O víťazovi cyklistických pretekov rozhodla nielen kondícia, ale aj technika + foto

Víťaz Dávid Kaško (Dukla Banská Bystrica), 2. Tomáš Višňovský (Česká spořitelna-accolade cycling team) a 3. Peter Živčiak (pro-body sport team)

Cyklistické preteky so štartom a cieľom na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote pritiahli počas nedele viac ako 170 pretekárov. Okrem cyklistov zo Slovenska prišli aj jazdci z Maďarska, Česka, Talianska a Rumunska. Čakal ich nedeľný koláčik v podobe kopcovitého terénu v okolí Kokavy nad Rimavicou, Hnúšťou či Popročom. Na trati dlhej 85 kilometrov ich čakali tri horské prémie a 1100 nastúpaných metrov. Víťaz Dávid Kaško (Dukla Banská Bystrica) tento okruh zdolal v čase 2:09:46.9. Jeho najväčší súper Tomáš Višňovský (Česká spořitelna-accolade cycling team), ktorý bol s ním v úniku od prvých kopcov, za ním prišiel s 30 sekundovou stratou. Višňoský dorazil do cieľa na čele skupiny piatich cyklistov. Tretí bol Peter Živčiak (pro-body sport team).

Najrýchlejšie prišiel do cieľa Dávid Kaško z Fiľakova, bývalý pretekár CK Rimavská Sobota. „Veľmi chcel vyhrať, ale iba teraz sa to podarilo,“ povedal pre vobraze.sk riaditeľ pretekov Teatro okolo Malohontu Marek Urbančok. Z tohto podujatia má už striebornú i bronzové medaily. Chýbala mu už len zlatá. Ako riaditeľ pretekov spomenul,  Kaško aj s Višňovským sa výkonnostnej našli a odpútali už na Chorepe. „Tomášovi však na tretej horskej prémii spadla reťaz a Dávid si vtedy trochu nadbehol. Aj zvolnil tempo, ale kým Tomáš opravil reťaz, tak Dávid bol už ďaleko,“ priblížil riaditeľ pretekov k zlomovému momentu pretekov. Spomenul, že Višňovský jazdí horské bicykle za český tím a živí sa cyklistikou. Pri technických problémoch ho dobehla skupinka, s ktorou potom sťahoval náskok a došiel do cieľa ako druhý.

Cyklista Dávid Kaško a dvaja členovia z rozhodcovskeho tímu Okolo Slovenska, Pavol Hedvigy a Ján Juhaniak (vpravo) z R. Soboty.

„Tomáš sa k nám prišiel pripraviť na majstrovstvá. Dávid Kaško preteká teraz na Okolo Slovenska, podobne ako Samuel Kováč, ktorý sa už tiež zapísal tiež medzi víťazov našich cyklistických pretekov,“ spomenul Urbančok.

Súťaž prebehla podľa Urbančoka bez komplikácií a približne s rovnakým počtom cyklistov ako minulý rok. K pádom došlo iba v malej miere po individuálnom zavinení. K zraneniam však nedošlo. Počasie na okruhu nevydržalo bez dažďa a asi každý pretekár kus zmokol. Podľa organizátorov v okolí Teplého Vrchu niektorých jazdcov prekvapil aj ľadovec.

Prestížne cyklistické preteky povedú cez Klenovec i Hnúšťu, kde bude rýchlostná prémia. Medzi rozhodcami budú aj mená z okresu R. Sobota

Z okresu Rimavská Sobota štartovalo viacero cyklistov za domáce kluby. Z CK Rimavská Sobota sa najlepšie umiestnil Štefan Tóth, ktorý prišiel do cieľa so stratou vyše 10 minút na 38. mieste. Z SCK Rimava to bol na 131. mieste Tibor Čuvaj so stratou na víťaza 43 minút. Početnú skupinu prevažne domácich cyklistov predstavoval Gruppetto Racing team. Pretekalo aj šesť žien, najrýchlejšia z nich bola Sophia Christine Ligová so stratou okolo 28 minút.

Výsledkovú listinu si môžete pozrieť tu

Live záznam zo štartu vyše 170 pretekárov z Hlavného námestia v R. Sobote si môžete na sociálnej sieti pozrieť tu. Viac vo fotoreportáži Jána Čajka, ktorý sa bol na cyklistov pozrieť aj na trati.

Zdroj: vobraze.sk, foto, video Ján Čajko