Klenovská Rontouka oslávi fujaru aj ďalšie poklady z UNESCO. Organizátori chcú naplniť dramaturgický zámer čo najlepšie + program

Gemersko–malohontské folklórne slávnosti Klenovská Rontouka sa aj tento rok uskutočnia v tradičnom duchu a plnej paráde. 46. ročník obľúbeného podujatia je naplánovaný od piatka 27. júna do nedele 29. júna. Organizátori pripravujú program, ktorý má nadviazať na úroveň predošlých rokov – nebudú chýbať domáce folklórne súbory, skupiny z rôznych kútov Slovenska, ani zahraniční hostia. Súčasťou slávností bude aj gastronomický dvor a množstvo ďalších špecialít.

„Tešíme sa, že môžeme pokračovať v tom štandarde, na ktorý sme boli naučení,“ uviedla pre vobraze.sk odborná pracovníčka pre folklór GMOS a dramaturgička slávností Stanislava Zvarová s tým, že projekt bol podporený z Fondu na podporu umenia minulý mesiac. S finálnou prípravou tak začínajú neskôr, ako po minulé roky. Budú sa však snažiť, aby prišli kvalitné súbory, ktoré ešte môžu. „Rozbehli sme sa s manželom Jarkom na plný plyn a chceme naplniť dramaturgický zámer čo najlepšie,“ povedala Zvarová s tým, že najbližšie dni ich čakajú ešte ďalšie programové rady.

Témou roka budú prvky nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré pochádzajú z regiónu Gemer – Malohont. Pozornosť bude venovaná gubárstvu (Zzapísanému do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska), Kyjatickým hračkám, Klenoveckému syrcu (zapísanému v registri chránených označení pôvodu) a 20. výročiu zápisu fujary do zoznamu UNESCO. „Týmto prvkom chceme venovať priestor už počas otváracieho ceremoniálu aj sprievodných aktivít. Radi by sme ich predstavili aj audiovizuálne a počítame s väčším zastúpením fujaristov, než sme zvyknutí,“ vysvetlila Zvarová.

Piatkový program otvorí vystúpenie regionálnych súborov Háj, Hájik, Hájiček a Rimavan. Ako informoval Jaroslav Zvara, v programe by sa mali objaviť aj folklórne súbory zo Srbska, Maďarska a prebiehajú rokovania s folkloristami z Poľska. V rámci roka zahraničných Slovákov by tak podujatie chcelo prezentovať aj slovenské komunity žijúce v zahraničí. V hre sú aj heligonkári zo Slovinska. „Veľa vecí je však ešte v riešení,“ podotkol. Z domácich účastníkov už prisľúbilo účasť folklórne zoskupenie z Podpoľania a záver piatkového programu bude patriť folklórnemu súboru Borievka z Košíc.

Cez deň si priaznivci ľudového umenia budú môcť všetkými zmyslami vychutnať ľudové tradície našich predkov. Neodmysliteľnou súčasťou majú byť aj podujatia Drôtova nôta, Klenovská heligónka a dovry, ako aj program detských folklórnych kolektívov, ktorý bude venovaný Kyjatickej hračke.

Organizátormi podujatia sú Gemersko – malohontské osvetové stredisko – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, Obec Klenovec.

Zdroj: vobraze.sk