Na Klenovskej rontouke si zahrajú tri generácie muzikantov ľudovej hudby FS Vepor

O zábavu a tú správnu náladu sa na folklórnych slávnostiach v Klenovci počas najbližších dní postarajú aj domáci muzikanti z FS Vepor. Okrem piatkajšieho slávnostného otvorenia podujatia pod názvom Klenovská rontouka bude mať miestna ľudová hudba aj viacero vstupov. Na malej scéne je to o 16.00 hodine a o 18.00 hod. na veľkom pódiu. Súčasťou FS Vepor sú aj rómski hudobníci. Tí zahrajú v sobotu o 17.00 hodine aj so svojimi muzikantskými predchodcami na hlavnom pódiu v Drótovej nôte. Stretne sa tak staré zloženie hudobníkov s novými. 

„Sú to hudobné rodiny a toto hudobné remeslo sa medzi nimi dedí z generácie na generáciu,“ priblížila pre vobraze.sk organizátorka podujatia Stanislava Zvarová, ktorá súbor vedie so svojim manželom od roku 1988 a aj rómskych muzikantov berie ako svoje súborové deti. Najmladší z nich má len 17 rokov a najstarší 26 rokov. „Na začiatku som mával trému, ale už teraz je to skôr také uvoľnené, že poďme si zahrať. Hráme pre radosť,“ povedal pre vobraze.sk primáš Dávid Oláh, ktorý študoval klasickú hudbu na ZUŠ v Hnúšti, ukončil konzervatórium v Košiciach a študuje vysokú školu v Prešove.

Dávid hráva na husliach osem rokov. Má za sebou viaceré súťaže a podľa jeho slov si najviac cení medzinárodnú súťaž v Komárne, kde sa umiestnil v striebornom pásme. Ako poznamenal, pozýva všetkých záujemcov na rontouku, ako aj na ich vystúpenia s FS Vepor. „Budeme tam mať aj saxofón. Hrať na ňom bude najstarší člen rodiny, starý otec, ktorý nás k tomuto všetkému doviedol,“ dodal Dávid Oláh. 

Na konzervatóriu v Banskej Bystrici študuje aj cimbalista a jeho mladší brat Milan Oláh. Je kontráš, ako ich otec, bývalý kontráš Milan Oláh starší. „Pomáha v muzike, aby sa zachovalo také klenovské špecifikum, čo sa týka hudobného držania aj dynamiky. Pomáha im tvoriť harmóniu,“ dodala Stanislava Zvarová.

Rontouka ponúkne remeslá, tradičné jedlá, dvory, stretnutia i mnoho folklóru

 Gemersko – malohontské folklórne slávnosti pod názvom Klenovská rontouka už po 43. krát otvoria svoje pomyselné brány milovníkom folklóru v piatok 24. júna. Už od 16.00 hodiny bude otvorený jarmok a tvorivé remeselné dielne, pripravená bude prezentácia hudbobníkov či tanečníkov.

Viac o programe nájdete v letáku. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: Milan Alberti

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“