Učí na gymnáziu a medzi jeho záľuby patrí hudba. Ako futbalista strieľal góly

Od detstva sa venoval futbalu, neskôr sa individuálne presadil v atletike a k mnohým životným výzvam si pripísal i prácu pedagóga na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Študenti si ho spájajú s predmetmi telesná výchova a biológia, bohatou športovou históriou, ale aj láskou k hudbe.

Ján Konček, rodák z Rimavskej Soboty, svoj život zasvätil športu. „Futbal mi učaroval na základnej škole, keď som mal jedenásť rokov a moje nadšenie preň pretrváva dodnes,“ povedal pre vobraze.sk Konček. Futbalovú kariéru odštartoval v Rimavskej Sobote, odkiaľ neskôr prešiel do Hnúšte, Jesenského, Veľkých Teriakoviec, Oždian a Veľkého Blhu. „V okresnej súťaži som strelil presne 118 gólov,“ hovorí Konček. Prekročenie 100 – gólovej hranice zároveň považuje aj za svoj najväčší úspech.

„Hrával som aj vo vyšších súťažiach, kde som dával góly, no tie nie sú do tohto počtu zahrnuté. Súčasne som, všade okrem Oždian, pôsobil aj ako hrajúci tréner. Najvyššiu súťaž, v akej som hrával, bola II. SNL v Rimavskej Sobote. Tam som sa dostal po štúdiu na vysokej škole a absolvovaní základnej vojenskej služby,“ spomína.

Počas futbalového pôsobenia prestriedal viaceré hráčske pozície. Najdlhšie zastával post záložníka. „Okrem futbalu som od pätnástich rokov chodil aj na rôzne atletické súťaže, hlavne viacboje všestrannosti. Stal som sa dokonca druhým vicemajstrom Slovenska. Dobré výsledky ma len utvrdili v tom, že šport je naozaj neoddeliteľnou súčasťou môjho života.“

„Futbal sa so mnou tiahol súťažne dokopy až 46 rokov a stále je mojím obľúbeným športom.“ V súčasnosti už Ján Konček síce nestrieľa góly a ani nezbiera medaily, ale na šport nezanevrel. „Rád behám, plávam a občas vyberiem aj bicykel či tenisovú raketu,“ podotkol šesťdesiatnik Konček.

Učiteľskú prax začal na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici. „Po mesiaci od môjho nástupu som musel absolvovať základnú vojenskú službu, ktorá trvala rok. Keď som sa vrátil, začal som učiť na Základnej škole na vtedajšej Ulici víťazstva v Rimavskej Sobote a v roku 1992 som nastúpil na gymnázium, kde pôsobím doteraz.“ Rozhodnutie stať sa pedagógom učinil v druhom ročníku strednej školy. Učiteľstvo preňho predstavovalo spojenie záľuby, teda športu a vidinu motivácie detí.

„Ako piatak na základnej škole som popri športe začal navštevovať aj umeleckú školu, kde som sa venoval hre na klarinet,“ uviedol Ján Konček, ktorý je známy svojou vášňou k hudbe. „Mal som v pláne ďalej pokračovať na konzervatóriu, no nevyšlo to. Tak som sa napokon rozhodol pre šport.“ Na hudbu však ani pod náporom svojich povinností nikdy nezabudol. „Chcel som ovládať ešte jeden hudobný nástroj, gitaru, ktorá sa postupom času stala mojou ďalšou záľubou a tiež podnetom na výučbu tretieho školského predmetu, hudobnej výchovy.“

Zdroj: Tereza Nemcová, foto: T. Nemcová a album J. Končeka