Na jazdeckých pretekoch štartovalo 43 koní. Serakov obhájil minuločné víťazstvo

Jazdecký klub Carmina usporiadal na Sobôtke v Rimavskej Sobote 16. ročník pretekov Cena Carminy v parkúrovom skákaní. Venované boli zakladateľovi jazdeckého športu na Gemeri Milanovi Balciarovi. Pripomenuli si ho už na piatom ročníku zapálením sviečky jeho dcéry Tatiany Sihelskej s bratmi Garajovcami z Maďarska. Pretekov sa zúčastnili nielen jazdci zo Slovenska, ale i z Maďarska. Ako pre vobraze.sk uviedla riaditeľka pretekov Tatiana Sihelská, štartovalo na nich 43 koní zo 16-tich klubov. Prípravy boli tento rok podľa jej slov omnoho náročnejšie, nakoľko bolo treba parkúr niekoľkokrát polievať pred pretekmi. Najnáročnejšie z celých príprav bolo zahrabávanie dier na parkúre.

Preteky začali v sobotu 6. augusta verejným tréningom. Pozostával z dvoch súťaží. „Hobby parkúr 1 – Cena firmy Cason Consulting a.s do 50cm“, v ktorom sa predstavila domáca pretekárka Veronika Juhászová a obsadila 2.miesto s Gloriou „Hobby parkúr 2 – Cena firmy DREVOX Mj s.r.o Zúčastnilo sa jej 14 dvojíc. Prvenstvo získal Vendelín Dúbravský Parkúr Team Košice s koníkom Lady Dualy.

Po verejnom tréningu nasledovala súťaž Skok ZM Cena firmy Betos s.r.o s výškou prekážok 80 cm.

Výsledky:

 1. miesto Marián Midelka z JA SOŠ Lučenec
 2. miesto Nina Marekova s Bellou zJK Gemgal Rožňava.
 3. miesto Vendelín Dobranský s Lady Dualy Parkur Team Košice.
  „Všetci títo jazdci jazdili bez trestných bodov, ale keďže sa jazdilo na optimálny čas, najmenšiu odchýlku mala víťazná dvojica,“ priblížila riaditeľka pretekov.

Súťaž „Z+“ Cena firmy Victor Auto s.r.o s výškou prekážok 105 cm

Výsledky:

 1. miesto Vanessa Sallaiová s Candy Crush1 z KPKRJ Rimavská Sobota. Absolvovala parkúr bez trestných bodov s najlepším časom.
 2. miesto Patrik Eibner s Totalis Diamond Contendro z JK Diamond Academy Rapovce
 3. miesto Miroslav Petrovický s Cuanom Carlosom z R. Soboty.

Súťaž – Stupňovanie náročnosť so žolíkom do 120 cm – „Cena primátora mesta“ mala 9 štartujúcich. Ocenených dekoroval viceprimátor R. Soboty Jozef Tóth. Pri dekorácii bol aj Ladislav Tömösváry, ktorý stál pri zrode jazdectva v R. Sobote.

Výsledky:

 1. miesto Silvia Scirankova Rokko z R. Soboty
 2. miesto Iveta Durisinova Sencha
 3. miesto Martina Výbohova Go For it8 z JK ENIMO Bratislava,
 4. miesto Barnabáš Garaj Gyurka – Maďarsko
 5. miesto Martina Výbohová Catch ME

Cena Carminy s výškou prekážok do125 cm

 1. miesto Aliaksandr Serakov Cool Silvi – 0 trestných bodov
 2. miesto Aiaksandr Serakov Penelope – 4. trestné body
 3. miesto Barnabáš Garaj Gyurka – 8. trestných bodov Maďarsko
 4. miesto Gergo Garaj koník Mira Maďarsko
 5. miesto Patrik Eibnet Cupido Odth Z z JkDiamond Academy Rapovce.

Domáci jazdec obhájil vlaňajšie víťazstvo s tým istým koníkom, kobylkou Silvi Cool.

Majú spoločný koníček. Luciu z R. Soboty a Aliaksandra spojila láska ku koňom

„Ďakujeme celému rozhodcovskému zboru. Hlavnému rozhodcovi Radomirovi Stratilovi, Marekovi Gryglakovi, Petrovi Mikulášovi a Ivetke Melisekovej, s ktorými sme si aj zaspomínali na krásne spomienky prežité na tomto parkúre. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa do neskorých hodín podieľali na prípravách týchto pretekov,“ povedala Sihelská a vyzdvihla sponzorov, bez ktorých by takúto súťaž na tak vysokej úrovni nedokázali zorganizovať. „Boli sme od rozhodcov ocenení tou naj známkou, čo je pre náš klub veľká pocta,“ doplnila riaditeľka pretekov.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Attila Gecse