Katalpa z Hnúšte to má našliapnuté na Strom roka

Exotická katalpa bigóniovitá, tohtoročný finalista súťaže Ekopolisu, oslovila v priebehu leta stovky ľudí, ktorí jej dávajú svoj hlas v ankete. Tá sa blíži ku koncu. Hlasovanie v posledných dňoch sa už nedá sledovať na verejnosti. Podľa posledných údajov mala takmer 900 hlasov a bola na prvom mieste. Dnes na Dvojke v RTVS odznela aj reportáž o chánenej katalpe, rovnako sme o nej mohli počuť dopoludní aj v rádiu Regina Stred. Jej vek odhadujú na približne 170 rokov, obvod kmeňa má úctyhodné takmer 4 metre a výška je 11 metrov. Rastie v bývalej panskej záhrade, ktorá je pomenovaná po poslednom šľachtickom rode Mariássyovcov.

V priebehu tohto mesiaca bola v rámci súťaže upriamená pozornosť aj na sprievodnú súťaž pre materské, základné a stredné školy. Jej cieľom je podporiť hlasovanie v ankete a motivovať žiakov i učiteľov, aby sa zaujímali o stromy vo svojom okolí a upriamiť ich pozornosť na životné prostredie. Súťaž potrvá od 2. do 30. septembra. Podľa informácií Nadácie Ekopolis prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov od svojich žiakov a študentov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur – 1. miesto 250 eur, 2. miesto 150 eur a 3. miesto 100 eur. Tento rok bude odmenená aj jedna škola naviac, a to v špeciálnej kategórii, kde nerozhoduje počet hlasov, ale aktivity žiakov a študentov navyše.

Autorom fotografií finálových stromov je Martin Babarík z Rimavskej Soboty. Z okresu Rimavská Sobota zatiaľ titul Strom roka nesie iba Oskoruša Domáca z Uzovskej Panice.

Druhým stromom, ktorý bol vybratý porotou nadácie, je hruška pri Poltári. Rastie tu približne 150 rokov a podľa prihlasovateľov mala jednému malému chlapcovi zachrániť život. “Bolo to v čase pred druhou svetovou vojnou, keď sa chlapec snažil skryť pred hroznou búrkou, no nanešťastie blesk udrel priamo do stromu. Akoby zázrakom sa nestalo nič ani chlapcovi, ani hruške. Pribúdajúcim vekom a po ďalších búrkach ostal kmeň stromu poškodený,” priblížili. Ľudia z obce sa ku hruške radi chodia prejsť a jej majestátnosť si s láskou zvečňujú na svojich fotografiách.

Obvod jej kmeňa je 390 centimetrov pri výške 13 metrov. Pri hruške sme sa boli pozrieť na jar v sprievode ochranárov. Nachádza sa nad rybníkom Zelené, okres Poltár.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2021 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. 

Katalpa v Hnúšti v 50-tych rokoch

Hlasovanie

Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12  finalistov. O verejnom hlasovaní o víťaza ankety bude Ekopolis informovať na webovej stránke a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Hlasovanie potrvá do konca septembra 2021. Svojmu favoritovi na Strom roka 2021 môžete odovzdať až 4 hlasy:

  1. prostredníctvom vášho mailu na web stránke: https://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka/finalisti/katalpa_bignoniovita_hnusta 
  2. kliknutím na páči sa mi to (lajkom) na fotku katalpy vo fotoalbume na Facebooku (strom označený číslom 5): https://www.facebook.com/media/set?vanity=nadacia.ekopolis&set=a.10159431632175929
  3. prostredníctvom vášho mobilu zaslaním SMS správy na číslo 7773 vo formáte STROM*5*kontaktné údaje (Pozn.: Cena SMS je spoplatnená podľa cenníka každého prevádzkovateľa služby a cena spätnej SMS správy je max. 0,2009 eur s DPH.)
  4. formou hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v klientskom centre na Mestskom úrade v Hnúšti, prostredníctvom ktorého môžete vyhrať poukážku na nákup kníh v hodnote 50 eur.

Zdroj: vobraze.sk, Ekopolis, hnusta.sk