Kvitnúce ovocné sady lákajú verejnosť. Vo Valiciach i v R. Sobote môžete nakúpiť tisíce kvetov priamo od pestovateľa

Manželia Kristína a Radoslav v rozkvitnutom ovocnom sade Kertészovcov.

Príjemné oteplenie vnieslo život do ovocných sadov. Kvitnúce voňavé slivky, hrušky či na niekorých miestach už aj čerešne lákajú na prechádzky spojené s fotením a čerpaním pozitívnej nálady. Jedným z takýchto miest je Valická dolina, kde podľa viacerých konzumentov pestujú široko-ďaleko najsladšie slivky. Spolu s ich majiteľom Petrom Kertészom sa do ovocného sadu prišli odfotiť niektoré manželské či budúce mladomanželské páry. Aby sa čo najprirodzenejšie zladili s prírodou, obliekli si ľanové, ručne ušité i vyšívané svadobné šaty. Radosť si takto v ovocnom sade spravili napríklad manželia Kristína a Radoslav z R. Soboty. Ako „malí“ záhradkári ocenili náročnú prácu rodiny Kertészovej, ktorá sa záhradníctvu venuje už desaťročia.

Ovocný sad neďaleko obce Vyšné Valice má vyše dvadsaťročné stromy a rodina Kertészovcov sa oň stará už druhú generáciu. „Máme tu úrodnú pôdu na ovocné stromy. Je to tu taký malý raj pre ovocinárov, aj keď sme dosť od ruky. Sme konečná dedina, ale obzvlášť rád sa poteším, keď nás prídu pozrieť ľudia. Náš sad im je k dispozícii aj na prípadné fotenie. Keď budú v auguste plody sliviek odrody Stanley zrelé, dáme o tom určite vedieť. Sú najlepšie na pálenku. Marhule, žiaľ, tento rok nebudú, lebo ich kvety stihli zamrznúť,“ hovorí Peter Kertész, ktorý spolu s otcom sadil tieto stromy.

„V týchto dňoch je sad najkrajší, okrem zakvitnutých stromov sú v tráve aj púpavy či iné lúčne kvety. Moja sestra tam napríkad chodí raňajkovať, ja však ako chlap vidím v sade skôr veľa práce a trávu, ktorú treba kosiť,“ hovorí s úsmevom Peter.

Výlet a zážitok si môžete spestriť aj privoňaním k výsledkom práce rodiny Kertészovej. Potešia i prekvapia oči nejedného návštevníka. V záhrdníctve majú niekoľko sklenníkov. Pestujú v nich tisícky letničiek, trvaliek, od muškátov, petúniek, ľadoviek, dálií, cez fuksie, sirôtky či begónie. „Prichádzame do obdobia, kedy kvitne najviac kvetov. Máme ich tu viac ako 40 druhov, takže oslovia snáď všetky ženy i nežnejšie polovičky, manželky,“ vysvetľuje skúsený záhradník. K pestovaniu letničiek odporúča veľa svetla, pravidelnú zálievku. „Ich výhodou je, že kvitnú od apríla do septembra,“ dodal.

Letničky i trvalky si môžete zakúpiť priamo od pestovateľov zo sklenníkov vo Vyšných Valiciach, alebo v malej ale vynovenej kvetinovej búdke na Ulici B. Bartóka v R. Sobote, vedľa bytového domu a parkoviska oproti Lýcea. Csilla Kertészová rada zákazníkom vyjde v ústrety a poradí aj s prípadnou kombináciou kvetín. Tie vkusne aranžuje aj do hlinených črepníkov. A že ponúkajú každoročne najkrajšie kvety svedčí aj to, že ich muškáty či letničky i trvalky bývajú práve tie, ktoré vyhodnotia v meste a v súťaži o najkrajší kvetinový balkón či predzáhradku za najkrajšie.

Osobitnou kategóriou sú bylinky, oregáno, petržlen, ligurček, materina dúška, majoránka, tymián, kari, rozmarín. Podobne majú v ponuke aj priesady, paradajky, papriky, feferónky či kareláby, ktoré predáva najstarší člen a hlava rodiny Ladislav Kertész z Vyšných Valíc. Nájdete ho na trhovisku v Tornali.

Adresa: Vyšné Valice 161, Kvetinárstvo v R. Sobote B. Bartóka (búdka najbližšie pri RS Parku). Pre viac informácií telefonujete na čísla 0910998670, alebo 0908104737.

Kvetinárstvo v R. Sobote je otvorené v pondelok až piatok od 8.00 hod. do 17: 00 hod. Vo Vyšných Valiciach je možnosť nakúpiť aj vo väčšom množstve, a to v čase od 8:00 do 18.00 hod.

Kertészovci z Vyšných Valíc sa záhradníctvu venujú desaťročia. Ich pestrú ponuku kvetov nájdete aj v R. Sobote

Zdroj: PR- Článok, Záhradníctvo Vyšné Valice