Kristína z Tisovca dvakrát vystúpila na Gerlachovský štít a sníva o zdolaní Mont Blancu

Kristina Dusova

V horách sa cíti byť sama sebou. Má rada adrenalín. Miluje výšky. Tisovčanka Kristína Dušová sa venuje turistike a aj tej vysokohorskej. V tomto roku dvakrát vystúpila na Gerlachovský štít. „Od detstva som trávila veľa času v horách. Príroda bola pre mňa vždy miestom, kde som sa cítila najlepšie. V tomto roku to však bolo intenzívnejšie. Celý život som si k horám budovala silný vzťah. Hory sú jednoducho môj život. Ten pocit, keď vystúpim na nejaký vrchol, je neopísateľný,“ uviedla pre vobraze.sk Kristína Dušová. Ako doplnila, v minulosti absolvovala kurz lezenia.

Na najvyšší vrch (2655 m n. m.) na Slovensku vystúpila premiérovo v júni. „Na prvýkrát to nebolo pre mňa až tak náročné, ale, samozrejme, ani jednoduché. Druhý výstup na Gerlach bol z hľadiska podmienok náročnejší. Absolvovala som ho v októbri,“ povedala dvadsaťšesťročná Kristína. „Lezenie v mačkách po skalách bolo pre mňa niečo nové. Cítila som sa neisto, ale kamarát, s ktorým momentálne chodím liezť, je skúsený a vždy sa s ním cítim bezpečne. Vždy som opatrná, nejdem do niečoho, na čo nie som pripravená. Aj keď v horách sú niektoré situácie nepredvídateľné,“ priblížila.

Po technickej stránke bol pre ňu druhý výstup na Gerlachovský štít obtiažnejší. „V prvom prípade boli iné podmienky, liezli sme prevažne po skalách. Na druhý výstup už bola potrebná kompletná zimná výstroj, išli sme inou cestou a za tmy, keďže sme si chceli vychutnať východ slnka z tohto najvyššieho vrchu na Slovensku.“

Kondičnej príprave sa podľa jej slov venuje pravidelne. „Každý výstup považujem za prípravu na niečo náročnejšie,“ poznamenala Dušová. Ako prezradila, v tomto roku napríklad takisto dvakrát zdolala Kriváň. „Rada sa vraciam na rovnaké vrchy v horách. V každom ročnom období to má úplne inú atmosféru, takže chodím aj opakovane na rovnaké miesta.“

Kristína vystúpila v končiacom roku aj na Lomnický štít, Pyšný štít, Rysy, Kôprovský štít, Jahňací štít, Východnú Vysokú. Nízke Tatry má tiež zbehané. „Každá horská túra má pre mňa jedinečnú atmosféru, ale najradšej mám túry, kde sú technicky náročnejšie výstupy s exponovanými úsekmi. Rada vyhľadávam adrenalín,” ozrejmila.

Pozornosť plánuje zamerať aj na vrchy v zahraničí. „Je toho veľa, čo by som chcela v zahraničí absolvovať. Momentálne ma lákajú najmä Alpy. Mojím snom je zdolať Mont Blanc, na ktorý ma bude v budúcom roku pripravovať kamarát. Ten nedávno na Mont Blanc vystúpil,” uviedla Kristína Dušová, ktorá študovala na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Pracuje v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Tisovci. Hovorí o sebe, že stále potrebuje niečo robiť. Má rada cestovanie, bicyklovanie, veľa času trávi v prírode so svojím psom a celkovo miluje zvieratá.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album K. Dušovej


Lyžiari i turisti si užili zimný prechod Muránskou planinou. Akciu na Tŕstí točila RTVS