Pochádza z učiteľskej rodiny. Dana Spišáková z R. Soboty sa na dôchodku najviac teší na vnúčatá

Rimavskosoboťanka a zároveň dlhoročná pracovníčka Centra voľného času Relax Rimavská Sobota Dana Spišáková (Lacková) pochádza z učiteľskej rodiny. V tom, čomu sa chcela venovať, mala jasno odmala. Chcela byť učiteľkou a pracovať s deťmi, čo sa jej aj podarilo. „Môj otec je bývalý učiteľ, vždy bol mojím veľkým vzorom. Už ako dieťa ma často brával so sebou na rôzne akcie, podujatia, výlety a exkurzie so žiakmi. Keď som sa mala rozhodnúť, čím budem, akú prácu chcem vykonávať celý život, bolo to jasné,“ povedala pre vobraze.sk Dana Spišáková. Ako spomenula, práca s deťmi je pre ňu radosť.

„Deti ma nabíjajú energiou, vždy vedia niečím prekvapiť. Ja som typ človeka, ktorý vždy musí niečo riešiť, vybavovať, zabezpečovať, organizovať a práca s deťmi v mimoškolskej oblasti je práve o tom. Vždy treba niečo vymýšľať a organizovať a hľadať niečo nové a zaujímavé,“ doplnila Spišáková, ktorá si od začiatku júla užíva dôchodok. Má dve deti a štyri vnúčatá. Jej manžel pracoval v rimavskosobotskom pivovare. Okrem niekoľkých vnúčat Danku tak čakajú viaceré záľuby. Rodáčka z Rimavskej Soboty medzi ne zaradila prírodu, zvieratá, pestovanie kvetov, záhradku, no idú jej aj ručné práce, hlavne háčkovanie a štrikovanie. Na dôchodku sa najviac teší na viac voľného času pre seba i rodinu a na čistú hlavu bez pracovných povinností.

Hneď po vysokej škole začala pracovať ako skupinová vedúca a učiteľka v základnej škole na Daxnerovej ulici, kde odučila sedem rokov. Následne svoje pracovné skúsenosti uplatnila v mimoškolskom zariadení, ktoré sa v tej dobe nazývalo Mestský dom pionierov a odvtedy pracovala s deťmi a mládežou. Pre Danu Spišákovú bola vždy zaujímavejšia práca, kde sa vždy niečo deje. Nedá sa ani len spočítať, koľko táborov pre deti zorganizovala za svoje pôsobenie. Najmä v takých lokalitách, ktoré boli mimo ruchu mesta, ako neďaleký Teplý Vrch, Slovenský raj či Pieniny, Tatry. Ako podotkla, v tomto smere sa Relax menil na malú cestovnú kanceláriu.

Dôležité pre celkový úspech v pozícií riaditeľky podľa Spišákovej nie je len dobré vedenie tímu, ale aj to, aby ju kolektív podržal a dokázal s ňou spolupracovať. „Každý z nás má v sebe niečo dobré, len to treba nájsť.“ Dlhú dobu strávila, ako zástupkyňa i šéfka v Ekorelaxe, na rozšírenom oddelení prírodovedy. Organizovala tu niekoľko predmetových súťaží a olympiád. V spolupráci s kolegami pripravovali aj podujatia pre deti ako Mikuláš, Fašiangy, Deň Zeme, Deň detí , stavanie mája a rôzne iné. V tomto období si okrem tradičnej organizácie Dana Spišáková vyskúšala aj menej tradičnú prácu v teréne. „V prvých rokoch som bola aj čert, jedno obdobie som na Fašiangovom sprievode bola smrtka. Robila som aj Mikuláša, ale to sme chodili na mestský úrad, po kanceláriách,“ spomenula.

Spišáková z CVČ Relax v R. Sobote odišla do dôchodku

Za svoju činnosť bola niekoľkokrát odmenená. Je držiteľkou Plakety J.A.Komenského za zásluhy o rozvoj školstva v R. Sobote. Dostala i Čestné uznanie za dlhoročnú prácu s mládežou v oblasti kultúry a nezištnú pomoc iným. „Všetky ocenenia si vážim. Vždy som sa snažila pracovať čo najlepšie, ako som vedela a keď si to niekto všimne a ocení tvoju prácu, tak to vždy poteší,“ hovorí Spišáková, ktorá si počas svojej pracovnej činnosti prešla niekoľkými pozíciami. ,,Prišla som ako riaditeľka a do dôchodku tiež odchádzam ako riaditeľka,“ podotkla s úsmevom. Počas mojej práce v CVČ zorganizovala viac ako sto letných táborov a jej rukami prešlo neskutočné množstvo detí. Jej prví žiaci majú už 56 rokov.

Zdroj: vobraze.sk, Dominika Husárová, foto: archív Dana Spišáková