Potápačská skupina z R. Soboty má širokú pôsobnosť

Zasahujú pri vyhľadávaní nezvestných osôb pod vodnou hladinou. Dohľadávajú napríklad predmety z trestnej činnosti pre Policajný zbor. Pomáhajú s vozidlami, ktoré skončili vo vodných tokoch či nádržiach, ale aj pri povodniach. Na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote je zriadená potápačská skupina. Na Slovensku je ich iba päť. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol okresný riaditeľ HaZZ Marek Laššák, ďalšie sú v Bratislave, Žiline, Trenčíne a v Humennom. Ako dodal, rimavskosobotská potápačská skupina pôsobí v celom Banskobystrickom kraji, ale aj v okresoch Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. Tie už spadajú do Košického kraja.

„Potápačská skupina na našom okresnom riaditeľstve má pätnásť členov. Jej vedúcim je Tomáš Kočiš a jeho zástupcom Ivan Horváth. Zároveň sú inštruktormi služobného potápania,“ povedal Laššák. Ako priblížil, členovia hasičskej skupiny nečakajú na potápačský zásah, ale zasahujú pri požiaroch, dopravných nehodách, alebo iných mimoriadnych udalostiach.

Okresný riaditeľ podčiarkol, že na členov potápačskej skupiny sú kladené vyššie nároky ako na iných príslušníkov HaZZ, a to či už fyzické, psychologické, ale aj zdravotné. „Nie každý hasič, aj keď je akokoľvek dobrý vo svojej práci, môže byť zároveň aj potápačom. Môže mať nejaké obmedzenia, o ktorých ani nevie, kým nezačne s potápaním,“ poznamenal Marek Laššák. Doplnil, že potápačská skupina má potápačské vozidlo s príslušnou výbavou, gumeným člnom s motorom a so sonarom na prívese. Jej členovia majú tiež osobnú výstroj.

Laššák poukázal na to, že potápačská činnosť je dôležitou zložkou zabezpečenia komplexnosti HaZZ. „Aby sme vedeli zasahovať a poskytnúť pomoc všade, kde je to potrebné, aj pod vodnou hladinou. Táto činnosť má svoje špecifiká a nie je jednoduchá. Potápačská skupina zriadená na OR HaZZ v Rimavskej Sobote dlhodobo plní úlohy, ktoré sa od nej vyžadujú a je hodnotená veľmi pozitívne,“ skonštatoval.

Podľa jeho slov mala potápačská skupina tento rok zatiaľ päť výjazdov pri vyhľadávaní nezvestných osôb pod vodnou hladinou. Dvakrát to bolo na vodnej nádrži Teplý vrch, raz na Ružinej, ale aj vo Zvolene – Môťová a v Rudne nad Hronom. „V minulom roku vykonali štyri takéto zásahy. Potápačská skupina zasahuje sama, ale v niektorých prípadoch zasahuje súčasne aj viac potápačských skupín, v závislosti od situácie,“ spresnil Marek Laššák. Ako dodal, v priebehu roka vykonáva táto skupina výcvikovú činnosť na mesačnej báze.

Zdroj: vobraze.sk, foto: HaZZ R. Sobota