Niekoľko prameňov v okolí Hrnčiarskej Vsi, známe ako „Maštinská šťavica“, prečistili. Vynovili zatiaľ dva altánky a posedenia. Ako pre vobraze.sk priblížil starosta Hrnčiarskej Vsi Ján Melicher, podľa informácií zo Štátneho geologického ústavu z Bratislavy majú na okolí až osem prameňov. Dva z nich sú v areáli plničky, tá však nie je v prevádzke. Verejnosti sú najznámejšie tri okolité pramene. Jeden je pri bývalej zastávke železničnej trate Rimavská Sobota – Poltár. Druhý je pri parkovisku a tretí je ako studňa mimo zastavaného územia. „Chceme tam urobiť výtok, vykopať schody a položiť kocky, aby sa dalo naberať aj do fliaš,“ priblížil Melicher.
Nie je dokončený zatiaľ len jeden altánok. Je pri ňom problém s prameňom. „Voda nejde tam, kam má ísť. Základy na altánok sú pripravené, no kým sa nepodarí opraviť prameň, tak ho dokončovať nebudeme. Začali sme ho robiť ako prvý a práce sme museli zastaviť. Budeme tam musieť kopať a hľadať problém. Ostatné altánky sú už hotové,“ vysvetlil starosta obce. „Keď sme ho začali čistiť, už vtedy bol problém s priesakom. Vybrali sme odtiaľ 17 plastových fliaš, sklenené fľaše a dokonca aj betónovú kocku. Aj takéto ľudia dokážu,“ poznamenal. Aby toho nebolo málo, tak v rúre našli aj umelé fľaše naplnené ílom. „Prameň bol čistený až do 14-metrovej hĺbky, odkiaľ vytiahli aj kelímok od horčice s cenovkou 2,10 Kčs. Tak odkedy ten kelímok tam bol,“ zamyslel sa starosta, ktorý je však rád, že ľudia pramene využívajú.
Výstavba altánkov má však podľa starostu aj veľmi smutný príbeh. Robil ich šesťdesiatnik Ján Tienik z Poltára. „Pred pár mesiacmi som ho pochovával. Uvažujeme o tom, že mu dáme spraviť pamätnú tabuľu, aby každý vedel, kto sa o tie altánky zaslúžil,“ povedal Melicher a dodal, že to bol zručný chlap, ktorý mal niekedy pekáreň v Poltári a na dôchodok si zrenovoval staničku pri bývalej železničnej trati Rimavská Sobota – Poltár. „No, žiaľ, neužil si ani tento. Pred dvomi rokmi som ho pritom sobášil, žil s priateľkou,“ dodal Melicher.
O okolí bývalej železničnej trate by tento rok mali robiť cyklocestu. Viac informácií nájdete v tomto článku. Cyklocestu Poltár – R. Sobota by mohli začať robiť tento rok – vobraze.sk
Maštinská voda je podľa informácií na etiketách bývalých fliaš mierne kyslá, povzbudzuje trávenie, má nízky obsah sodíka a chráni srdcovo-cievny systém. Má mierne diuretické účinky, dlhodobo si zachováva stabilitu a je vhodná na denný konzum.
Cyklocestu Poltár – R. Sobota by mohli začať robiť tento rok
Zdroj: vobraze.sk, foto koláž: Pavel Antal