Robím to, čo milujem, hovorí rimavskosobotská mažoretka Adriána

Mažoretkovému športu sa venuje už takmer desať rokov. Adriána Holíková sa môže pochváliť viacerými úspechmi. A to tiež na medzinárodnom fóre. Kvalifikovala sa na tohtoročné majstrovstvá Európy. Zároveň už pôsobí aj ako trénerka. Osemnásťročná rodáčka z Rimavských Janoviec študuje na rimavskosobotskej obchodnej akadémii.
„Spojenie tanca a hudby, triky s náčiním, nevšednosť, obdiv divákov a, samozrejme, kostýmy. Ak ste si doteraz mysleli, že mažoretky predstavujú len skupinu dievčat, ktoré pochodujú s hudbou a točia paličkou, dovoľte mi vyviesť vás z omylu,“ hovorí pre vobraze.sk Adriána Holíková.

Medzi mažoretky ju priviedla jej mamina už v materskej škole. „Keďže som bola ešte malá, bolo pre mňa nemysliteľné sústrediť sa na pochod a prácu s paličkou, tak som s tým skončila. V deviatich rokov som dala mažoretkám druhú šancu a vôbec to neľutujem,“ spomína na svoje začiatky Holíková. Odvtedy takmer každý deň trávi v CVČ Relax v Rimavskej Sobote, kde sa pripravuje na súťaže či vystúpenia. „V rámci prípravy mávame okrem klasických tréningov po celý rok aj víkendové tréningy, ktoré niekedy presiahnu aj šesť hodín.“

Poukázala na to, že mažoretky už dávno nepracujú len s paličkami a pri vystúpeniach využívajú aj rôzne iné pomôcky. „Náš súbor Estrella sa zameriava tiež na prácu s vlajkou (flag), kde sa kladie dôraz na efekty, využívame pompomy s prvkami gymnastiky, ale i žezlo (mace), ktoré meria viac ako jeden meter a na Slovensku je novinkou. Okrem toho trénujeme pohyb, držanie tela, kombináciu tanca i prvkov spomínanej gymnastiky a na súťažiach sa hodnotí dokonca aj výraz tváre,“ opisuje. V choreografiách mažoretiek sú využité rozličné tanečné štýly vrátane folklóru či latiny a ich učenie si podľa Holíkovej vyžaduje obrovskú dávku trpezlivosti.

Ako sólistka tancuje od roku 2018. Odvtedy sa môže pochváliť titulom majsterky Slovenska z roku 2019, získala ho v kategórii senioriek so žezlom a v tom istom roku potom obsadila na majstrovstvách Európy v Chorvátsku piate miesto.

Viaceré úspechy dosiahla Adriána ako členka formácií. Má v zbierke medaily z majstrovstiev Slovenska . V roku 2016 štartovala na majstrovstvách sveta v chorvátskom Poreči, na ktorých sa umiestnili rimavskosobotské mažoretky vo veľkej formácii s paličkami na piatej priečke (seniorská kategória). V roku 2017 obsadila na ME v Taliansku dve tretie miesta v rôznych formáciách (flag junior a klasik pompom senior).

Pred pár dňami získala titul na majstrovstvách Slovenska (duo mace senioriek), ktorých dejiskom bol Hlohovec a ako sólistka skončila so žezlom medzi seniorkami na striebornej priečke. „V individuálnej disciplíne a tiež ako duo sme sa s kamarátkou Chiarou Kleibanovou kvalifikovali na majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia koncom júna v Chorvátsku,“ poznamenala Adriána. „Mojím snom je zúčastniť sa ešte aspoň raz na majstrovstvách sveta,“ zdôraznila stredoškoláčka.

Nezaháľa ani v škole. V apríli ju napríklad reprezentovala na vedomostnej súťaži Mladý Európan. „Som v treťom ročníku na Obchodnej akadémie v Rimavskej Sobote. Občas je náročné zosúladiť školské povinnosti a mažoretky. Pamätám si dni, keď som si počas prestávky na tréningu prepočítavala účtovníctvo alebo sa učila na test. Pedagógovia na škole sú však celkovo ústretoví a ako mažoretku ma podporujú.“

V budúcnosti plánuje študovať na vysokej škole učiteľský smer, pričom práve trénovanie mladých mažoretiek jej poskytuje cenné skúsenosti v tejto oblasti. Motiváciou je pre ňu cieľavedomosť, úspechy či tvrdá práca ľudí z jej okolia. „Mnohokrát ma inšpiruje práve moja trénerka Ivanka Pivarníková alebo deti, ktoré trénujem a vidím, ako sa zlepšujú.“

„Cítim podporu mojej rodiny i známych, čo ma utvrdzuje v tom, že robím skutočne to, čo milujem, i keď to nie je vždy jednoduché,“ uviedla Adriána Holíková. Stretáva sa s rôznymi názormi na mažoretkový šport. „Žiaľ, neradí sa medzi tie najpopulárnejšie. Pre mňa je však stelesnením elegancie a vytrvalosti. Umožňuje mi skúšať nové veci a zároveň prekonávať vlastné limity. Mažoretky sú skvelým základom pre viaceré oblasti života, a preto si myslím, že venovať sa im má naozaj zmysel,“ skonštatovala Holíková.

Zdroj: Tereza Nemcová, foto: album. A. Holíkovej