V Revúcej ordinuje nový špecialista. BBSK otvoril ďalšiu ambulanciu

V Revúcej sa o pacientov začal starať kardiológ Alexander Bohó. Je to ďalší lekár, ktorý využil ponuku Banskobystrického samosprávneho kraja a prišiel ordinovať do jednej zo šiestich župných ambulancií. Pôsobí v nej od začiatku augusta.

Rodený Handlovčan študoval medicínu v Košiciach, následne takmer desať rokov pôsobil na Klinike kardiológie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Skúsenosti zbieral tiež na viacerých zahraničných pobytoch v niekoľkých európskych krajinách. Naposledy pracoval ako primár v Kúpeľoch Brusno, a to do chvíle, kým prijal ponuku Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) ordinovať v župnej ambulancii v Revúcej.

„Už počas prvých rokovaní som zistil, že predstavitelia Banskobystrického samosprávneho kraja majú eminentný záujem poskytnúť pacientom tohto regiónu predovšetkým kvalitu, a to nielen čo sa týka odbornosti, ale aj materiálno-technického vybavenia ambulancie, priestorov a podobne. Keďže toto je postoj zhodujúci sa s mojou víziou moderného zdravotníctva a mojím medicínskym presvedčením, neváhal som prijať túto ponuku,“ vysvetľuje Alexander Bohó.

„Ide o jednu zo šiestich ambulancií, ktorú sa nám podarilo prostredníctvom Rozvojovej agentúry otvoriť a plne vybaviť. Veľmi ma teší, že tento program má úspech a do nášho kraja láka špičkových odborníkov, akým je aj pán doktor Bohó. Do vybavenia ambulancie sme ako župa investovali 85 tisíc eur a je to naozaj špičkovo vybavené pracovisko na úrovni 21. storočia,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Župa zakúpila echokardiograf, tlakové holtre, EKG holtre a ďalšie materiálno-technické vybavenie tak, aby tu pán doktor mohol vykonávať svoju prácu naozaj v dôstojných podmienkach a pacientom sa dostalo špičkovej starostlivosti.

Slávnostné predstavenie ambulancie sa uskutočnilo dnes. Predseda BBSK počas brífingu tiež upozornil aj na stále aktuálnu výzvu pre študentov končiacich ročníkov lekárskych fakúlt. Od 1. októbra totiž ministerstvo zdravotníctva obnovuje rezidentský program pre pediatrov. Ak sa ho mladí lekári rozhodnú absolvovať v niektorej z nemocníc Banskobystrickom samosprávnom kraji a následne po atestácii nastúpia na vopred dohodnuté miesto v krajskej ambulancii, k platu rezidenta im bude župa prispievať mesačne 1000 eur.

Kraj sa aj prostredníctvom zriaďovania ambulancií prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry snaží zmierniť dopady kritickej situácie s nedostatkom ambulantných lekárov v regiónoch. Program sa ukázal ako úspešný, pretože lekárom, ktorí tu chcú pracovať a žiť, výrazne zjednodušuje cestu, ako sa dostať k „vlastnej“ ambulancii. Viac informácií o programe a možnostiach jeho využitia nájdete na webe www.ambulanciebbsk.sk

Zdroj: tlačová správa, Lenka Štepáneková – hovorkyňa BBSK (redakčne upravené), foto: Marek Mačica