Prebiehajú rokovania o využití budovy terajšieho hnúšťanského gymnázia

Gymnázium Mateja Hrebendu v Hnúšti je ešte možné zachrániť, ale určite nie vo vzťahu k školského roku 2023/2024. Pre vobraze.sk to povedal primátor mesta Martin Pliešovský. „Je možné, že sa nájdu neskôr deti do osemročnej, alebo štvorročnej formy gymnaziálneho štúdia. Je celkom možné to spojiť aj so Strednou odbornou školou. Všetko záleží na tom, ako a kto to rozbehne. Zatiaľ mám taký pokyn, aby budova nezostala prázdna, aby sa tam neprestalo vykurovať, aby v nej bol život. Takéto rokovania prebiehajú. Na ich konci si sadneme s dotknutými inštitúciami a niečo upečieme,“ priblížil.

Hnúšťanské gymnázium navštevujú v aktuálnom školskom roku deviati študenti, ktorí sú v maturitnom ročníku. Jeho zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. „V tejto chvíli to budú poslední maturanti. Od septembra nebude gymnázium fungovať, lebo nemá žiakov. Ak nejako končí takáto vzdelávacia inštitúcia, je to pre mesto smutné a chúlostivé. Vždy tu bola takáto vyššia forma štúdia a zrazu ju mať nebudeme,“ uviedol primátor Hnúšte. Ako doplnil, odlivu študentov do blízkej Rimavskej Soboty a Tisovca sa nečuduje. Poukázal tiež na to, že klesá počet obyvateľov Hnúšte, absolventi vysokých škôl sa nevracajú domov.

Podľa slov Martina Pliešovského sú priestory budovy gymnázia, ktoré patria BBSK, obrovské. „Sú to opravené priestory, sú tam vysoké stropy. Určite nenecháme túto budovu, aby ju uzamkli na kľúč a nebol tam žiadny pohyb. Mám k dispozícii veľa variantov. Rokujem so všetkými inštitúciami, ktoré prichádzajú do úvahy, aby sa tá budova využila. Závisí od riaditeliek rôznych inštitúcií, či budú súhlasiť s využitím týchto priestorov. Na energie by sme sa vedeli poskladať. Keď tá budova v máji, respektíve v júni osirie, tak by sme chceli, aby v nej bol čulý ruch. A to možno aj skôr ako od septembra,“ načrtol primátor Hnúšte.

V súvislosti s úvahami o jej využití naznačil, že napríklad ZUŠ má dve pracoviská, ktoré sú mimo hlavnej budovy. „Ide o tanečný a výtvarný odbor. Mohlo by sa to dostať pod jednu strechu. Centrum voľného času sa nachádza v prenajatých priestoroch, ktoré má v správe Mestský bytový podnik a ten nájom je pre nás nevýhodný. Aby sme nemuseli zredukovať 24 krúžkov v CVČ, alebo jeho činnosť materiálne podhodnotiť. CVČ by mohlo prejsť do budovy gymnázia. Tú počítačovú miestnosť, prípadne jazykovú učebňu by mohla využívať susedná ZŠ J. F. Rimavského. Telocvičňu by zas mohla využívať SOŠ, aby sme nemuseli v mestskej hale predpoludním svietiť. Dúfam, že sa nám to celé podarí nejako skĺbiť. Zatiaľ je to v štádiu, že sa rozprávame s dotknutými riaditeľmi,“ povedal Pliešovský.

Je možné, že by v budove terajšieho gymnázia bolo aj niečo iné, ako sú vzdelávacie inštitúcie? „Zatiaľ o tom neuvažujem, hoci sa o tom rokuje, ale ide to mimo mňa,“ odvetil hnúšťanský primátor.

Hnúšťanskému gymnáziu zvoní umieračik

Zdroj: vobraze.sk