Na poste šéfky kultúry v Kokave nad Rimavicou došlo ku generačnej výmene

Jana Krotakova a Blanka Harasimova
Jana Krotáková a Blanka Harasimová

Na poste vedúcej Miestneho kultúrneho strediska v Kokave nad Rimavicou došlo ku generačnej výmene. Janu Krotákovú, dlhoročnú šéfku kultúry vystriedala Blanka Harasimová z Kokavy nad Rimavicou. Vybrali ju na základe výberového konania a funkciu vedúcej MKS zastáva od 1. júla. Vobraze.sk o tom informovala doterajšia šéfka kultúry Jana Krotáková. Ako ďalej uviedla, Harasimová by vyhrala, aj keby mala konkurenciu, lebo je šikovná a vyzná sa.

„Prejavila záujem o túto prácu a predpripravovala som si ju. Už aj vlani na Koliesku tu bola. Je folkloristka, bývalá tanečnica FS Kokavan a ako organizátorka rôznych podujatí a eventov v Anglicku má na to dobré predpoklady,“ priblížila Krotáková. Svojej nástupkyni podľa svojich slov praje hlavne dobré zdravie, vytrvalosť, nápaditosť, tvorivosť, ktoré prinesú svoje ovocie. „Kokavskej kultúre prajem do budúcna dostatok finančných prostriedkov a hlavne dostatok mladých ľudí, ktorých, žiaľ, v Kokave ubúda a veľmi chýbajú v mládežníckom FS Kokavan. Ten je potrebné rozvíjať ďalej, aby sa tak mohlo udržať to, čo tvorí našu podstatu, náš krásny kokavský folklór,“ skonštatovala Krotáková.

Krotáková podľa jej slov odišla z vlastného rozhodnutia do starobného dôchodku. V kultúre má odpracovaných 46 rokov. „Z toho 23 rokov v MsKS v Hnúšti a 23 rokov vo funkcii vedúcej MKS v Kokave,“ hovorí a dodáva, že v niektorých aktivitách bude ako dobrovoľníčka pokračovať. „Napríklad v dramaturgii folklórneho festivalu Koliesko, nakoľko som štatutárna zástupkyňa občianskeho združenia Koliesko. Tiež chcem pokračovať v práci s folklórom – so skupinou seniori. Ale hlavne chcem oboznámiť moju nástupkyňu, Blanku Harasimovú, (rodenú Poliačikovú) s tvorbou projektov na Koliesko a iné kultúrne aktivity,“ povedala.

Jana Krotáková je šéfredaktorka Kokavských zvestí. Funkciu mieni podľa jej slov zastávať ešte do konca roka 2022. „Kokava nad Rimavicou je obec, ktorá vždy podporovala kultúru, aj vďaka tomu som mohla rozvíjať a napĺňať svoj profesionálny život kultúrnymi aktivitami a vytvárať trvalé hodnoty, ktoré ostanú aj pre ďalšie generácie,“ uzavrela.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Peter Vranský

Do rodnej Kokavy z diaľky pobežím, alebo aké to je, mať folklór v srdci