Obete trestných činov nájdu pomoc a poradenstvo už aj v Lučenci

V Lučenci včera slávnostne otvorili detašované pracovisko informačnej kancelárie pre obete trestných činov. Zúčastnil sa ho aj minister vnútra Roman Mikulec.  

Sieť kancelárií pre obete trestných činov sú v gescii Ministerstva vnútra SR. Začali fungovať už pred dvomi rokmi a to v každom krajskom meste. V každom kraji ale postupne začali zriaďovať aj detašované pracoviská. Kancelária v Lučenci je už takýmto siedmym . „Záujem obyvateľov sa ukazuje byť vysoký a my sme preto zareagovali a okrem doposiaľ fungujúcich centier v krajských mestách sme sa rozhodli, že budeme otvárať aj ďalšie centrá. Aby sme sa priblížili ľuďom v regiónoch,“ povedal na úvod minister.

„Za mesiace fungovania sme absolvovali 8 650 stretnutí s obeťami a sprostredkovali sme pomoc už približne 1300 ľuďom, ktorí nás navštívili. Prevažujú ženy a tiež seniori, ktorí sú obzvlášť ohrozenou skupinou,“ ozrejmil Jozef Halcin, riaditeľ odboru prevencie kriminality. Išlo napríklad o dôchodkyňu, ktorú týral vlastný syn. Prípad bol o to závažnejší, že vlastnil zbraň. Obrátil sa na nich aj muž, ktorý si našiel prácu v zahraničí. Vyžadovali však okamžitú zálohovú platbu. Návštevou kancelárie neprišiel o svoje peniaze. Pracovníkom sa totiž podarilo zistiť, že ide o podvodnú firmu.

Pracovníci informačnej kancelárie dokážu klientov usmerniť a poradiť im, ako ďalej postupovať v ťažkej životnej situácii. „Na základe ich príbehov ich usmerníme, aké majú možnosti,“ doplnil Halcin.

Poradenstvo je bezplatné a zaručujú maximálnu diskrétnosť. Spolupracujú s desiatkami organizácií a odborníkov, ktorí ich klientom dokážu pomôcť.  

Obetiam trestných činov, alebo potenciálnym obetiam je kancelária v Lučenci k dispozícii každý utorok v čase od 8:30 do 15:00 na Námestí republiky v budove okresného úradu (na druhom poschodí).

V prípade záujmu o konzultáciu je potrebné vopred si dohodnúť termín na telefónnom čísle 0908 797 755, alebo 0961 605 790. Viac informácií o prevencii kriminality a o možnostiach pomoci nájdete na stránke http://prevenciakriminality.sk

Zdroj:vobraze.sk