Výstavba nového pavilónu nemocnice v R. Sobote by mohla pritiahnuť viac potrebnej pracovnej sily. Pociťujú deficit lôžok

Rozšírenie rimavskosobotskej nemocnice a postavenie nového pavilónu by malo byť zárukou pritiahnutia novej pracovnej sily. „Sú to spojené nádoby. Nová nemocnica neznamená len službu pre obyvateľstvo na inej úrovni, ale znamená aj väčšiu príťažlivosť pre pracovnú silu. Aby buď zostala v regióne, alebo apriori prišla z iných regiónov,“ uviedol pre vobraze.sk podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre zdravotníctvo a zároveň primár chirurgického oddelenia v R. Sobote Peter Juhász po návšteve ministerky zdravotníctva v nemocnici. Ako Juhász doplnil, počas výjazdového rokovania vlády odznelo, že výstavba novej nemocnice v R. Sobote je stále v pláne.

„Hľadá sa spôsob, akým to urobiť,“ povedal a dodal, že návštevu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej priamo v nemocnici vníma veľmi pozitívne. „Ukázali sme jej, prečo je potrebná nová nemocnica, aby si mohla urobiť obraz o tom, čo ako vyzerá a ako by malo vyzerať,“ priblížil. Podľa jeho slov hovorili aj o tom, čo dokáže poskytnúť storočná budova a aká je vízia, či priestorová, odborná, alebo vývojová. „Súhlasí s tým, že je to potrebné a hľadá sa spôsob, ako investovať financie a mať nemocnicu vo vlastníctve Banskobystrického samosprávneho kraja, to treba zdôrazniť. Nebude to nemocnica Penty, ale nemocnica vyššieho územného celku. Aj keď je prevádzkovateľ súkromná spoločnosť, ale nemocnica bude majetkom kraja,“ naznačil Juhász. 

Avizuje, že počet pacientov narastá a počty lôžok by sa mali dať využívať efektívnejšie. „Momentálne je problém fungovať na tomto počte lôžok v našom regióne,“ povedal. 

Pomôcť by podľa jeho vyjadrenia mali „plávajúce“ lôžka, čo ale nemocnica pri súčasnom pavilónom systéme neumožňuje po stavebnej stránke. „Nedá sa všetko zmeniť ani rekonštrukciou, stavebne sú veci dané. Myslím si, že po nedávnej rekonštrukcii to tu máme kvalitatívne aj komfortne niekde inde, ako to tu bolo, limity sú však dané samotnou budovou. Potrebná je tu preto reštrukturalizácia lôžok, a to je možné len v nových priestoroch,“ upozorňuje Peter Juhász. Podotkol, že v tomto systéme viac podobných oddelení zdieľa lôžkový fond, napríklad gynekológia, chirurgia, či operačné odbory. 

„V rámci získavania nových kolegov vždy zhodnocujeme aktuálnu situáciu a posudzujeme možnosti, ktoré vieme ponúknuť. Lekárov hľadáme prakticky na všetky klinické pracoviská, respektíve vo všetkých odboroch.  Priaznivou informáciou tento rok je, že k aktuálnemu dátumu máme potvrdených už sedem nových kolegov z radov absolventov a s ďalšími sme v kontakte,“ uviedol pre vobraze.sk minulý mesiac riaditeľ rimavskosobotskej nemocnice Dušan Suchý. 

Nedostatok zdravotníckeho personálu sa podľa riaditeľa prejavuje napríklad s pneumológmi aj v našom kraji. „Aj naša nemocnica dlhodobo pociťuje problém nájsť lekárov s touto špecializáciou. Z tohto dôvodu sme boli nútení v roku 2021 zatvoriť pľúcnu ambulanciu. Napriek našej aktívnej snahe znovu ju otvoriť, sa nám to doteraz nepodarilo,“ doplnil Suchý. 

P. Juhász: Projekt nemocnice v Rim. Sobote chceme realizovať v inej verzii. Udržať ambulantnú sféru je veľká výzva

Zdroj: vobraze.sk, foto: FB ministerstvo zdravotníctva