Pod vplyvom drog odchytili policajti vyše 50 vodičov

Pod vplyvom drog či omamných látok odchytili dopravní policajti v priebehu minulého roka v cestnej premávke okresu Rimavská Sobota vyše 50 vodičov. Ich jazda bola kvalifikovaná ako priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, v porovnaní s rokom 2020 došlo  k nárastu o jeden prípad. „ Uvedený nárast nemožno považovať za rapídne zhoršenie situácie. Prevažnú časť vodičov tvorili vodiči z okresu Rimavská Sobota, iba v siedmich prípadoch išlo o vodičov mimo okres Rimavská Sobota,“ priblížila policajná hovorkyňa.

Odbor dopravnej polície PZ v Rimavskej Sobote v rámci služobného obvodu preto podľa nej považuje situáciu súvisiacu s omamnými, psychotropnými látkami, jedmi alebo prekurzormi za stabilizovanú a pod kontrolou. „Nedochádza k žiadnemu výraznému alebo neočakávanému ohrozeniu bezpečnostnej situácie v služobných obvodoch vyplývajúce z drogovej problematiky,“ podotkla.

Vodičom bol odobratý vodičský preukaz. Za preukázanú jazdu pod vplyvom drog hrozí zo zákona aj finančná pokuta vo výške 200 až 1 000 eur a zákaz činnosti vedenia motorového vozidlá do 5 rokov.

Drogy v garážach

V súvislosti s drogovou trestnou činnosťou odbor kriminálnej polície v R. Sobote zrealizoval v minulom roku desať prípadov, pri ktorých boli zaistené drogy. V šiestich prípadoch išlo o marihuanu o hmotnosti od 1 g do 1.110 g a v štyroch prípadoch metamfetamín o hmotnosti od 2 g do 5 g. Ku konzumentom sa tak dostalo menej drog. Drogová scéna sa však v uplynulých pandemických rokoch 2020 a 2021 zmenila. Zavreté boli herne, bary či diskotéky a páchatelia tak upravili svoje osvedčené postupy a správanie. „Konzumácia drog sa presunula do bytových či nebytových priestorov, ako sú napríklad garáže,“ priblížila banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Viac o drogovej scéne v okrese Rimavská Sobota sa dočítate v článu.

Drogová scéna v R. Sobote sa počas pandémie zmenila. Konzumenti upravili svoje správanie

Zdroj: vobraze.sk