Prešli sme sa lesoparkom pod jedným z najromantickejších zámkov + foto

Dominanta okresu Lučenec a širokého okolia, zrekonštruovaný zámok v obci Halič, láka počas leta a prázdnin na výlet. Prešli sme sa preto zámockým hotelom, bývalým sídlom Forgáčovcov a jeho okolím. Okrem krásnych priestorov, najnovšie s možnosťou komentovaných prehliadok za hrubými múrmi zámku, ponúka aj prechádzku zámockým lesoparkom. Zámok a hlavne reštaurácia na prízemí bola verejnosti sprístupnená pred piatimi rokmi, jazierko asi pred dvomi.

Našli sme ho pod zámkom. Je neďaleko a vedú k nemu strmé schody, alebo nenápadná odbočka mimo areálu pod kopcom (vstupná brána je neďaleko veže vysielača, medzi rodinnými domami pozn. red.).

V lesoparku ľudia nájdu oddych spojený s možnosťou pikniku, rybolovu alebo člnkovania. K dispozícii sú aj tenisové kurty, lehátka či piesková časť pláže pod štýlovými slnečníkmi. „Vstup do areálu je bezplatný,“ uviedla pre vobraze.sk Tatiana Košková zo zámockého hotela. Počas týždňa ho využívajú hlavne hoteloví hostia, viac návštevníkov je počas víkendov. Košková má na starosti koncerty a marketing s tým spojený. Našu pozornosť upriamila na talkshow Mariána Čekovského a Michala Hudáka, alebo na koncert Kollárovcov. „Ide o preložené udalosti. Naplánované sú na október a november, podľa možností, ako to pandemická situácia a nariadenia umožnia,“ podotkla. Na pekné jazierko nás upozorňoval aj viceprimátor Lučenca Pavol Baculík, podľa ktorého sa k lesoparku budú môcť dostať cyklisti v bezpečí. Tento rok totiž plánujú ukončenie cyklocesty, ktorá k nemu povedie z Lučenca.

Zámocký hotel Galicia Nueva v Haliči bol v roku 2019 vyhlásený za najromantickejší historický hotel v Európe. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Forgáčovcami bol prestavaný z pôvodného obranného hradu v 15. až 16. storočí. Počas prehliadky návštevníci majú možnosť vidieť župnú sieň s pôvodnou výzdobou z roku 1762, rokokové kachľové pece zdobené zlatým ornamentom a štukovú výzdobu stropov. Dozvedia sa bohatú históriu zámku spojenú s osudmi pôvodných majiteľov, predovšetkým grófskeho rodu Forgach.
Prehliadková trasa vedie chodbou na 1. poschodí. Na stenách sú nástenné maľby uhorských panovníkov zo 16. – 17. storočia. Unikátom je presklená zámocká dvorana.

Zdroj: vobraze.sk

Pri Lučenci stavajú cyklocestu až ku zámku – V obraze