Pre rušňovodiča bolo pri Lenartovciach ťažké zabrániť zrážke. Zomrela mladá žena

Mladá žena, ktorá neprežila zrážku s rýchlikom, bola z obce Číž. Mala 21 rokov. Pre vobraze.sk to uviedla krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Ženu zrazil a usmrtil v utorok 17. januára rýchlik Gemeran pri Lenartovciach, na juhu Rimavskosobotského okresu. „Nehoda je ešte v štádiu šetrenia. Môžeme však uviesť, že osoba stála pred priecestím uzatvoreným závorami a tesne pred príchodom vlaku R 918 Gemeran (Košice – Zvolen) vstúpila do koľajiska, kde zostala stáť,“ priblížil pre vobraze.sk hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč.

Podľa jeho vyjadrenia sa rýchlik pohyboval v mieste nehody rýchlosťou 98 km/h, pričom brzdná dráha pri nej bola 403 metrov. „Treba si uvedomiť, že vlak je sto a viac – tonový kolos, ktorý sa ani za použitia rýchločinnej brzdy nedá zastaviť do niekoľkých sekúnd. Zastavenie vlaku ovplyvňuje mnoho faktorov, ako je rýchlosť vlaku, jeho hmotnosť, adhézne podmienky a v neposlednom rade aj vzdialenosť, v ktorej dôjde k spozorovaniu osoby v koľajisku, preto je pre rušňovodičov veľmi ťažké zrážkam zabrániť,“ ozrejmil Tomáš Kováč. Ako dodal, pri šetrení tejto nehody zatiaľ neboli zistené porušenia predpisov u rušňovodiča. Ďalej uviedol, že v Železničnej spoločnosti Slovensko sa vyšetrovaním nehôd zaoberá odbor inšpekcie a kontroly – oddelenie bezpečnosti železničnej dopravy.

Po nehode začala polícia trestné stíhanie pre usmrtenie. „Na mieste bolo vylúčené cudzie zavinenie. Vykonáva sa zdravotno – bezpečnostná pitva,“ uviedla neskôr Mária Faltániová.

Pri Lenartovciach núdzovo zastavil vlak. Došlo k tragickej udalostiZdroj: vobraze.sk, foto: Patrik Tankina