Bežkársky areál na Látkach presťahovali ku Zerrenpachu. Dostali dotáciu a predĺžili trate

Bežkársky areál pri obci Látky, ktorý začínal štadiónom pri hoteli Kerametal, má nové sídlo. Nové zázemie si bežecký klub vytvára pri hoteli Zerrenpach. Pribudli im aj dlhšie trate. Dnes mali otvoriť na Zerrenpachu aj lyžiarske stredisko. Pre nevhodné počasie, nočný dážď, to ale odložili.

Ako pre vobraze.sk priblížil Mário Kubiš, starosta obce Látky, novinkou pre bežkárov tento rok je zmena zázemia a presťahovanie sa bližšie k hlavnej ceste. Aktuálne tu pracujú na novej stavbe a jej prestrešení. Počas jesene zrovnávali v lese nanovo bežkárske trate. Prednedávnom mali ešte dve brigády a potom napadol prírodný sneh.

Z nových tratí majú k dispozícii niekoľko okruhov, najdlhší je 7,5-kilometrový okruh. Podľa slov Mária Kubiša dostali od Banskobystrického samosprávneho kraja finančnú podporu vo výške 65-tisíc eur a na základe toho robia aj nový areál. „Je tu nové parkovisko aj nový štadión. Zrovnávali sme nové trate, aby sme mali  medzinárodný fisový certifikát a mohli organizovať medzinárodné preteky,“ hovorí a dodáva, že v budúcom roku majú sľúbené majstrovstvá SR v behu na lyžiach.

Zo starých okruhov plánujú používať skoro všetky. Spolu to predstavuje okolo 10 kilometrov tratí, okrem starého štadióna. „Sú tam súkromné pozemky a ľudia si tam stavajú chaty. Mali sme problém s cestou k starému areálu,“ dodal. Na starý areál tým pádom nevedeli ani čerpať financie. „Tu sme podpísali nájomnú zmluvu s urbariátom Bykovo a už tento rok sme stihli urobiť 2,5 a 1,3 – kilometrový okruh s dvomi prepojkami na staré trate,“ priblížil starosta Kubiš, pôsobiaci aj ako zástupca bežeckého lyžovania v Predsedníctve SLA.

Keď bude dostatok snehu, chcú upravovať aj cestu na prameň Ipľa, ktorú na budúci rok ešte zarovnajú a skvalitnia. Bežkári tak po novom vedia zaparkovať v sedle, neďaleko hlavnej cesty pri odbočke na Zerrenpach. „Prvé dve parkoviská sú pre bežkárov,“ poznamenal starosta obce Látky.  

Na Skorušine pripravili ratrak, na Kokave začali zasnežovať

Zdroj: vobraze.sk, foto SKI TEAM JASE Látky