Prváci zasadli do školských lavíc. Takto to vyzeralo na niektorých školách. Spomínali sa aj ceny za kúrenie + foto

ZŠ P. K. Hostinského - Školská ulica
ZŠ P. Dobšinského

Nový školský rok začal 5. septembra. V Rimavskej Sobote dnes svoje brány otvorila väčšina škôl. Do lavíc po prvýkrát zasadli prváci, ktorých rodičia zdôverili do rúk učiteľov. „Prajem vám v tomto školskom roku veľa zdaru, radosti a naplnenia z dobre vykonávanej práce v prospech našich žiakov,“ zaželala v príhovore Martina Oravcová, zástupkyňa riaditeľky ZŠ P. Dobšinského. Ako ďalej spomenula, pozdravuje aj rodičov, ktorí dôverujú ich základnej škole a zverili im svoje deti. „Verím, že budeme spolupracovať, hľadať spoločné riešenia v prospech vašich detí a našich žiakov,“ povedala Oravcová. Na škole otvorili podľa riaditeľky školy Eriky Demkovej dve bežné triedy prvákov a jednu špeciálnu triedu pre žiakov s autizmom. Celkovo majú na škole okolo 440 žiakov. 

Otvorenia školského roka sa zúčastnil aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. V príhovore spomenul, že pri realizácii požiadavky rodičov o rozšírenie parkoviska pred školou, kde práve opravujú chodník, narazili na ochrannú zónu vodohospodárov. Nevedia ho teda spraviť ako parkovisko, ale uvažujú aspoň o treťom pruhu, aby sa zlepšil prístup a parkovanie pri škole na Dobšinského ulici. Zároveň povedal, že nás čaká ťažké obdobie zvyšovania cien energií. Pripomenul, že výška preddavkov za plyn na jednej základnej škole už stúpla z približne 1 400 eur mesačne na takmer 6 000 eur. Ceny za plyn sú podľa jeho slov na tejto škole zazmluvnené do konca roka. Zároveň podotkol, že urobia všetko preto, aby nebolo potrebné zabezpečiť dištančné vyučovanie alebo dvojzmennosť vyučovania.

Tri triedy s viac ako 50 prvákmi otvorili na ZŠ P. K. Hostinského. Podľa slov riaditeľky školy Anity Antalovej majú spolu okolo 600 detí. „Presnejšie čísla budeme vedieť neskôr. Ešte aj dnes som prijímala žiakov,“ povedala pre vobraze.sk Antalová. Ako ďalej uviedla, cez prázdniny robili rekonštrukciu plynového kúrenia na druhom stupni, ktorú financovalo hlavne mesto. Riaditeľka dúfa, že to pomôže vyregulovaniu tepla a situácii s energiami. „Prvú zvýšenú mesačnú platbu sme už zaplatili. Sme v základnom odbere a po prepočítaní nám vyšiel predpoklad takýchto vysokých cien. Na rade je teraz štát, ktorý by mal pomôcť nielen školám, ale aj celému obyvateľstvu. Stále verím, že sa niečo takéto udeje,“ podotkla riaditeľka školy, ktorej budovy v uplynulých rokoch prešli zateplením. 

Na ZŠ Š. M. Daxnera majú v novom školskom roku dve triedy prvákov. Podľa riaditeľa Petra Černého ich dnes privítali okolo 50, čo je viac ako po minulé roky. Program prebiehal v átriu školy. Ostatní žiaci vyšších ročníkov mali uvítanie v triedach. Na škole podľa riaditeľa školy v lete nezaháľali a mali otvorený jazykový anglický kurz. „Bol úspešný,“ dodal Černý. Školu navštevuje okolo 350 žiakov.

Na ZŠ M. Tompu s maďarským vyučovacím jazykom otvorili školský rok na dvore. Podľa riaditeľa školy Štefana Orosza majú vyše 500 žiakov a zatiaľ 44 prvákov. „Celkový počet prvákov aj celkovo žiakov je približne na rovnakej úrovni, ako aj po minulé roky. Vychádza to na dve normálne naplnené triedy,“ povedal Orosz. Ako spomenul, počas prázdnin opravovali fasádu školy a strechu telocvične. Práce sú takmer hotové a zajtra by mali dokončiť aj drobnosti. 

Už včera začali nový školský roka slávnostnou bohoslužbou na Reformovanom gymnáziu M. Tompu s vyučovacím jazykom maďarským v Rimavskej Sobote.

Zdroj: vobraze.sk, Foto: Erika Kantorová