Speváčku v nej objavil aj neskorší manžel. Rodáčka z Poltára si prevzala Cenu mesta

Z učiteľky spevu sa stala speváčkou. Dagmar Kratochvílová, rodená Vývleková, niekoľko rokov učila na Základnej umeleckej škole v Poltári. Zaujala ju pekná skladba, ktorú spievala jej žiačka. Poltárčanka išla za svojím vnútorným hlasom a osud ju napokon spojil so skladateľom a oceňovaným klaviristom Pavlom Kratochvílom z Čiech. Dnes tvoria manželský pár a majú aj dieťa. Pred rokom sa odsťahovala za manželom. Dagmar Kratochvílovú (39) ocenili v jej rodnom meste.

Cenu mesta Poltár za kultúrny rozvoj a úspešnú reprezentáciu mesta na hudobnej scéne doma aj v zahraničí si prevzala v piatok 8. septembra. Kratochvílová to prežívala veľmi emotívne. „Som za to neskutočne vďačná a dúfam, že v tejto tradícii bude mesto pokračovať, pretože je tu veľa ľudí, ktorí si toto ocenenie zaslúžia rovnako,“ povedala pre vobraze.sk Kratochvílová. Ako priblížila, jej prvé zamestnanie bolo na Základnej umeleckej škole v Poltári, kde pracovala ako učiteľka spevu. Niekoľko rokov zastávala funkciu zástupkyne riaditeľky.

So svojimi žiakmi zožala množstvo úspechov. „Na akú súťaž sme išli, tam sme vyhrali. Deti som však nikdy neviedla k tomu, že ideme vyhrať. Vždy sme si hovorili, že si ideme zaspievať s radosťou, asi mám nejakú tú schopnosť z nich niečo vydolovať,“ priznala Dagmar Kratochvílová. Jedna z najvzácnejších súťaží aj pre ňu osobne bola súťaž Jána Cikkera v Banskej Bystrici. V danom odbore sa koná len raz za štyri roky. Zúčastnila sa na nej so svojimi troma žiačkami a všetky tri vyhrali. Svoj osobný úspech, ktorý podľa jej slov vôbec nečakala, zaznamenala v ocenení ako najlepší pedagóg. „Bolo to fakt tak emotívne, až som sa rozplakala na javisku. V tom čase som mala náročné obdobie, deti mi neskutočne pomohli a toto bolo také zadosťučinenie za všetko,“ uviedla Kratochvílová.

So svojím manželom sa spoznala vďaka jej veľkej zanietenosti pre hudbu. Jej žiačka na rôznych súťažiach spievala piesne Pavla Kratochvíla, súčasného manžela a neustále s nimi vyhrávala. „Povedala som si, že s tým musíme niečo spraviť a tak som mu napísala email s tým, že som vôbec nečakala, že odpíše,“ ozrejmila Kratochvílová. Následne sa medzi nimi začala komunikácia, spoločne so svojou žiačkou sa zúčastnili na jeho koncerte na Morave. Vtedy si Pavel Kratochvíl povedal jednu milú myšlienku, že ak táto pani učiteľka tak pekne učí, ktovie ako spieva. Predstavil jej svoju prácu, ktorú ešte nikto nevidel, ani ju nespieval a začala sa spolupráca. Spoločne si založili skupinu Duo Piacere a vydali aj svoje vlastné CD Čtvrté přání. Okrem šansónov je podstatná časť tvorby zameraná i na detské publikum.

Na ocenenie ju navrhla poslankyňa Hana Turoňová

Okrem spevu si Dagmar veľmi rada zahrá aj na klavíri, no medzi jej záľuby patrí rovnako turistika či cyklistika, aj keď v súčasnom období je toho menej. Momentálne sa naplno venuje svojmu malému synčekovi, manželovi a celkovo domácnosti. Do rodného mesta, za rodičmi a súrodencami sa vracia vždy, keď je na to čas. „Manžel mi to toleruje. Vie, že si zobral Slovenku, takže stojí pri mne a odšoféruje nám to,“ povedala s úsmevom. Keďže jej manžel je hudobný skladateľ, pedagóg a má vlastnú hudobnú školu v Česku a ona samotná tam tiež pracuje ako učiteľka. Naspäť na Slovensko sa momentálne nechystá vrátiť žiť. Ako však Kratochvílová povedala, nikdy nehovorme nikdy.

Zdroj: vobraze.sk, Dominika Husárová, foto: archív Dagmar Kratochvílová, poltar.sk