Vyšetrovanie veľkej drogovej razie v R. Sobote ukončili. Za viac ako rok polícia zadržala takmer 20 dílerov

Vyšetrovanie januárovej razie v Rimavskej Sobote, pri ktorej zadržali šesť osôb, bolo tento mesiac ukončené návrhom na podanie obžaloby. Z drogovej trestnej činnosti a obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby bolo obvinených päť osôb, I.W., Š.W., L.M., R.A. a M.S., vo veku od 32 do 40 rokov. Boli medzi nimi tri ženy a dvaja muži, bratia. Prípad prebral krajský vyšetrovateľ. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, tieto osoby boli vzaté do väzby. Jedna osoba bola ešte počas vyšetrovania v Rimavskej sobote prepustená na slobodu. Jeden z bratov bol po razii v pátraní, polícii sa ho podarilo zadržať v Lučenci.

Domové prehliadky boli na Šibeničnom vrchu i na Školskej ulici. Počas nich bolo u každej z osôb zaistené rôzne množstvo psychotropnej látky metamfetamínu (pervitín) a sušenej rastliny rodu Cannabis (konopa). „Celkovo bolo zaistené cez 70 gramov metamfetamínu a cez 13 gramov sušenej rastliny rodu Cannabis,“ priblížila Kováčiková a dodala, že drogy si mali zabezpečovať v okrese R. Sobota, ako aj na ďalších bližšie nestotožnených miestach Slovenska. Podľa policajných informácií išlo o jednu z najväčších a najdôležitejších razií od začiatku minulého roka.


Od začiatku roku 2023 do konca mája 2024 kriminálka v rámci okresu Rimavská Sobota zrealizovala deväť razií. Zamerané boli na drogovú trestnú činnosť podozrivých, pričom išlo o omamné a psychotropné látky – pervitín a marihuana. „V rámci akcií bolo zadržaných 18 osôb distribútorov (dílerov), ktorí omamné a psychotropné látky distribuovali v rámci okresu Rimavská Sobota, pričom ich zabezpečovanie na túto činnosť vykonávali aj v susedných okresoch,“ priblížila Kováčiková.

Počas týchto akcií sa podarilo zaistiť približne 120 g pervitínu čo zodpovedá celkovo cca 1200 obvykle jednorazovým dávkam drogy a taktiež 1970 g marihuany, čo predstavuje cca 3950 obvykle jednorazových dávok. Následne po zaistení boli uvedené látky zaslané na expertízu na KEU Slovenská Ľupča.
Podľa policajnej hovorkyne je situácia v okrese Rimavská Sobota ohľadom tejto problematiky na základe posledných policajných akcií v uvedenom období stabilizovaná a v porovnaní s minulými rokmi je na pozitívnej úrovni, čo vykazujú aj štatistické údaje majetkovej a taktiež inej trestnej činnosti, ktoré drogová činnosť podozrivých ovplyvňuje.

V služobnom obvode bolo pri kontrolách vodičov zistené aj užitie a teda vedenie vozidla pod vplyvom OPL v 38 prípadoch. „Vo väčšine prípadov išlo o vodičov, ktorí viedli motorové vozidlá pod vplyvom amfetamínu a metanfetamínu,“ priblížila Kováčiková. Dolnila, že aj naďalej priebežne monitorujú činnosť podozrivých osôb a v rámci úloh príslušníkov OKP ORPZ Rimavská Sobota sa následne vždy aktuálne plánujú ďalšie policajné akcie, ktoré majú tomuto sociálno-patologickému javu zabrániť a eliminovať tak drogovú trestnú činnosť a zároveň aj majetkovú trestnú činnosť, ktorá je týmto taktiež ovplyvnená.


Medzi najčastejšie konzumované omamné a psychotropné látky na území okresu Rimavská Sobota polícia zaraďuje:

Marihuanu – najčastejší výskyt a záujem o požívanie medzi mladistvými a osobami zo sociálne zaostalejších skupín, spôsob užívania – fajčenie cigaretovým spôsobom, cez tzv. „bongo“ a tiež inhalovanie cez elektronickú cigaretu takzvaný vaporizér

Metamfetamín – Pervitín – konzumenti disponujúci finančnými prostriedkami, prevažne osoby vo veku od 18 do 50 rokov, spôsob užívania šňupaním do nosa prostredníctvom trubičky, inhalovaním.

„Iné špecifické druhy OPL v rámci daného obdobia neboli zaistené,“ uzavrela Kováčiková.

Zdroj: vobraze.sk, foto: TV JOJ