilometrov a tam sme už nevládali ísť. Potom nám povedal, že o trištvrte na sedem treba prísť do záhrady, lebo sa tam bude pripravovať veľký stôl, keďže je tu 28 ľudí z rôznych kútov sveta. Tak sme všetci spoločne prichystali stôl, on navaril polievku. Rôzni ľudia sme sa spoločne najedli, posedeli sme si a podebatovali o rôznych kultúrach v družnej atmosfére. Toto bol pre mňa najkrajší zážitok z celej cesty,“ priblížila Petra a dodala, že je rada, že takýto typ dovolenky zažila, pretože nikdy predtým na ničom podobnom nebola. „Precítila som každé miesto, ktoré som prešla. Človek na chvíľku zabudne na to všetko negatívne, čo sa okolo neho deje. Bolo to veľmi obohacujúce a určite to nebola moja posledná pešia túra,“ povedala s nadšením.

Petra Kepeňová oslávila v piatok 11. augusta životné jubileum – štyridsať rokov. V tejto súvislosti si najviac praje dieťatko. „Určite by som raz chcela byť matkou. Pred troma rokmi to, žiaľ, nevyšlo, keď sme prišli o dieťatko. Takže stále verím, dúfam a túžim. Toto je pre mňa najväčšie želanie,“ povedala. Popri práci v reklamnej agentúre sa stále venuje spevu. Prezradila, že po dovolenke ju už každý víkend čaká nejaké vystúpenie. „Mám rozrobenú ešte jednu vec, ale stále nie je vo finále, takže sa musím do toho pustiť. Plán je, ale ešte nie je termín,“ naznačila. Od septembra sa teší na vozenie detí do školy v Bratislave. „Majiteľ aj škola boli so mnou spokojní, tak mi ponúkli vozenie detí aj na nadchádzajúci školský rok. Samozrejme, že som to prijala, lebo veľmi ma to baví, keďže som predtým učila. K šoférovaniu i k deťom mám vzťah, takže je to pre mňa super,“ vyjadrila sa Petra Kepeňová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: FB P. Kepeňovej