Nad Klenovcom spustili vleky. Jeden stihli už aj opraviť

Na Skorušine pri Klenovci sprevádzkovali počas uplynulého víkendu lyžiarsky vlek. Umožnili to priaznivé snehové podmienky a približne 50 centimetrov čerstvého snehu. Vlek počas víkendov prevádzkuje skupina nadšencov okolo Lyžiarskeho klubu v Klenovci. Lyžiarsky svah je najdlhším v okrese Rimavská Sobota a má okolo 1 200 metrov. Skladá sa z dvoch vlekov, ktoré sú nad sebou a pre verejnosť ich spustili v nedeľu. Počas tohto víkendu zjazdovku prvýkrát upravili aj ratrakom. „Bolo dosť ľudí, potešilo nás to. Potom sa ale pokazil vrchný vlek. Snažili sme sa ho opraviť, ale až v utorok sa nám to definitívne podarilo sfunkčniť. Bol zhorený motor,“ povedal pre vobraze.sk Ján Sihelský z lyžiarskeho strediska Skorušina. Lyžovalo sa tak len v spodnej časti. 

Kopec je známy aj možnosťou lyžovania na neupravených častiach, ktoré skúsenejší lyžiari či snowboardisti radi vyhľadávajú. „Keď sme vlek včera opravovali, boli tam aj skialpinisti, takže chodia sem ľudia aj počas týždňa,“ priblížil Sihelský. Vleky plánujú spustiť aj počas najbližšieho víkendu. Čo bude ďalej, uvidia podľa snehových podmienok. Ako podotkol, členovia klubu robia bez nároku na odmenu. „Máme medzi sebou ešte aj zakladajúcich členov, ktorí sa pričinili o lyžovanie na Skorušinej a teraz sú už dôchodcovia. Majú cez 70 rokov a pritom tu ešte robia,“ zdôraznil Sihelský, ktorý na Skorušinej lyžuje odmalička a chodil sem pomáhať aj jeho otec. Medzi ľudí, ktorí stále pomáhajú, podľa neho patrí Ondrej Mináč, Ján Kyseľ, Miroslav Kochan, Vojtech Egyud či paraglajdista Peter Tóth, ktorý sa neskôr pridal do partie aj s bratom Štefanom Tóthom. Celkovo ich je zhruba desať. 

V súčasnosti verejnosť využíva dva vleky, ktoré vymenili pred pár rokmi. Nahradili tak vlek, ktorý partia nadšencov nainštalovala asi pred 35-rokmi. Už síce nefunguje, ale v posledných rokoch priaznivci lyžovania využívajú dva 600-metrové vleky. Vtedy bol zrušený aj starý kotvičkový vlek a podarilo sa rozšíriť vrchnú časť zjazdovky. Výmena vlekov bola podľa Sihelského financovaná z príjmov strediska a od priaznivcov. Lyžiarsky klub vznikol v roku 1979. Na kopci si lyžiari pamätajú aj dieselový pohon vleku, alebo lyžovanie na neupravenom kopci. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Sihelský

Na Skorušine pripravili ratrak, na Kokave začali zasnežovať