Vianočné stromčeky nemusia končiť na smetisku. Hasiči mali výjazd tri minúty pred polnocou

Počas sviatkov sú súčasťou vianočných sviatkov, rozvoňajú domácnosť a rozžiaria iskričky v očiach detí aj dospelých. Živé vianočné stromčeky však po skončení sviatkov častokrát putujú ku smetným kupám. V Rimavskej Sobote takto skončia stovky stromčekov. Pracovníci Technických služieb mesta už začali zbierať. Malým autíčkom sídliskami prechádzajú a kontrolujú okolie kontajnerov, napomáhajú tak separovaniu odpadu. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol riaditeľ TSM Tibor Barto, stromčeky zbierajú, aby nešli do komunálneho odpadu, zatiaľ ich nie je veľa, ale už začali so zberom. „Podieľame sa takto na triedení odpadu a nosíme ich do Veľkých Draviec. Tu končí všetok biologický odpad, zeleň, listy, konáre, tráva,“ povedal Barto. Podľa jeho slov je to najlacnejšie riešenie, ako nahromaždené stromčeky zlikvidovať. 

Nejeden vianočný stromček však nájde čiastočne využitie aj naďalej. Pod rukami šikovných rezbárov či folkloristov sa z nich stávajú habarky. Vyrábajú ich spolu s deťmi v Klenovci formou dielní a tábora pod názvom Remeslo má zlaté dno. „Tam si môže prísť kto chce vyrobiť habarku. Deťom sa to páči a vyrábame ich na stretnutiach s mládežou. Treba im to ukázať, aj nám to niekedy starí otcovia ukázali. Chlapci nám po sviatkoch poodstrihávajú vrcholce a priebežne nám ich nosia aj kamaráti lesníci. Niektoré mamičky sa tomu potešia, že také niečo vedia spraviť ich chlapci a navyše sa im to zíde v kuchyni. Netreba ich potom kupovať,“ povedal pre vobraze.sk dlhoročný folklorista i remeselník Jaroslav Zvara z FS Vepor. Ako spomenul, stromčeky im zbierajú na sídlisku. „Najlepšie sú také, čo majú aspoň štvoritú hviezdicu. Čím viac, tým lepšie. Veľké využívali gazdovia na pučenie zemiakov a malé sú v domácnosti a nahrádzajú plastové,“ uzavrel. 

Niekto stromčeky doma používa na rozpaľovanie v peci na tuhé palivo, obsahujú horľavú živicu. Aj preto je s nimi spojené aj zvýšené riziko vzniku požiaru a opatrnosť je vždy na mieste. „Keď začne horieť stromček, tak veľmi rýchlo zhorí do tla, a to v priebehu dvoch minút,“ upozorňuje zástupca Okresného riaditeľa Hasičského a záchranného zboru Rimavská Sobota Martin Babic. Ako však dodal, našťastie za posledné roky nemali takýto prípad nahlásený. V inštruktážnych videách sú však na to upozornení a je dôležité dbať na opatrnosť a prevenciu u rodičov. 

Počas sviatkov celkovo hasiči nemali výjazd k požiaru. Ich služba bola však potrebná na prelome rokov. „Tri minúty pred polnocou sme na Silvestra mali jeden výjazd. Išlo o otváranie bytu. Boli to deti, ktoré sa vymkli. Inak nebol problém počas uplynulých sviatkov,“ povedal Babic. 

Zdroj: vobraze.sk