Na Skorušine pripravili ratrak, na Kokave začali zasnežovať

Kokava Línia, foto: HolidayInfo

Ochladenie spojené s prvou snehovou nádielkou otvára možnosti lyžovania. Prírodného snehu je v uplynulých dňoch zatiaľ pomenej a praje len prvým odvážlivcom, ktorí neváhajú a vyjdú si kopec na skialpoch, alebo dajú prednosť bežkovaniu. Priaznivci skialpu si kopce pod Železnou bránou na Skorušinej vyskúšali už koncom minulého týždňa. Na lyžiarskom svahu neďaleko Klenovca sú dva vleky. Podľa slov Jána Sihelského z lyžiarskeho strediska Skorušina počas víkendu už pripravili ratrak. Na spodku kopca je okolo 10 centimetrov a pri vrchole do 20 centimetrov snehu. V stredisku nezasnežujú a sú odkázaní na prírodný sneh. „Keď ho ale napadne dostatok, tak chceme sprevádzkovať vlek. Zatiaľ ale podmienky na to nie sú,“ povedal pre vobraze.sk Sihelský. Ak budú dobré, tak sú schopní počas jedného dňa pripraviť aj kotvy a spustiť vlek. Ide o kopec s najdlhšou zjazdovkou v okrese Rimavská Sobota. 

Kokava-Línia v okrese Poltár je lyžiarske stredisko s umelým zasnežovaním a je najbližšie pri Rimavskej Sobote. So zasnežovaním tam začali včera. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol jeden z konateľov Ski centrum Línia František Auxt, zasnežujú v plnom prúde.

„Dobre sa to začalo. Je to ideálne, lebo prírodný sneh sa mieša s technickým snehom. Urobíme všetko, aby sme na Vianoce mohli začať. Technika je bohatá. Robíme maximum aj s pomocou dvoch nových snežných diel z Poľska. Pomôžu nám, aby sme ešte rýchlejšie spravili svah,“ povedal Auxt. K dispozícii je zatiaľ sánkovanie. Podobne je tomu aj v neďalekom stredisku Zerrenpach Látky, kde sa pripravujú na sezónu. K dispozícii tu budú aj nové bežkárske trate. Na okolí napadlo približne 20 centimetrov snehu.

SKI Zbojská je v útlme

Na rozhraní okresov R. Sobota a Brezno je stredisko SKI Zbojská. Posledné roky tu bolo ale lyžovanie utlmené. Podľa slov niekdajšieho vedúceho prevádzky strediska SKI Zbojská Miloša Albertyho k tomu došlo ešte pred covidom. „Stredisko už neprevádzkujeme a ani v dohľadnej dobe to nevyzerá, že by sme sa tým začali zaoberať,“ povedal pre vobraze.sk Miloš Alberty. Neďaleká chata má nového majiteľa a k dispozícii by mali byť staré bežecké trate, ktoré však nebudú udržiavané ako niekedy. „Udržiavali sme trasu našimi zariadeniami. Ratrak som ale predal. Bola snaha dohodnúť sa s okolitými strediskami Bánovo či Rejkovo, ale vládne tam skepticizmus. Ponúkal som im pritom aj kompletné zasnežovanie. Pod tisíc metrov prevádzkovať takéto zariadenie je ale čistý hazard a obzvlášť pri týchto cenách,“ hovorí Alberty a dodáva, že lyžiarske svahy ostanú na veľkých strediskách, ktoré vedia aj straty preklenúť.

Zdroj: vobraze.sk