Podnikateľky Juršíková a Vargová z R. Soboty predávajú čaje pod vlastnou značkou Juvamed na celom Slovensku. Pripravujú novinku

Zľava: Miroslava Vargová a Jarmila Juršíková, konateľky spoločnosti Juvamed

Jarmila Juršíková a Miroslava Vargová z Rimavskej Soboty sa práci s bylinkami venujú už približne 28 rokov. S podnikaním začínali v deväťdesiatych rokoch minulého storočia v garáži – predajom bylinných čajov. Vytrvalou prácou postupne rozšírili distribúciu o výrobu vlastných bylinných čajov, bylinných roztokov, kúpeľov, olejov listovaných za studena a kozmetických prípravkov pod značkou Juvamed. Dnes je táto značka súčasťou takmer každej lekárne. Vidieť ju aj na pultoch predajní zdravej výživy a DM drogérií, kde môžete nájsť hlavne byliné roztoky a oleje lisované za studena. Najväčší záujem o ich produkty je od začiatku jesene, počas zimy, až do jari, teda keď je pôsobením nepriaznivého počasia je viac oslabená imunita a zdravie ľudí.

„Práve užívanie byliniek považujeme za jeden zo spôsobov ako podporiť obranyschopnosť organizmu,“ priblížila Juršíková, ktorá je pôvodným povolaním ženská zdravotná sestra a je súčasťou lekárskej rodiny. „Ako zdravotníka ma táto možnosť zaujala, lebo v čase našich začiatkov bol výber čajov relatívne malý. To bol taký spúšťač,“ hovorí a dodáva, že oslovila svoju priateľku Mirku Vargovú, aby sa pustili do spoločného podnikania.

Predávajú vyše 120 druhov liečivých bylín

Zareagovali na inzerát v novinách na predaj ženských čajov. „Bola to doba, keď každý chcel niečo dovážať. Aj my sme doviezli plnú dodávku ženských čajov a začali sme ich predávať. Po dvoch dodávkach sme uvažovali či budeme v dovoze pokračovať. Vzhľadom na dobrú odozvu z lekární, kam sme čaje distribuovali, sa nám predaj začal rozbiehať. V dnešnej dobe začínať týmto spôsobom by bolo veľmi ťažké,“ priblížila Miroslava Vargová, ktorá vyštudovala stavebnú fakultu, ale k podnikaniu mala vždy blížšie.

Po zvýšenom záujme a pribúdajúcich odberateľoch spustili i vlastnú výrobu čajov v Bakte. V roku 2002 sa presťahovali do vlastných priestorov v Rimavskej Sobote, kde spoločnosť sídli až doteraz.

Aktuálne majú v ponuke viac ako 120 druhov liečivých jednozložkových sypaných bylín a 4 bylinkové zmesi v nálevových vreckách, ktoré špeciálne namiešal ľudový liečiteľ. V rade „4 čaje zdravia“ nájdete: čaj Afrodita (ženský čaj), Mladosť (čaj na podporu imunity), Detox (čistiaci čaj) a Priedušky (čaj pre zdravie).

„V najbližšom období plánujeme rozšíriť radu Exotika o nálevové vrecká. Tak si naši zákazníci budú môcť komfortne vychutnať šálku čaju Ginko, Pu-Erh, či obľúbený zelený čaj Gunpowder,” avizuje konateľka spoločnosti Jarmila Juršíková.

Pribudlo ovocie sušené mrazom

V portfóliu výrobkov Juvamed nájdete bylinné kvapky, stopercentné prírodné ovocné šťavy bez chemických konzervantov, ako aj ovocné nátierky s vysokým podielom ovocných zložiek. Ako priblížila Miroslava Vargová, sortiment tovaru rozšírili o úplne novú radu JUVAMED – HEALTHY FOOD prostredníctvom, ktorej ponúkajú široký výber zdravej stravy. Zaradiť do nej možno sezam biely, sezam čierny, pestrec mariánsky, ovsené bezlepkové vločky, zdravé cukry (kokosový, brezový), ale aj ovocie sušené mrazom (jahody, maliny, jablká, či iné exotické ovocie). “Lyofilizované ovocie má okrem vysokého zachovania živín a vitamínov aj koncentrovanejšiu chuť. V tomto období náš obchodný tím začína s distribúciou tejto rady do predajní po celom Slovensku,“ dodáva Miroslava Vargová.

Bylinky do vlastných čajov nakupujú na Slovensku a aj dovážajú zo susedných Čiech. Práca s bylinkami, ich pestovanie, sušenie a spracovanie je veľmi náročná. Navyše, o zber byliniek v prírode je malý záujem. Zrejme to súvisí aj s tým, že v dnešnej dobe neexistuje sieť výkupní bylín, ako to bolo v minulosti. „Pestovanie v malom sme si vyskúšali aj my doma. Pestovali sme nechtík lekársky, ale celý projekt stroskotal na sušení. Podobne to dopadlo aj s hluchavkovým kvetom, ktorý mal v tej dobe priam šialenú cenu. Kvet sme zbierali štyria ľudia počas dvoch dní a po vysušení bol výsledok asi 200 gramov. Po vlastnej skúsenosti som veľmi rýchlo pochopila dôvod vysokej ceny,“ hovorí Juršíková, ktorá túto prácu považuje za nedocenenú.

Majú rozmanitú ponuku

Na jesenné obdobie odporúčajú šalviu, mätový čaj, prieduškové mixy a čajové zmesi na podporu imunity. V ponuke majú niekoľko druhov čajov na priedušky, ako napríklad Dýchacie cesty a potenie, Prieduškový so slezom, Prieduškový s tymiánom, Priedušková zmes, Detský čaj na dýchacie cesty, či Na krk a mandle. “Sú to podobné čaje, ale každý má trochu iné zameranie,“ približujú rozmanitosť ponuky. Ako dodávajú, veľmi dobré odozvy majú ich zákazníci na bylinku divozel (kvet), ktorý priaznivo pôsobí na slinice dýchacieho ústrojenstva a podporuje vykašliavanie. Bylinkové čaje by sa mali užívať približne dva týždne a potom je potrebné dať si pauzu, alebo zmeniť bylinky.

„Bylinkové čaje sa užívajú ako doplnok liečby a na prevenciu,“ pripomína Juršíková, ktorá s kamarátkou Miroslavou a odborným farmaceutom vypracovali viacero informačných letákov, ktoré pomáhajú zákazníkom v lepšej orientácii účinkov byliniek pri rôznych zdravotných problémoch. Zoznam liečivých bylín majú spracovaný v katalógu spoločnosti Juvamed.

Okrem vlastnej značky Juvamed je spoločnosť výhradným distribútorom na Slovensku pre českú značku produktov Apotheke. Sú tiež najväčším dovozcom prírodných produktov Waldemara Grešíka z Čiech.

Prevádzkujú e-shop

„Vlastnú kamennú predajňu otvoriť neplánujeme. Aby sme sa však priblížili k našim zákazníkom, prevádzkujeme e-shop. Náš e-shop  ponúka celé naše portfólio produktov, pravidelne v ňom aktualizujeme všetky novinky a pre zákazníkov máme pripravené rôzne akcie. Pre obyvateľov Rimavskej Soboty máme možnosť osobného odberu, ktorý sčasti nahradí možnosť návštevy kamennej predajne,“ doplnila Juršíková.

„Sme radi, že môžeme podnikať a pracovať v Rimavskej Sobote, kde máme svoje rodiny a zázemie. Preto by sme sa chceli aj touto cestou poďakovať všetkým našim zamestnancom a tiež množstvu zákazníkov, ktorí vyhľadávajú a nakupujú produkty našej značky Juvamed,“ uviedli kamarátky a spoločníčky Jarmila Juršíková a Miroslava Vargová.

JUVAMED s.r.o.
Cukrovarská 1907/2
979 01 Rimavská Sobota

juvamed@juvamed.sk
+421 47 5631 765

Zdroj: PR-článok, Juvamed Rimavská Sobota