Výstava kólií prvýkrát bez zahraničných účastníkov

Už ôsmykrát sa v lučeneckom parku stretli chovatelia nádherného plemena. Na výstavu kólií a šeltií však prvýkrát neprišli zahraniční účastníci. „Je to pravdepodobne kvôli neistej situácii na hraniciach, ktorá sa mení veľmi rýchlo,“ uviedla pre vobraze.sk Jana Brossmannová, spoluorganizátorka výstavy a zároveň tajomníčka Klubu chovateľov kólií a šeltií. „Do roka mávame dve výstavy, jedna z nich je vždy v Lučenci.

Prvý ročník dopadol aj vďaka manželom Pokorným z Lučenca vynikajúco a už si ani nevieme predstaviť, že by to bolo niekde inde,“doplnila Brossmannová. Výhodou je aj veľký a krásny park, ocenila aj výbornú spoluprácu s vedením mesta. Aj napriek tomu, že v tomto roku sa výstavy zúčastnili iba slovenskí chovatelia, účasť bola vysoká. Posudzovateľ ohodnotil spolu 70 psíkov. Minimálne jednou takouto klubovou výstavou musí prejsť každý pes, ktorý chce mať šteniatka s rodokmeňom. Je to previerka, či spĺňa všetky predpoklady.Svojím spôsobom je to aj akási súťaž krásy, ale aj povahy. Nemali by javiť známky agresivity, ani sa báť. „Posudzovateľ hodnotí vonkajší vzhľad. Kvalitu, či farbu srsti. Ale napríklad aj pohyb, stavbu lebky, kvalitu chrupu,“ ozrejmil pre vobraze.sk Lučenčan Rudolf Pokorný. Je nielen spoluorganizátorom lučeneckej výstavy, ale aj dlhoročným chovateľom kólií. „Prvú kóliu som mal už ako dieťa. Dožila sa jedenástich rokov. Je to jedno nádherné plemeno . Sú to veľmi prítulné, inteligentné, bezproblémové psy,“ objasnil, prečo si vybral práve kóliu.

Toto krásne zviera nám bližšie priblížila aj Janka Brossmannová. Kólia patrí medzi anglické pastierske plemeno. „Ja chovám dlhosrstné kólie a táto rasa je výnimočná v tom, že je to veľmi elegantné, empatické, múdre, priateľské a poslušné plemeno. Je veľmi rodinne založená a prispôsobí sa majiteľom. Hodí sa aj aktívnejším ľuďom, ale aj dôchodcom.

Pred prehliadkou každý chovateľ starostlivo vyčesával svojho krásavca. Zaujímalo nás, ako vyzerá starostlivosť o srsť. „Hoci to vyzerá náročne, opak je pravdou. Je to jedno z plemien s najmenej náročnou starostlivosťou . Prečesať ho stačí raz za 2-3 týždne. A čo je obrovská výhoda, pĺzne nárazovo. Vtedy z neho vyčešete tri tašky, ale potom máte rok pokoj,“ poznamenala J. Brossmannová. S úsmevom dodala, že je to psík do voza aj do koča.Zdroj: vobraze.sk