Arborista ošetril lipu na cintoríne. Za strom roka sa dá hlasovať už len dnes

Približne storočnú lipu v obci Gemerské Michalovce ošetril arborista. Pomocou popruhov, lán a stromolezeckej techniky vyliezol do koruny tohto veľkého stromu a vykonal odborný rez. Ako pre vobraze.sk ďalej povedal arborista Marek Áč, lipa bola trochu preschnutá v korune, rozsah bol však primeraný veku. „Zásah spočíval v tom, že sa urobil zdravotný rez a aj taký čiastočne redukčný rez,“ priblížil arborista minulomesačné práce. Redukčným rezom sa tak mierne skrátili asimetrie koruny a prečnievajúce konáre.

Lipa rastie na cintoríne. Práce objednal starosta obce Levente Hubay. Podľa jeho slov sa ľudia v dedine obávali, že sa pri veľkom vetre celý strom alebo jeho konáre vylomia a spadnú na hroby. „Urobil som tento krok, aby sa riziko zlomu konárov minimalizovalo a došlo tak zároveň k ošetreniu veľkého stormu,“ priblížil Hubay z obce, okolo ktorej sa vlani prehnal veľký vietor. „Prešiel asi kilometer od obce. Aj teraz v lese vidno škody,“ dodal. Hlasovanie v ankete Strom roka dnešným dňom končí.

Arboristi každoročne vykonávajú odborné orezy aj na stomoch, ktoré boli prihlásené do ankety Strom roka, no nepostúpili do finále. Tento rok mali obyvatelia možnosť hlasovať za niekoľko stromov, dva z nich sú aj z nášho regiónu. Hlasovanie dnešným dňom však končí. Uplynulý mesiac už ale neboli zverejnené priebežné výsledky hlasovania.

Katalpa z Hnúšte to má našliapnuté na Strom roka – vobraze.sk

Do hlasovania boli zapojené aj školy. Podľa posledných dostupných informácií bola na prvom mieste exotická katalpa bignóniovitá z Hnúšte. V priebehu leta oslovila stovky ľudí, ktorí jej dávali svoj hlas v ankete Ekopolisu. Jej vek odhadujú na približne 170 rokov, obvod kmeňa má úctyhodné takmer 4 metre a výška je 11 metrov. V súťaži už v minulosti bola prihlásená. Rastie v bývalej panskej záhrade, ktorá je pomenovaná po poslednom šľachtickom rode Mariássyovcov. Svojím hlasom ju môžete podporiť tu.

Autorom fotografií finálových stromov je Martin Babarík z Rimavskej Soboty – Katalpa v Hnúšti

Druhým stromom, ktorý bol do finále vybratý porotou nadácie, je hruška pri Poltári. Obvod jej kmeňa je 390 centimetrov pri výške 13 metrov. Autorom fotografií finálových stromov je Martin Babarík z Rimavskej Soboty. Z okresu Rimavská Sobota zatiaľ titul Strom roka nesie iba Oskoruša Domáca z Uzovskej Panice.

Súťaž bude vyhodnotená v októbri. Strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2021 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur.

V kraji sú traja finalisti ankety Strom roka, dva sú nablízku R. Soboty – vobraze.sk

Zdroj: vobraze.sk, Foto: vobraze.sk, Martin Babarík