Sen sa stal skutočnosťou. Tisovčanka Kristína zdolala Mont Blanc

Kristína Dušová vystúpila na tatranské štíty

Kristína Dušová z Tisovca zdolala Mont Blanc, ktorý je najvyšším vrchom západnej Európy (4808 m n. m.). Minulý mesiac si tak splnila jeden zo svojich snov. „Veľmi dlho som o tom snívala. Pre mňa je to nádherná hora, jej zdolanie bolo pre mňa výzvou. Otvorilo mi to nové možnosti, získala som tam skúsenosti a spoznala tam veľa úžasných i skúsených ľudí,“ povedala pre vobraze.sk dvadsaťsedemročná Kristína Dušová. Má rada adrenalín. „Celý výstup bol pre mňa neskutočný zážitok. Alpy sú nádherné, bola som očarená každým ich kúskom. Na Mont Blanc sme vystúpili z francúzskej strany,“ podotkla. S horským vodcom, ktorý ju sprevádzal, si vybrali júnový termín. „Vyhodnotili sme to tak, že jún je pre nás optimálny termín z hľadiska prírodných podmienok a stavu samotného ľadovca. Som zvyknutá chodiť vo dvojici,“ objasnila vysokohorská turistka.

V príprave na tento výstup nezaháľala. „Určite je potrebné sa na takýto výstup pripraviť, mať dobrú kondíciu je základ. Rovnako aj znalosť o bezpečnom pohybe po ľadovci a podobne. Vždy je potrebné byť ostražitý,“ zdôraznila s tým, že celú uplynulú zimu trávila vo Vysokých Tatrách. Zameriavala sa na zimné výstupy, napríklad na Lomnický štít, Javorový štít, Satan a podobne. „V rakúskych Alpách som vystúpila na Hoher Dachstein. Pred samotným výstupom na Mont Blanc som absolvovala aklimatizačný výstup na Breithorn, čo je švajčiarska štvortisícovka,“ozrejmila Dušová. Gerlachovský štít zdolala už dvakrát. Pracuje v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Tisovci.

Výstup na Mont Blanc ju podľa jej slov preveril po fyzickej i psychickej stránke. „Bola som zvedavá, ako to zvládnem. Myslím si, že to všetko prebehlo veľmi dobre. Nadmorská výška mi nerobila skoro žiadne problémy, ale tesne pod vrcholom som cítila nevoľnosť a začína som byť dosť slabá. Je určite potrebné, aby bol človek fyzicky a psychicky dostatočne pripravený, pretože nikdy neviete, čo vás tam hore čaká a nie je to jednoduchý výstup,“ uviedla Kristína. Spomenula aj nebezpečný úsek, ktorým prešli. „Grand Couloir tzv. kuloár smrti, kde pravidelne padajú obrovské kamenné lavíny. Tento úsek je potrebné veľmi rýchlo prebehnúť, aby vás nič netrafilo a treba dúfať, že sa lavína nespustí niekde v strede úseku. Zomrelo tam už veľa ľudí. Ale, samozrejme, počas celého výstupu je potrebné byť veľmi opatrný. Na ľadovci sa nachádza množstvo trhlín, okolo vás počujete padať lavíny.“

Ako Kristína Dušová tvrdí, ani na chvíľu počas túry nezvažovala, že to vzdá. „Mala som jasný cieľ a predstava, že sa postavím na vrchol Mont Blancu, bola silnejšia ako všetky prekážky. Samozrejme, keď som naň vystúpila, boli tam aj slzy šťastia. Naozaj veľmi dlho som o tom snívala, bola som v danej chvíli neskutočne šťastná.“

Jedna vec je zdolať nejaký vrchol a druhá vrátiť sa odtiaľ naspäť. „Zostup je vždy náročnejší ako samotný výstup. Ako uviedol úspešný slovenský horolezec Peter Hámor, vrchol nie je miesto vhodné na prehnané emócie, pretože človeka čaká ešte zostup, ktorý býva vo väčšine prípadov náročnejší,“ podotkla.

Kuje už ďalšie plány. „V auguste sa chystám na Grossglockner, najvyšší vrchol Rakúska. Ďalej je mojím veľkým snom zdolať Matterhorn, ktorý sa nachádza vo Švajčiarsku a určite by som sa veľmi rada presunula aj mimo Európy,“ načrtla zámery Kristína Dušová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album K. Dušovej

Kristína z Tisovca dvakrát vystúpila na Gerlachovský štít a sníva o zdolaní Mont Blancu