Voda s blatom tiekla zo svahov. V Pavlovciach došlo k úrazu. Obce vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity + foto a video

Intenzívny dážď a búrka spôsobili včera podvečer škody na majetku vo viacerých obciach. Takmer v desiatich obciach vyhlásili starostovia tretí stupeň povodňovej aktivity. Voda s bahnom sa valila cestami a vyplavila aj mnoho rodinných domov na juhu okresu Rimavská Sobota. Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu na v Hosticiach či Jesenskom spadlo v krátkej dobe 70 až 80 milimetrov zrážok. Za necelú hodinu tak množstvo vody prekročilo mesačný úhrn zrážok. Medzi zatopené obce, kde po 18.30 hod. vyhlásili 3. stupeň a zasahovali tam hasiči, patria – Uzovská Panica, Bátka, Hajnáčka, Gemerské Dechtáre, Valice, Belín, Radnovce, Pavlovce, Sútor. Ráno si zatopené pivnice našlo aj niekoľko obyvateľov Rimavskej Soboty. Hasiči zasahovali na Ulici Nová, pri vodárňach. 

Zatiaľ pravdepodobne najväčšie škody hlásia z obce Pavlovce. Ako pre vobraze.sk priblížil starosta Pavloviec Vojtech Menyhárt, voda prišla z kopca nad obcou. „Prišlo to len za pár minút a všetko bolo zaplavené. Pršalo bez prestávky. Voda zatopila jednu časť obce, pretiekla cez cestu a vytápala aj domy pod cestou. Išlo to smerom od Bátky a bolo to nenormálne. Celá dedina bola zaplavená,“ povedal Menyhárt. Podľa jeho slov sa nedalo ani chodiť a napríklad pri autobusovej zastávke bolo aj vyše metra vody. „V roku 2010 sme mali záplavy, ale tie prišli od rieky. Toto ale bolo oveľa horšie. V noci nám pomáhali aj stroje, aby klesla voda a teraz ručne upratujeme v obci. Máme tu aj vylámané stromy a všade neporiadok,“ dodal. Počas záplav sa v obci zranila aj jedna osoba. Ako starosta poznamenal, muž spadol a odniesli ho záchranári s rozbitou hlavou.

Voda zaplavovala územie od Bátky po Lenartovce či Tornaľu, odhadom vzdialenosť 20 kilometrov.
V teréne zasahovalo približne 50 profesionálnych i dobrovoľných hasičov. Ako priblížil zástupca okresného šéfa Hasičského a záchranného zboru Rimavská Sobota Martin Babic, zasahovali na trinástich kusoch techniky. Na situácii v Pavlovciach bolo najhoršie to, že voda tlačila pred sebou blato, ktoré upchalo jarky a priepusty. „Najviac nám pomohla vtedy ťažká technika. Miestni poslali nakladač, ten sa potom presunul do Belína. Tam sme stavali aj nornú stenu,“ priblížil Babic.

„Skončili sme o jednej v noci a o tretej znovu bol výjazd. Prišiel druhý dážď. Posádka, ktorá čerpala vodu v Bátke, sa pre ďalšiu prívalovej vlne vracala z polovice cesty na základňu,“ podotkol. Ako Babic zdôraznil, zasahovalo veľa dobrovoľných hasičov. „Musím ich pochváliť. Dobrovoľné zbory teraz spravili kus roboty a fakt išli pomáhať. Boli ako vojsko, bolo tam množstvo ľudí. A keď dorobili, tak išli pomáhať aj do iných katastrov,“ doplnil Babic.

Pri Tornali bola zaplavená rýchlostná cesta R2. Priamo v meste polámalo viacero stromov a stĺpov. Tie popadali na odparkované autá. Primátorka Erika Győrfiová nemá informácie o tom, že by bol niekto zranený.

Situácia v piatok večer

Zdroj: vobraze.sk, foto: dopravný servis RS a okolie, Alexander Szabó, Erika Győrfiová