Folkloristka z R. Soboty zaujala na súťaži v ľudovom tanci

Michaela Baštáková z Rimavskej Soboty je s folklórom spojená od detstva, keď ako desaťročná začala účinkovať vo FS Háj. Spočiatku bol pre ňu ľudový tanec málo atraktívny, no vo veku tínedžerky nastal zlom a folklórny súbor by nevymenila za nič na svete. Ľudové umenie jej učarovalo natoľko, že sa rozhodla pre štúdium etnológie a folkloristiky na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Nedávno získala ocenenie na folklórnej súťaži Šaffova ostroha. Najbližšie ju môžeme vidieť vystupovať v rámci kultúrneho programu po stredajšom odhalení busty Vladimíra Mináča v Rimavskej Sobote.

Mladá folkloristka paradoxne spočiatku nemala k folklóru blízko. Vyrastala ako mestské dievča, a aj keď jej starí rodičia pochádzajú z vidieckeho prostredia a veľa času trávila práve tam. K folklóru ju doviedol až folklórny súbor, do ktorého sa dostala náhodou, respektíve ju k tomu donútila mama. “Ako maximálne hanblivé, no pohybovo veľmi zdatné dieťa ma vždy bavil pohyb akéhokoľvek druhu. Odmalička som plávala v rimavskosobotskom klube, chodila na športové krúžky a veľmi veľa tancovala, napr. aj v ZUŠ. No v počiatkoch to bol skôr moderný tanec a klasika. K serióznemu tancovaniu ľudového tanca som sa dostala, až keď som mala desať rokov, a to prostredníctvom Folklórneho súboru Háj,” spomína 21-ročná Michaela.

Jej začiatky s folklórom boli náročné, pretože ľudový tanec bol v tom veku v jej ponímaní málo atraktívny. Zvrat prišiel, až keď bola tínedžerka. “Vtedy by som už „môj Háj“ nevymenila za nič na svete. Spoznala som tam ľudí, ktorí neboli len tanečníkmi, ale mojimi najlepšími kamarátmi. Stal sa mojou prioritou, mojou závislosťou, skrátka mojím celým životom.”

V praxi to znamenalo nácviky s detským súborom dvakrát týždenne, nácviky veľkého súboru v piatok do večera a víkendy preplnené sústredeniami, vystúpeniami, čepčeniami a v lete festivalmi a zájazdmi. “Práve tieto podujatia nám priblížili rozmanitosť kultúr, prostredníctvom folklórneho súboru sme spoznali svet a nadviazali nové priateľstvá. Boli to najkrajšie roky, ktoré aj naďalej pretrvávajú, no v trochu inej podobe,” priblížila Michaela, ktorá je naďalej členkou kolektívu FS Háj, no momentálne je časovo náročnejšie zvládať to popri škole a iných pracovných povinnostiach. Ako doplnila, zároveň pôsobí aj v ženskej speváckej skupine Ulijanky v Nitre, kde pod vedením Margity Jágerovej interpretujú piesne z rôznych obcí Slovenska.

O štúdiu na vysokej škole rozhodlo srdce
Michaela navštevovala Gymnázium Ivana Kraska v Rimavskej Sobote a v štúdiu chcela pokračovať aj na vysokej škole. Ako prezradila, rozhodovanie o výbere vysokej školy nebolo jednoduché, pretože ju to lákalo na viaceré smery. “Nakoniec rozhodlo srdce a od septembra budem už tretí rok študentkou katedry etnológie a folkloristiky na FF UKF v Nitre. Toto štúdium mi dalo úplne iný pohľad na svet. Naučilo ma chápať veci v súvislostiach,” hovorí. Keďže tradičná kultúra bola jej záľubou už počas strednej školy, od nástupu na katedru mala vysoké očakávania.

“Už po prvom mesiaci štúdia som vedela, že som si vybrala správne. To, čo všetko táto veda zahŕňa, som zistila až na katedre. Výskumné témy etnológov sú veľmi pestré. Máme možnosť venovať sa archaickým prejavom, ktorých je na Slovensku stále veľa, no ponúka nám aj výskum súčasných tém, ktoré sú aktuálne,” vysvetľuje Michaela Baštáková a dodáva, že etnológia im dáva možnosť zaoberať sa tým, čo ich baví. Ľudia podľa nej častokrát nevidia význam tejto práce, alebo nevedia, kto je to etnológ, no ich význam pre spoločnosť je podľa nej prínosný.

Získala ocenenie na folklórnej súťaži
Vysokoškoláčka z Rimavskej Soboty mala nedávno možnosť zúčastniť sa na folklórnej súťaži Šaffova ostroha. Vďačí tomu práve štúdiu etnológie, ktoré jej umožnilo nazrieť bližšie aj k etnochoreológii. Tento predmet ju učila Agáta Krausová a práve pod jej vedením mala možnosť zúčastniť sa na spomínanej súťaži v Dlhom Klčove. “Jej vedenie tanečných nácvikov bolo pre mňa obohacujúce v rozvoji tanečných znalostí, ale aj konzultácie a jej rady boli veľmi prínosné a nezabudnuteľné,” poznamenala Baštáková.

Šaffova ostroha je postupová prehliadka sólistov v ľudovom tanci, kde sa súťaží vo viacerých kategóriách. Vyhlasuje ju Národné osvetové centrum. Michaela sa spolu so svojím tanečným partnerom Petrom Gecelovským predstavili v kategórii B, kde prezentovali regionálnu tanečnú tradíciu, konkrétne tzv. čardáš z Vlachova. “Z tejto celoslovenskej súťažnej prehliadky sme si odniesli cenu za mimoriadny interpretačný prejav a prezentovali sme tanečnú kultúru Vlachova aj na Folklórnom festivale Východná. Bola to pre nás nesmierna skúsenosť a sme vďační za túto možnosť.”

Dovolenkuje aj na folklórnych festivaloch
Leto je spojené s dovolenkami a ako Michaela prezradila, na tej svojej ešte nebola. No vzápätí dodala, že za dovolenku považuje aj folklórne festivaly, ktorých bolo toto leto požehnane. “Či už sme na festivale pracovne alebo vo svojom voľnom čase, je to vo väčšine prípadoch v istom zmysle dovolenka. Chystám sa na letnú dovolenku, ale nie hneď, keďže počas prázdnin pracujem a mám rôzne iné povinnosti. Dovolenku máme plánovanú na začiatok septembra ako regeneráciu po náročnom lete,” objasnila študentka etnológie.

Svoj voľný čas najradšej trávi doma s rodinou, prípadne s kamarátmi. “Veľa času trávim práve v práci, na festivaloch, v súbore a po novom budem veľa času tráviť aj na výskume k bakalárskej práci, na čo sa obzvlášť teším,” uviedla Michaela Baštáková.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Baštákovej