Skúsili ste už Klenovecký syrec? Kúpiť si ho môžete aj na Salaši pod Maginhradom

Klenovecký syrec
Klenovecký syrec – dôkaz umu a zručnosti našich starých otcov, ale aj pochúťka patriaca do modernej zdravej výživy.

Klenovecký syrec zažíva návrat na trh a patrí medzi najkvalitnejšie mliečne produkty. Ide o slovenský výrobok, zrejúci polotvrdý syr, ktorého výroba sa historicky viaže k nášmu regiónu. Dostal sa aj na stôl veľkých miest západnej Európy – Viedeň, Mníchov, Frankfurt, samozrejme nechýbal v Budapešti. V roku 2006 bol zaradený medzi produkty v európskom registri – CHZO – chránené zemepisné označenie. Dnes ho vyrábajú v certifikovanej výrobni – Syráreň pri Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach ako v jedinej cerfikovanej prevádzke.

Domáci poľnohospodári a farmári sa rozhodli zachrániť tradíciu pred zabudnutím. Je rozšírením a pritom pridanou hodnotou produktov Salaša pod Maginhradom, kde chovajú dojné ovce, z ich mlieka je vyrábaný tento 100% ovčí syr . „Ide nielen o kultúrne dedičstvo, ktoré je našou povinnosťou zachovať pre ďalšie generácie , ale aj dôkaz inteligencie a umu našich predkov z  regiónu z Klenovca. Vyrobili jedinečným technologickým postupom syr, ktorý patrí aj do dnešnej modernej kvalitnej výživy. Dokázali sa presadiť v konkurencii na zahraničných trhoch,“ podotkol Patrik Keľo, spolumajiteľ rodinnej firmy, ktorá pôsobí aj v sektore poľnohospodárstva. 

Syr dozrieva aj pol roka. Nejde teda o rýchlo predajný tovar. Povrch syra je uzavretý a má osobitnú mozaiku – vtlačený kruh, v ktorom je kríž alebo štvorlístok. Ornamentika symbolizuje zem, vesmír, slnko a múdrosť predkov. Ako priblížil Patrik Keľo, syr je jedinečný tromi vecami. Produkujú ho len z mlieka vlastných oviec. „Dôležité pritom je, že ovce konzumujú len krmivo, ktoré bolo dopestované u nás, čo dáva jedinečnú chuť syru,“ povedal a dodal, že aj dojené ovce sú narodené u nich na farme. Syr je vynikajúcou kombináciou s vínom a ľahko sa rozplýva v ústach.

Jedinečnosť výrobného postupu

Výroba syrca má svoje kroky a časovú náležitosť. Práve jeho zrenie a jedinečné kroky dávnych majstrov podľa Keľa nesú unikátne know how. Jedinečný pre konzumentov je pritom podľa jeho slov aj vápnik, práve v týchto zrejúcich syroch je dostupnejších pre ľudský organizmus viac ako napríklad v iných potravinách, ktoré môžu mať tabuľkovo vysoký podiel vápnika. „Čiže z hľadiska racionálnej výživy má mimoriadne prínosné miesto aj dnes vo výžive, v čase civilizačných ochorení, taktiež pre ľudí vo vyššom veku s rizikom osteoporózy, menším pohybom, predispozičnými genetickými faktormi.“

Klenovecký syrec je k dispozícii priamo v areáli Salaša pod Maginhradom. Nájdete ho v reštaurácii, vo wellnesse alebo priamo vo výrobe. Kúpiť si ho môžete v menších aj v 200 – 250-gramových baleniach, alebo samotný celý, približne trojkilový bochník. V ponuke je aj vo vybraných prevádzkach na Slovensku, v Tekovskej kúrii, v Kolibke Bystrá či v predajniach hriňovskej pekárne (v Banskej Bystrici, Detve a vo Zvolene).
 
Cena syra podľa Keľa nie je vyššia ako za zahraničné výberové syry ako Parmezán či Pecorino, dostupné v supermarketoch. „Všetci ich považujú za niečo kvalitné a ani nás nenapadne zamyslieť sa, že pritom existuje ešte niečo kvalitnejšie a v podaní domácej výroby produktu,“ podotkol s tým, že ich ceny sú rádovo nižšie. „Malo by to byť povzbudením pre našich zákazníkov, aby Klenovecký syrec mohol byť súčasťou ich jedálnička ,“ podotkol. 

Zachránený v poslednej chvíli

Podľa Patrika Keľa vďaka za znovuoživenie Klenoveckého syrca patrí významnému slovenskému mliekarskému odborníkovi Karolovi Herianovi, ktorý bol dlhoročným riaditeľom Výskumného ústavu mliekarenského v Žiline. „Ako odborník vie posúdiť, čo ten Klenovecký syrec reálne znamená, ako aj jedinečnosť technologických krokov ,“ zdôraznil Keľo. Ako dodal, vďaka patrí aj manželom folkloristom Zvarovcom z Klenovca, ktorí nesú zásluhu na znovuoživení tohto syrca. „Zozbierali dostatok potrebných materiálov, potrebných pre jeho registráciu,“ povedal.  Výroba Klenoveckého syrca vo Veľkých Teriakovciach bola schválená v roku 2019.

Zdroj: PR článok

Wellness v Teriakovciach funguje už rok. Ľudia si k nemu našli rýchlo cestu. Prezradili nám ďalšie plány