Megan miluje kone. Pri Poltári sa o ne stará a jazdí súťažne

Žije na ranči Megi v blízkosti Poltára. Na koňoch jazdí Megan Krupová súťažne. V zbierke má niekoľko ocenení a do budúcnosti smelé plány. „Súper nie je nepriateľ,“ zdôraznila.

Prvé preteky absolvovala v roku 2013, súťažila v rýchlostných disciplínach s poníkom, na ktorom začínala a vlastní ho dodnes. Ku koňom má vzťah odmalička. Vyrastala v rodine, ktorá vlastní ranč Megi, nachádzajúci sa neďaleko Poltára. „Môj starší brat chcel koňa, otec mu ho kúpil. Ešte som nebola na svete, keď sa oni začali venovať koňom. Keď som sa narodila, ranč už bol vybudovaný. Ja som pokračovala v práci okolo koní, brata to prestalo baviť, ale ja sa venujem tomu až doteraz,“ povedala pre vobraze.sk dvadsaťročná Megan Krupová.

Na ranči majú celkovo dvanásť koní, z ktorých sú dva ustajnené. Megan vlastní tri kone amerických plemien, s trojročnou kobylou pracuje od februára a pripravuje ju na všetky disciplíny, čiže rýchlostné, drezúrne a dobytkárske, aby bola všestranná. Ide o plemeno quarter horse. Druhý angloarab je starší kôň, ktorý sa pred tým, ako ho kúpili, venoval pólu. Dnes má využitie pri zápolení v rýchlostných disciplínach. Paint horse je plemeno tretieho koňa. Tieto tri kone sú vyčlenené na súťaženie. Ostatné kone sú krížené a slúžia pre verejnosť, ktorá navštevuje ich ranč.

Výcvik i tréning koní je náročná a dlhodobá záležitosť, pozostávajúca z viacerých činností. „V prvom rade ide o to, aby kôň zvládol sedlo a jazdca na sebe. Nasleduje prijazdenie, keď sa kôň učí pohybovať do strán tak, ako ho jazdec ovláda. Potom je to drezúra a od toho sa odvíjajú všetky ostatné disciplíny. Na preteky kone idú podľa veku individuálne, záleží na povahe a plemene koňa,“ priblížila Krupová. Veľakrát sa však stane, že si jazdec s koňom nesadne. Podobný prípad sa stal aj Megan so súčasnou kobylou. Prezradila, že začiatky boli veľmi ťažké, ale časom si k sebe cestu našli.

Starostlivosť o kone je veľmi podstatná. Kŕmenie vykonáva dvakrát za deň špeciálnym krmivom, ktoré si objednáva. Dôležitá je tráva a seno. Čistenie sa robí vždy pred jazdením, pretože kôň nemôže byť pod sedlom špinavý. V rámci starostlivosti spomenula tiež korektúru kopýt či ošetrovanie veterinárom.

Megan preteká v rôznych disciplínach. V rýchlostnej musí jazdec s koňom obehnúť tri sudy do tvaru trojuholníka v čo najkratšom čase. Druhou disciplínou je slalom. V drezúrnej sa súťaží cez prekážky, jazdec musí napríklad otvoriť bráničku z koňa, otočiť sa s ním o 360 stupňov, zacúvať na určené miesto a podobne. V ďalšej disciplíne ide o princíp, aby jazdec používal čo najmenej ruky pri usmerňovaní koňa. Vyskúšala si už tiež dobytkárske súťaže, a to konkrétne disciplínu, kde je úlohou pretekárov oddeliť určený kus dobytka do jednej minúty.

Na pretekoch sa objavuje skoro každý druhý týždeň a súťaží v kategórii open, ktorá je určená pre jazdcov nad osemnásť rokov. Nedávno sa na ich ranči uskutočnili preteky v rýchlostných i drezúrnych disciplínach, na ktorých sa zúčastnila tridsiatka jazdcov. Tieto preteky boli súčasťou Westernovej jazdeckej ligy. Zúčastňuje sa pravidelne na podujatiach, ktoré rozhodnú o tom, či sa kvalifikuje na majstrovstvá Slovenska. Ako poznamenala, už sa jej to v minulosti raz podarilo, vlani sa umiestnila na desiatej priečke. „Teraz by sa to mali na slovenský šampionát s trojročnou kobylou postúpiť,“ dodala. Vo svojej kariére už dosiahla niekoľko prvenstiev na podujatiach. „Môj najväčší úspech bol titul šampiónky v roku 2020 v rámci Westernovej jazdeckej ligy. Tam som súťažila v rýchlostných disciplínach. Vybojovala som si však aj iné prvé miesta, takže tých modrých stužiek je veľa,“ uviedla mladá jazdkyňa. Do budúcna sa chce posunúť vyššie. Megan Krupová netají ambície stať sa majsterkou Slovenska. Neskôr by si rada vyskúšala preteky v zahraničí, ktoré by ju v kariére posunuli ďalej.

Pred pár týždňami maturovala na Strednej odbornej škole pedagogickej v Lučenci. Megan si udržiava kondíciu v posilňovni. Rada počúva hudbu, a to rôzne žánre. „Ľudovú hudbu, country či modernú hudbu. Môj otec hráva na heligónke,“ poznamenala. Vyhľadáva pobyt v prírode.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Krupovej, Vladimír Hurajt, Dominik Oravec, Timotej Šteffek